wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław trzecim ośrodkiem w Polsce, gdzie powstaje najwięcej gier komputerowych. Zobacz najnowszy raport specjalny

Wrocław jest trzecim ośrodkiem w Polsce, gdzie powstaje najwięcej gier komputerowych – wynika z zaprezentowanego właśnie raportu „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”, przygotowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Startup Wroclaw. W tej branży pracuje tu już 1500 osób, a ich liczba stale wzrasta.

Reklama

Branża gamingowa (gamedev) w aglomeracji wrocławskiej rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Lokalni twórcy gier komputerowych są rozpoznawani już nie tylko na rynku krajowym, ale także międzynarodowym. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Startup Wroclaw postanowiły przyjrzeć się tej branży, rosnącej w siłę.

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”

to nie tylko szczegółowa analiza rynku, który na całym świecie jest wart 180 mld dolarów, ale także furtka dla inwestorów, twórców i miłośników branży gamingowej do przyszłej współpracy z lokalnymi firmami. 

Jego premiera odbyła się 5 października br. w Coventry University Wrocław. Podczas tego wydarzenia spotkali się czołowi przedstawiciele wrocławskiego sektora gamingowego

Silna i perspektywiczna branża

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” ma na celu kompleksową diagnozę oraz opis działań lokalnych firm z branży gamingowej. Badacze zapytali przedstawicieli 25 firm działających na rynku. Ich odpowiedzi pozwoliły zmapować gamingowe środowisko aglomeracji wrocławskiej i przeanalizować jego kondycję oraz perspektywy rozwoju, w tym najnowsze tytuły oraz plany na przyszłość.

Branża gamingowa w aglomeracji wrocławskiej jest niezwykle silna i perspektywiczna, co wyraźnie przekłada się na widoczność rodzimych marek na scenie globalnej. Działania Centrum Wspierania Biznesu ARAW mocno koncentrują się na nowoczesnych technologiach oraz digitalizacji i są ściśle powiązane z trendami, które obserwujemy w ciągle ewoluujących sektorach przyszłości, takich jak gamedev. Wrocławscy twórcy gier mogą pochwalić się wieloma tytułami, które zyskały miano światowych hitów. W raporcie przyglądamy się kondycji branży gamingowej i opisujemy plany rozwoju lokalnych spółek.
Mateusz Jarzombek, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu ARAW

Wrocław jednym najważniejszych centrów gamingowych

Rynek gamingowy w Polsce jest obecnie wart 4,97 mld złotych i wciąż się rozwija. Przewiduje się, że w roku 2024 osiągnie pułap rzędu 6 mld złotych. Nasi programiści uznawani są za jednych z najlepszych na świecie – w rankingu HackerRank zajmują trzecie miejsce po Chinach i Rosji. Przez lata polskie firmy wyrobiły sobie renomę takimi tytułami jak Wiedźmin, produkcji CD Projekt Red, czy Dying Light wrocławskiego Techlandu.

Wrocław z najważniejszych centrów rozwoju branży gamedev w kraju

Wrocław wyróżnia się na tle innych miast w Polsce i jest jednym z najważniejszych centrów rozwoju branży gamedev w kraju.

Swoją siedzibę ma tu kilkadziesiąt studiów o różnej wielkości i modelu działania, od mikroprzedsiębiorstw do giełdowych spółek zatrudniających setki osób i produkujących gry rozpoznawalne na całym świecie. Dynamicznie rozwijają się tu też wschodzące obszary tego rynku, takie jak np. AR/VR.

Siła przyciągania miasta jest ewidentna

Twórcy gier chwalą Wrocław przede wszystkim za relatywnie dobry dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Doceniają również kulturę networkingu, wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń. Powstaje też dużo lokalnych inicjatyw, organizowane są spotkania branżowe i warsztaty. Nic dziwnego, Wrocław od zawsze był uważany za miasto, co najwyraźniej przekłada się też na biznes.

Miasto jest postrzegane jako atrakcyjne miejsce do życia, m.in. dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze (powierzchnia biurowa, dobry dojazd, połączenia lotnicze itp.), szerokiej ofercie edukacyjnej oraz wizerunkowi miasta, które jest innowacyjne i wspiera rozwój całej branży IT. 

Wnioski z tego raportu są takie, że Wrocław już dziś jest świetnym miejscem dla branży gamedev, przyciąga talenty, studia, które przenoszą się tutaj z innych miast. Ta siła przyciągania miasta jest ewidentna. Natomiast jest też potencjał na więcej. Dobrze by było zorganizować tu branżowy event o skali międzynarodowej, aby zareklamować Wrocław, który naprawdę jest cool, jest na światowym poziomie i może konkurować śmiało nie tylko z polskimi ośrodkami, ale również z zagranicznymi. Trzeba też wspierać talenty, tak jak planuje Coventry University. Również inne uczelnie powinny wyjść z inicjatywą, aby przyciągnąć chętnych studiowania gamedev-u czy sztuk pięknych.
Tomasz Kryda z DiveInData

Coraz więcej możliwości kształcenia

Stolica Dolnego Śląska jest również widziana jako przestrzeń do dalszego rozwoju. Aby sprostać wymaganiom rynku potrzebni są więc specjaliści. Coventry University Wrocław, z którym współpracowano podczas przygotowywania raportu, planuje odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku gaminngowego.  

Rynek gamingowy w Polsce jest niezwykle dynamiczny. Dlatego staramy się aktualizować ofertę edukacyjną, by sprostać wymogom nieustannie zmieniającego się biznesu. Nasza kadra składa się przede z praktyków, którzy mają doświadczenie w branży, co z pewnością pomoże w kształceniu przyszłych specjalistów w tej branży.
dr Jacek Lewandowski, dyrektor Kampusu Coventry University Wrocław

Potrzebne ciekawe międzynarodowe wydarzenia branżowe

Dodatkowo twórcy gier podkreślają, że we Wrocławiu brakuje wydarzenia branżowego o skali międzynarodowej, które byłoby świetną okazją do networkingu, zaprezentowania dorobku firm, jak i promocji miasta.

Wrocław jest idealnym miejscem do organizowania mniejszych eventów dedykowanych branży gamedev, takich jak np. maratony tworzenia gier (gamejams). Tego typu imprezy miały tu miejsce w przeszłości i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród twórców oraz użytkowników gier. Przy wsparciu dużych firm z branży mogłyby stać się one wyróżnikiem Wrocławia na tle innych miast. 

Wrocław ma bogate tradycje organizowania game jams rozpoznawalnych w skali całego kraju. Przed wybuchem pandemii były one bardzo popularne i ściągały uczestników z całej Polski, a nawet z zagranicy. Warto byłoby wesprzeć organizację tego typu wydarzeń, gdyż są one świetną wizytówką Wrocławia. Można tu oprzeć się na doświadczeniach krajów takich jak Szwecja i Finlandia, gdzie cyklicznie odbywają się tego typu eventy o znacznie większej skali. Na pewno warto też ściągnąć na tego typu imprezę gwiazdy z branży, które przyciągną jeszcze większe zainteresowanie. Odpowiednio wsparte i wypromowane game jams mogą stać się wizytówką Wrocławia i przyciągnąć do miasta kolejnych twórców gier.
Piotr Mistygacz, Lead Technical Level Designer at Techland
 

Wciąż przybywa firma gamimgowych

Z raportu „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”  wynika, że rynek gamedev we Wrocławiu dynamicznie się rozwija i ma perspektywy na kolejne osiągnięcia. Przy odpowiednim wsparciu oraz współpracy przedstawicieli branży i władz lokalnych, ma on również potencjał, by stać się jedną z wizytówek miasta o zasięgu międzynarodowym. 

Wrocław jest atrakcyjny dla branży gamingowej, bo ma bardzo dobrą ofertę edukacyjną, a także dużą społeczność studiów, deweloperów i osób zajmujących się sprawami okołobranżowymi. Na tym główne oparty jest obecny gamedev. Spróbujemy to rozwinąć i to jest nasz cel na kolejne lata.
Maciej Jacenik z ARAW

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”  został przygotowany we współpracy z kancelarią prawną Dotlaw, Coventry University Wrocław oraz DiveInData.

Czy wiesz, że…

  • 10% HQ studiów gamedevowych w Polsce zlokalizowane jest na Dolnym Śląsku
  • Wrocław to 3 ośrodek pod względem liczby studiów gamedev w Polsce
  • 76% studiów gamedevowych to firmy nie większe niż 50 osób
  • 27% gier tworzonych we Wrocławiu to gry na PC
  • 23% studiów to spółki notowane na giełdzie
  • We Wrocławiu pracuje w branży ponad 1500 osób

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl