wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pomagają leczyć bez igieł i tabletek. Wrocławska spółka z nową nagrodą i dofinansowaniem
Kliknij, aby powiększyć
Założyciele spółki Biotts. Biotts
Założyciele spółki Biotts.

Osoby przewlekle chore mają szansę na bezbolesne leczenie bez użycia strzykawek i łykania tabletek. Wrocławski Biotts stworzył przełomowy system transdermalny, umożliwiający przenoszenie leków przez skórę. Po raz kolejny został on nagrodzony, tym razem w konkursie podczas 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii. Spółka otrzymała także „Dolnośląski Bon na Innowacje” na badania i rozwój.

Reklama

Spółka Biotts to firma biofarmaceutyczna, tworząca preparaty i receptury leków oraz autorskie nośniki, które zwiększają biodostępność substancji czynnych. Innowacyjna technologia wrocławskiego startupu umożliwia podawanie preparatów farmaceutycznych przez skórę, co znacznie ułatwia walkę z wieloma powszechnymi i poważnymi chorobami, których leczenie jest uciążliwe dla pacjentów.

Naszym celem było stworzenie technologii zwiększającej biodostępność leków przy równoczesnym osłabieniu ich działań niepożądanych. Nasz uniwersalny nośnik MTC-Y, czyli Multifunctional Transdermal Carrier-Y, działa bezpośrednio na chorobowo zmienione tkanki, gwarantując silniejszy efekt terapeutyczny, przy jednoczesnej redukcji skutków ubocznych. Za pomocą systemu możliwe jest przenoszenie wielu nowych substancji aktywnych, w tym nawet dwudziestokrotnie większych niż te, które są w stanie przeniknąć przez skórę wykorzystując dostępną dziś technologię. Dzięki tej technologii obniżymy koszty leczenia i zwiększymy komfort życia milionów ludzi.
dr Paweł Biernat, prezes Biotts

Dofinansowanie dalszego rozwoju

Spółka otrzymała właśnie kolejne wsparcie na rozwój swojej technologii – „Dolnośląski Bon na Innowacje”, w wysokości ponad 134 tys. zł. Grant przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska pozwala sfinansować usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. W ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.

Dotację wykorzystamy do analizy struktury molekularnej naszego nośnika wykorzystywanego do przygotowania postaci transdermalnej leku bazującego na hydrofilowych substancjach pochodzenia naturalnego stosowanych między innymi w leczeniu stopy cukrzycowej, owrzodzeń oraz nowotworów skóry. Dotychczas nie ma takiej postaci leku zarówno w lecznictwie krajowym, jak i światowym. Badanie to zostanie zrealizowane przez Uniwersytet Opolski.
dr Jan Meler, współzałożyciel spółki oraz technolog postaci leku

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wręczenie nagrody podczas 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii. Biotts
Wręczenie nagrody podczas 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii.

Doceniono innowacje dla diabetyków

Do ostatnich sukcesów spółki należy również pierwsza nagroda w konkursie na najbardziej innowacyjny projekt, wspierający leczenie i samokontrolę pacjentów z cukrzycą.  Odbył się on podczas 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii w Poznaniu. Frma Biotts otrzymała nagrodę za system transdermalny MTC-Y. Wygrana to nagroda pieniężna oraz bezpłatna rejestracja na ATTD 2023 w Berlinie.

Chcemy promować innowacje tak, by każdy lekarz i członek zespołu terapeutycznego nie tylko wiedział o istnieniu różnych nowoczesnych rozwiązań, ale mógł je przetestować, ocenić, a potem zastosować u pacjenta. Dzięki konkursowi kolejne podmioty mogły zaprezentować swoje nowatorskie projekty wspierające leczenie i samokontrolę pacjentów z cukrzycą. W tym roku wygrał projekt firmy Biotts, czyli system transdermalny pozwalający podawać leki o strukturze peptydu. Dzięki przyklejeniu plastra system ten pozwala w sposób bardzo stabilny uwalniać lek.
Adrian Szulczyński, Przewodniczący Komisji Konkursowej, członek Komitetu Organizacyjnego 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii

Technologia, która zmienia świat

Jak twierdzi Konrad Krajewski, wiceprezes Biotts, nie ma takiego rozwiązania ani w Polsce, ani na świecie i nikt z branży nie słyszał o technologii, dzięki której skutecznie przenikają przez warstwy skóry substancje czynne, rozpuszczalne nie tylko w tłuszczach, ale również w wodzie.

Złotym standardem w terapiach diabetologicznych są m.in. tabletki obciążające układ pokarmowy oraz niekomfortowe zastrzyki. Nikt przed nami nie stworzył leków przeciwcukrzycowych podawanych przez skórę. Mamy technologię, która zmieni świat.Rynek, na którym działa Biotts, od kilkunastu lat rośnie w siłę, lecz dzięki nowym technologiom wciąż najlepsze ma przed sobą. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Verified Market Research w 2020 r., globalny rynek transdermalnych systemów dostarczania leków został wyceniony na 5,9 mld USD i przewiduje się, że do 2028 r. osiągnie 8,4 mld USD.
Konrad Krajewski

Spółka biofarmaceutyczna Biotts powstała w 2018 r. z inicjatywy dwóch wynalazców – dr. Pawła Biernata i dr. Jana Melera oraz przedsiębiorcy – Konrada Krajewskiego. Naukowcy Biotts rozwijają autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze diabetologii i onkologii. Firma jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych. Dwa z nich weszły w globalna procedurę ochrony PCT. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl