wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowe dane GUS. Ponad 80 tys. wrocławian ma założoną firmę

Maciej Wołodko,
 Zdjęcie ilustracyjne - znaczna część nowo zakładanych firm, to jednoosobowa działalność gospodarcza źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne - znaczna część nowo zakładanych firm, to jednoosobowa działalność gospodarcza

Urząd Statystyczny we Wrocławiu opublikował dane o podmiotach gospodarczych w woj. dolnośląskim. Liczba osób prowadzących we Wrocławiu firmę wzrosła w ubiegłym roku do 80,2 tysiąca.

Prawie co trzecia osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na Dolnym Śląsku, ma firmę we Wrocławiu. Rośnie także liczba przedsiębiorstw zarejestrowanych w stolicy regionu. W ubiegłym roku wrocławianie zarejestrowali 11,7 tysiąca firm (o różnych formach prawnych). W tym samym czasie wyrejestrowanych zostało 4,7 tysiąca przedsiębiorstw. To oznacza, że w drugim roku pandemii w stolicy regionu przybyło 7 tysięcy przedsiębiorstw.

Powiat wrocławski jeszcze bardziej przedsiębiorczy od miasta

W skali województwa na koniec grudnia 2021 r. na 10 tys. ludności przypadały 953 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (o 54 więcej niż rok wcześniej). Najwięcej w powiecie wrocławskim – 1297. We Wrocławiu było to 1251 osób, a w powiecie karkonoskim – 1099. Najmniej było ich w powiatach: polkowickim – 574, zgorzeleckim – 676 i wołowskim – 681.

Rośnie liczba firm. Niestety również tych, które musiały zawiesić działalność

Łącznie na Dolnym Śląsku w rejestrze REGON zarejestrowano w ubiegłym roku 30,6 tys. nowych podmiotów gospodarczych. W tym 23,9 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, 5,2 tys. spółek, 308 stowarzyszeń i organizacji społecznych, 194 fundacje i 1 spółdzielnię. W tym samym czasie wykreślono z rejestru REGON 15,4 tys. podmiotów. Ponad 46 tys. podmiotów miało w 2021 roku zawieszoną działalność (o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl