wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zdewastowane kąpielisko Różanka zamieni się w marinę Kleczków
Marina Kleczków, wizualizacja inwestor
Marina Kleczków, wizualizacja

Restauracja, plaża, pomosty nad Odrą, sala spotkań dla mieszkańców oraz wodne centrum sportu z żaglówkami i motorówkami – w miejscu, gdzie obecnie jest zniszczone kąpielisko Różanka, za 2 lata powstanie marina Kleczków.

Reklama

– To było bardzo ładne miejsce. Na kąpielisko przychodziły opalać się całe rodziny, a mieszkańcy pobliskiej Różanki spędzali tu wakacje. Teraz strach tam nawet przejść obok. Kilkakrotnie dochodziło tam do pożarów – mówi pani Małgorzata z Kleczkowa, która kilkukrotnie informowała policję i straż miejską, o dewastacji budynków dawnego kąpieliska.

Teraz dawne kąpielisko ponownie ma być atrakcją nad Odrą. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wybrał w przetargu dzierżawcę nieruchomości przy ul. Pasterskiej 2b, który będzie zarządzał obiektem przez 20 lat.

Marina Kleczków, wizualizacja

Marina Kleczków – plaża, boiska i pomosty

– Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dzierżawę nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem przy ul. Pasterskiej 2b we Wrocławiu, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności oświatowej, sportowej, kulturalnej, artystycznej oraz gastronomicznej złożyła firma S&P Development Sp. z o.o. – informuje Paweł Banasik, radca prawny Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pierwsze prace porządkowe na dawnym kąpielisku Różanka już się rozpoczęły. Cały remont obiektu, który rozpocznie się w połowie 2018 r., ma kosztować 3-4 mln zł.

– To miejsce ma łączyć funkcje biznesowe i społeczne. Planujemy tam m.in. sale spotkań dla mieszkańców, rad osiedli, organizacji pozarządowych i charytatywnych. Poprzez uczestnictwo w różnych programach chcemy, by pomieszczenia były udostępniane bezpłatne – mówi Marcin Pęcak, prezes S&P Development Sp. z o.o.

S&P Development Sp. z o.o. przy remoncie obiektu współpracuje z fundacją Nasze Karłowice, która od dłuższego czasu czyniła starania, by uporządkować zaniedbany teren.

– Planujemy uruchomić coś na kształt Wrocławskiego Wodnego Centrum Sportu, które skupi i skonsoliduje kluby żeglarskie, kajakarskie czy motorowodne. W planach jest baza dla wodnego ochotniczego pogotowia ratowniczego. Będą także tarasy widokowe i restauracja – wylicza Paweł Suś, prezes fundacji Nasze Karłowice.

Na razie kąpieliska nie będzie

Wybudowane będą – plaża, boiska i pomosty nad Odrą. Tym samym wzbogaci się dotychczasowa oferta plaż miejskich we Wrocławiu. W wyniku prac remontowych nie powstanie kąpielisko. Paweł Suś podkreśla, że obecnie jest to niemożliwe, bo w wyniku rewitalizacji nabrzeży Odry, zostały one zwężone.

– W dalszych planach jest kąpielisko tzw. zatopione. Byłoby w Odrze, ale z bieżącą wodą. Takie kąpieliska są m.in. w Paryżu, Berlinie czy Madrycie – dodaje Paweł Suś.

Inwestycja ma być gotowa najpóźniej za 2 lata. Jak dawne kąpielisko Różanka będzie się nazywać, oficjalnie jeszcze nie wiadomo. Na razie przyjęto roboczą nazwę – marina Kleczków.

Kąpielisko Różanka – historia

Kąpielisko Różanka (niem. Bad Norden lub Strandbad Norden) wybudowano w 1927 r. według projektu Richarda Konwiarza. Powstało na grobli rozdzielającej Kanał Miejski i Starą Odrę. Składał się z wyznaczonych miejsc do kąpieli, dla osób umiejących pływać oraz uczących się pływania, w nurcie rzeki oraz brodzika dla dzieci wybudowanego na przylegającej do koryta terasie rzecznej.

Po 1945 r. zrezygnowano z kąpieliska w rzece. Przez ponad 30 lat obiekt był użytkowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Następnie budynek przejęło Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław. Do 2014 r. była tam siedziba Klubu Sportów Wodnych i Rowerowych PEGAZ.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl