wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Kogeneracja odchodzi od węgla. Czym go zastąpi?
Budowa nowej EC w Siechnicach. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.
Budowa nowej EC w Siechnicach.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. ma ambitne plany związane z ekologią. W ciągu kilku najbliższych kilku lat zamierza zrealizować inwestycje, które docelowo pozwolą spółce na całkowitą rezygnację z węgla w procesie produkcji. Zmiany sprzyjające środowisku zaplanowano we wszystkich trzech zakładach przedsiębiorstwa.

Reklama

W skład wrocławskiej Kogeneracji wchodzą trzy zakłady produkcyjne: EC Wrocław, EC Czechnica oraz EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 418 MW i cieplnej 1 080 MW.  Zaspokajają one potrzeby grzewcze blisko połowy aglomeracji wrocławskiej. Zgodnie z ogłoszoną strategią spółki, każdy z nich przejdzie zmiany w ramach procesu dekarbonizacji.

O 622 tony dwutlenku węgla mniej w powietrzu

Zmiany rozpoczęły się już w podwrocławskich Siechnicach. Od ponad roku trwają tam prace przy budowie nowej elektrociepłowni, która zastąpi 120-letni zakład zasilany węglem. Nowy zakład rozpocznie pracę w 2024 r. Będzie się składał z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Natomiast źródłem zasilania będzie tam gaz ziemny. Dzięki temu roczna emisja dwutlenku węgla obniży się aż o 622 tysiące ton. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie.

Energia ze słońca już od maja

Z kolei we elektrociepłowni na wrocławskim Zawidawiu, która jest już zasilana gazem, realizowane są obecnie prace, które pozwolą na zwiększenie mocy zakładu oraz zapewnienie mu statusu efektywnego energetycznie. Aktualnie odbywa się tam montaż dwóch nowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy elektrycznej 2,12 MWe. Zostaną one przekazane do eksploatacji w trzecim kwartale bieżącego roku. Natomiast gotowa jest już nowa instalacja solarna o łącznej powierzchni paneli 160 mkw i mocy cieplnej osiągalnej 101 kWt, której uruchomienie planowane jest w maju tego roku. Większa moc elektryczna tego zakładu ma duże znaczenie ze względu na szybko rosnące zapotrzebowanie we wschodniej części Wrocławia, gdzie cały czas przybywa mieszkańców ze względu na liczne inwestycje mieszkaniowe  oraz przemysłowe.

Neutralność klimatyczna do 2050 roku

Jak deklaruje Andrzej Jedut, prezes zarządu spółki Kogeneracja S.A. zmniejszenie oddziaływania na środowisko naturalne poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie możliwe w 2050 r.

Do 2026 r. zakładamy obniżenie poziomu emisji CO2 o 15 proc. Nasz plan obejmuje zarówno już realizowane przedsięwzięcia, jak budowa elektrociepłowni gazowej w Siechnicach oraz nowych jednostek wytwórczych na Zawidawiu, jak i kolejne projekty w przyszłości, w tym budowę nowych źródeł na terenie Elektrociepłowni Wrocław.
Andrzej Jedut

Szansa na całkowite odejście od węgla

Kogeneracja S.A. bierze również pod uwagę zainstalowanie nowych urządzeń produkcyjnych wykorzystujących technologie nisko- i zeroemisyjne w budynkach nieczynnej już elektrociepłowni przy Łowieckiej. W związku z prowadzonymi analizami spółka złożyła wniosek do Gminy Wrocław o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dotyczącego tej działki.

Zmiana ta umożliwi spółce przygotowanie i realizację inwestycji, która pozwoli na całkowite odejście od węgla w usytuowanej w centrum miasta elektrociepłowni, zapewniając tym samym mieszkańcom miasta większy komfort i czystsze powietrze.
Andrzej Jedut

W planach jest również przeznaczenie zakupionej przez Kogenerację w lutym 2023 r. działki położonej przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu. Ten poprzemysłowy teren zostanie przeznaczony na zabudowę nowych jednostek wytwórczych nisko- i zeroemisyjnych, które będą pracować w ramach położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrociepłowni Zawidawie. Docelowo planowane jest połączenie tej elektrociepłowni z siecią ciepłowniczą Wrocławia, co zapewni aglomeracji wrocławskiej jeszcze większe bezpieczeństwo energetyczne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl