wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Przedmieście Oławskie - rewitalizacja
  6. Przedmieście Oławskie po konsultacjach

Konsultacje społeczne odbyły się 13, 19 i 20 listopada. Na każde ze spotkań przyszło ok. 40 osób. Ich propozycje będą uwzględnione podczas rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego

Reklama

Mieszkańcy chcieliby: placów zabaw dla dzieci, ławek do siedzenia, uporządkowanych podwórek, więcej zieleni, miejsc spotkań w postaci kafejek czy klubów seniora. Takie propozycje padły podczas konsultacji społecznych, w których uczestniczyli mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, obejmującego m.in. ul. Oławską, Krakowską, Traugutta, Kościuszki, Podwale czy Komuny Paryskiej.

– Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której projekty będą oderwane od faktycznych potrzeb mieszkańców. Trzy dni konsultacji wskazały nam kierunki zmian, które są ważne i priorytetowe dla mieszkańców – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji.

Potrzeby i uwagi mieszkańców dotyczyły budynków, podwórek, terenów publicznych, tj. ulic, nabrzeży, parków, skwerów, ale także spraw ogólnych, społecznych i gospodarczych. Głos mieszkańców będzie uwzględniony w koncepcji masterplanu, opracowywanego na zlecenie miasta przez Wrocławską Rewitalizację.

Jak żyje się na Przedmieściu Oławskim?

W zakresie stanu budynków mieszkańcy wskazywali na potrzeby remontów klatek schodowych, wymiany istniejących instalacji sanitarnych, wodociągowych, elektrycznych, przyłączenia do miejskiej sieci cieplnej, remontów dachów, ale także frontu elewacji. Podniesiony został problem pustostanów i pomysłu na korzystanie z nich. Dyskusje o podwórkach toczyły się wokół zbyt dużej liczby samochodów wewnątrz kwartałów, podniesienia bezpieczeństwa, ale także uporządkowania rozwiązań w zakresie koszów na recykling, których wprowadzenie, w opinii mieszkańców, zabiera zbyt dużo miejsca. Wskazano na brak restauracji i kawiarni, miejsc zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.

– Inspirujące okazało się wystąpienie Anny Szewczyk z Klubu Aktywności Rozmaitych, powstałego w ramach projektu „KARnet15+ – model współpracy trójsektorowej” na ul. Kościuszki 144. Klub jest miejscem, gdzie młode osoby w wieku 15-25 mają szansę na rozwój swoich zainteresowań i pasji, jednocześnie rozwijając swoje kompetencje społeczne i zawodowe – mówi Grażyna Adamczyk-Arns i zaznacza, że starsi mieszkańcy osiedla wskazali na brak takich miejsc spotkań dla ich grupy wiekowej. Mieszkańcy przypomnieli, że kiedyś takie funkcje lokalnego „miejsca spotkań” sprawowało targowisko na Niskich Łąkach.

Ciekawe pomysły

Z interesujących pomysłów pojawiały się chociażby: powołanie stanowiska „menedżera kwartału”, konsolidacja lokalnej społeczności poprzez organizowanie otwartych wydarzeń na podwórkach, wykorzystanie parterów budynków na działalność rzemieślniczą, siedziby lokalnych organizacji. Istotne z punktu widzenia mieszkańców są także kwestie poprawy bezpieczeństwa na drogach i chodnikach, uporządkowanie kwestii zamieszczania reklam na budynkach, ale także odzyskanie nabrzeży dla mieszkańców. Wielu uczestników konsultacji wskazało na potrzebę reaktywacji sportów wodnych na nabrzeżu, utworzenia ścieżek spacerowych i rowerowych, dla rodziców z dziećmi ważna jest też kwestia dostępu do toalet na nabrzeżach. 

Chcą uczestniczyć w rewitalizacji

Organizatorzy konsultacji podkreślają, że optymistycznym akcentem konsultacji okazały się chęci mieszkańców do wzięcia udziału w procesie rewitalizacji – wielu z nich jest gotowych do aktywnego włączenia się w planowanie i realizację działań. Konsultacje społeczne odbyły się 13, 19 i 20 listopada. Na każde ze spotkań przyszło ok. 40 osób. W efekcie badań, analiz i konsultacji społecznych powstanie masterplan, instrument sterowania procesem rewitalizacji, wskazujący kiedy, gdzie i jakie projekty powinny być realizowane, aby rezultaty dla mieszkańców osiedla były jak najlepsze.

jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl