wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny prądu poszybują do góry? Sprawdź!
Ceny prądu już niedługo mogą być znacznie wyższe. Pixabay
Ceny prądu już niedługo mogą być znacznie wyższe.

Choć do czerwca tego roku możemy jeszcze liczyć na obniżone ceny za energię elektryczną, to wiele wskazuje na to, że od najbliższych wakacji może być dużo drożej. Najwięcej mogą zapłacić te gospodarstwa domowe, w których żyje mniej osób. Ich rachunki mogą w wzrosnąć nawet o 80 proc.

Reklama

Z ubóstwem energetycznym w Polsce mierzy się obecnie aż 10.8 proc. gospodarstw domowych - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wiadomo też, że najwięcej na nośniki energii w stosunku do dochodu wydają emeryci i renciści (18 proc.). Tymczasem już w połowie roku sytuację tę mogą dodatkowo pogorszyć planowane podwyżki cen prądu.

Najwięcej zapłacą małe gospodarstwa domowe

Jak podaje Money.pl, największe podwyżki mogą dotknąć najmniejsze gospodarstwa domowe, które rocznie zużywają około 1500 kWh.

Na przykład parze mieszkającej w bloku w dwupokojowym mieszkaniu, rachunki mogą wzrosnąć nawet o 80 proc. Natomiast czteroosobowa rodzina mieszkająca w średniej wielkości domu, która rocznie zużywa około 4000 kWh, prawdopodobnie będzie musiała zapłacić za energię o ok. 57 proc. więcej.

Wiele będzie zależało też od ilości używanych urządzeń elektrycznych, systemu ogrzewania lub izolacji budynku.

Trzeba będzie zapłacić o 100 zł więcej?

Regulacje, które obecnie pomagają Polakom w ponoszeniu kosztów energii elektrycznej, zostały przedłużone od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. W tym okresie ceny i stawki opłat zostały zamrożone na poziomie z 2022 r., dzięki czemu cena prądu wynosi 412 zł/MWh.

Według danych resortu klimatu i środowiska w pierwszej połowie 2024 roku gospodarstwo domowe zaoszczędzi średnio na prądzie 500 zł. Zatem jeśli przestanie działać tarcza antykryzysowa zamrażająca ceny prądu dla odbiorców indywidualnych, rachunki za energię elektryczną mogą podwyższyć budżety gospodarstw domowych nawet o 100 zł miesięcznie.

Skokowe podwyżki trudniej zaakceptować

Od 2019 roku, czyli od momentu wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2, w Polsce są stosowane mechanizmy urzędowej regulacji cen energii. Już wówczas eksperci uprzedzali, że po okresie ich stosowania, rachunki za energię mogą znacznie wzrosnąć.

Natomiast gdyby państwo nie dopłacało do cen energii, to od pięciu lat jej ceny rosłyby z roku na rok, ale nie tak skokowo i wówczas takie podwyżki byłoby o wiele łatwiej zaakceptować.

Gospodarstwa domowe będą chronione?

Według Pauliny Hennig-Kloski, minister klimatu i środowiska, cytowanej przez RMF FM, rząd chce chronić te gospodarstwa domowe, dla których prawdopodobne podwyżki mogą być wyjątkowo dużym wyzwaniem.

Jak twierdzi, trwają prace nad rozwiązaniem na drugą połowę roku i być może już pod koniec kwietnia bieżącego roku znane będą pierwsze rozwiązania. Wiadomo jednak, że ochroną przed skutkami mocnego wzrostu cen energii elektrycznej mają zostać objęte osoby najuboższe oraz ewentualnie rodziny wielodzietne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl