www.wroclaw.pl

  ZUS: zmiany w pomocy dla przedsiębiorców. Umorzenie składek i postojowe

  Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać ze zwolnienia za grudzień 2020 r., styczeń, a także za luty 2021 r., jeżeli będą spełnione nowe, określone warunki. Pojawi się też możliwość otrzymania od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych.

  zdjęcie ilustracyjne
  zdjęcie ilustracyjne

  Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Wejdzie one w życie 4 maja. Z nowych przepisów wynika, że z pomocy będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii.

  O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy założyli firmę przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

  To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc, oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

  Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

  Umorzenie składek i postojowe

  Według rzeczniczki przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień lub sam kwiecień, a wnioski w tej sprawie można składać od 4 maja online przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu, o co najmniej 40 proc.

  Ten warunek weryfikuje się porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

  – Nowością jest więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii – wyjaśnia Kowalska-Matis.

  Wniosek do ZUS do końca czerwca

  Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

  Dodatkowe postojowe

  Rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.).

  Wniosek wyłącznie online o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

  Pomoc dla przedsiębiorców