wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Niższe ceny gazu dla piekarzy i cukierników. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić

Piekarze oraz cukiernicy mogą skorzystać z preferencyjnej ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh. Wsparcie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy wypiekają pieczywo, zajmują się produkcją świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek, a do ich wyrobu wykorzystują piec ogrzewany paliwem gazowym. Już teraz można składać wnioski o niższe opłaty.

Reklama

Podwyżka cen gazu oraz energii elektrycznej dotknęła szczególnie branżę piekarniczą i cukierniczą. Wielu rzemieślników bardzo ciężko zniosło tak duże opłaty za media. Niektórzy piekarze, również we Wrocławiu, nie przetrwali tak ogromnego wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Wsparciem dla tych, którzy wciąż prowadzą swoje zakłady ma być dopłata do rachunków za gaz.

Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy do niego dołączyć fakturę za gaz. Pomoc będzie dotyczyła rachunków za gaz począwszy od kwietnia br. Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury. Należy go złożyć w terminie 30 dni od dnia jej wystawienia.
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Konieczne spełnienie odpowiednich warunków

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia muszą spełnić odpowiednie warunki. Powinni oni wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r.:

  • rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z
  • prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z, i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził, w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek
  • prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni 

Nie można mieć zaległości w opłacaniu podatków

Jednak, aby skorzystać ze wsparcia, na dzień złożenia wniosku, piekarz lub cukiernik nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek. Powinien również dysponować limitem pomocy de minimis.

Do składanego wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej. Następnie ZUS oceni, czy przedsiębiorca spełnia warunki przyznania wsparcia. Jeśli będą wątpliwości, pracownik ZUS skontaktuje się z nim telefonicznie lub poprzez PUE ZUS.

Natomiast jeśli decyzja będzie odmowna, piekarz lub cukiernik będzie mógł odwołać się za pośrednictwem ZUS do sądu. Takie odwołanie należy złożyć na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl