wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Kijów źródło: pixabay
Kijów

Zainteresowanie kontynuacją studiów we Wrocławiu, nawiązanie kontaktów biznesowych i przygotowanie misji gospodarczej, w której do Kijowa i Charkowa, jeszcze przed wakacjami, pojadą przedstawiciele firm z aglomeracji wrocławskiej – to efekty kilkudniowej wizyty na wschodzie Ukrainy przedstawicieli Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. W kwietniu w ramach projektu ”Teraz Wrocław” reprezentanci wrocławskich szkół i ARAW-u pojechali na Ukrainę w poszukiwaniu potencjalnych kandydatów na studia.

Reklama

Od 14 do 21 kwietnia 2018 r. w Charkowie i Kijowie, przedstawiciele Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej prowadzili rozmowy w sprawie nawiązania kontaktów biznesowych. Przedstawiono oferty pracy dla pracowników IT oraz specjalistów branży lotniczej i motoryzacyjnej – chodzi  m.in. o informatyków, mechaników i elektroników. Czytaj więcej: Wrocław-Charków: współpraca biznesowa.

–Jednym z efektów naszej wizyty będzie to, że zaprosimy, jeszcze przed wakacjami, przedstawicieli branży motoryzacyjnej i lotniczej do misji gospodarczej w Charkowie i Kijowie. Chcemy, aby prowadzili oni bezpośrednie rozmowy z Ukraińcami na temat współpracy – zaznacza Dariusz Ostrowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Zainteresowani studenci

W kwietniu w ramach projektu ”Teraz Wrocław” reprezentanci wrocławskich szkół i ARAW-u pojechali na Ukrainę w poszukiwaniu potencjalnych kandydatów na studia. Projekt ”Teraz Wrocław”: Ambitni studenci ze wschodniej Ukrainy.

– W Charkowie są dwa duże ośrodki naukowe związane z branżą lotniczą: Narodowy Instytut Lotnictwa i Narodowy Uniwersytet Techniczny. Wyjazd był połączony z udziałem w targach edukacyjnych dla studentów. Rozmawialiśmy ze studentami kierunków mechanicznych i lotniczych, którzy byli zainteresowani kontynuacją studiów na drugim stopniu we Wrocławiu i połączeniu nauki z praktykami w naszych firmach – dodaje Dariusz Ostrowski.

– Młodzi ludzie chcą zdobyć dobre europejskie wykształcenie, gwarantujące im dobrze płatne zatrudnienie i raczej nie planują powrotu na Ukrainę – dodaje Marcin Gaczkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj także: Ukraińcy pytają o studia we Wrocławiu.

Inwestorzy w Aglomeracji Wrocławskiej szukają pracowników

Wizyta na wschodzie Ukrainy to rezultat braku specjalistów, na który narzekają przedsiębiorcy inwestujący w Aglomeracji Wrocławskiej. W tym gronie jest m.in. firma XEOS, która w Bielanach Wrocławskich, na terenie Prologis Park Wrocław, utworzyła we wrześniu 2017 r. specjalne centrum szkoleniowe. XEOS to joint venture dwóch gigantów przemysłu lotniczego Lufthansa Technik i GE Aviation. Firma do 2020 roku planuje zainwestować około miliarda złotych w zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych pod Środą Śląską. Działalność powinna rozpocząć w pierwszym kwartale 2019 roku.

– W Charkowie i Kijowie prezentowaliśmy profile zawodowe poszukiwanych pracowników przez firmy z branży lotniczej we Wrocławiu: XEOS, Bergman Engineering i Rayanera. Wymagane są różnego rodzaju certyfikaty, ale te umiejętności można też zdobyć podczas szkoleń u nas w aglomeracji – dodaje Dariusz Ostrowski.

Porównywalne pensje – lepsze warunki życia

Wrocławscy przedstawiciele przekonywali specjalistów IT do pracy we Wrocławiu.

 – Pensje w tej branży na Ukrainie i w Polsce są porównywalne i w tym zakresie nie jesteśmy konkurencyjni. Dlatego chodzi o poszukiwanie innych rozwiązań związanych ze wsparciem pracowników IT ze strony wrocławskich firm – mówi Dariusz Ostrowski i dodaje, że ARAW ze swojej strony może służyć pomocą w nawiązaniu kontaktów biznesowych na Ukrainie lub pomóc w relokacji firm ukraińskich w Aglomeracji Wrocławskiej.

– Krótko mówiąc możemy ukraińskim specjalistom zaoferować dużo lepsze warunki życia we Wrocławiu niż te, które mają u siebie – dodaje Dariusz Ostrowski.

Zagraniczna ekspansja wrocławskich czempionów

W programie wizyty były rozmowy z przedstawicielami lokalnych władz, polskimi przedsiębiorcami inwestującymi w obwodzie charkowskim i kijowskim, ukraińskimi biznesmenami, konsulem RP w Charkowie oraz przedstawicielami Polsko-Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

– Zależy nam na wsparciu zagranicznej ekspansji wrocławskich czempionów. W tym może nam pomóc Zagraniczne Biuro Handlowe, które przed trzema miesiącami zostało powołane przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji. Mieliśmy także interesujące rozmowy z panią Weroniką Marczuk, dyr. Polskiego Centrum Biznesu na Ukrainie, agendy Polsko-Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Koncentrują się na eksporcie towarów do Polski i na Ukrainę, ale aspekt branży motoryzacyjnej i lotniczej także jest dla nich ciekawy – dodaje wiceprezes ARAW-u.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl