wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Korzyści w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Warto poznać atuty

27 maja rusza rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Szukającym własnego mieszkania program umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego zastępującą wkład własny. Rząd już zapowiada nowelizację ustawy m.in. w zakresie limitów cen nieruchomości.

Reklama

Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław: kto może skorzystać

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” adresowany jest dla tych, którzy:

 • chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
 • szukają mieszkania na rynku wtórnym, społecznym,
 • chcą wybudować własny dom.

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi.

Mieszkanie bez wkładu własnego: zasady

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres minimalnie 15 lat.

Co ważne, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł

 • Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.
 • Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany w złotówkach.
 • Ustawa zawiera mechanizmy, które ograniczają ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań, tj. maksymalny limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.
 • Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które podpiszą umowę z BGK.

Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław: limit ceny

BGK będzie gwarantował maksymalnie 100 tys. zł, co, przy założeniu górnego limitu 20 proc., będzie oznaczało, że mieszkanie nie będzie mogło być droższe niż 500 tys. zł.

Limity cenowe będą obowiązywały także w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania. I tu może być problem, bo były one ustalone w ubiegłym roku, a w 2022 r. mieszkania zdrożały.

Portal Bankier.pl na podstawie danych BGK i NBP przygotował zestawienie – Różnice pomiędzy średnimi cenami transakcyjnymi a limitami cenowymi BGK w największych polskich miastach (rynek pierwotny) z którego wynika, ze we Wrocławiu limit BGK [w zł/mkw.] to 8668, a średnia cena transakcyjna – I kw. 2022 to 10 029. Zdaniem autorów zestawiania różnice w cenach spowodują, że przynajmniej w miastach wojewódzkich –z programu będzie mogło skorzystać niewielu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które realizuje program, zapowiada urealnienie limitów i nowelizację ustawy. – Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r. – informuje MRiT.

Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław: do kogo jest skierowany

Program jest dla osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają pieniędzy na wymagany wkład własny aby dostać kredyt hipoteczny na zakup lub budowę mieszkania.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony m.in. na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

Mieszkanie bez wkładu własnego: kto nie skorzysta z programu

Przedstawiciele rządu podkreślają, że gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie jest instrumentem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Można uzyskać kredyt o 100% wartości mieszkania, jeśli ma się zdolność do obsługi tego zobowiązania.

Warunki, by otrzymać kredyt gwarantowany

Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że mają dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.

Mieszkanie bez wkładu własnego: jakie banki biorą udział w programie

W programie wezmą udział banki, które przystąpią do udzielania gwarantowanych kredytów mieszkaniowych, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przepisy ustawy wejdą w życie 27 maja 2022 r. Lista banków będzie udostępniana na stronie internetowej BGK w zakładce dotyczącej programu. 

Pierwszą umowę PGK już podpisał. Pekao będzie pierwszym bankiem, który będzie udzielał kredytów w ramach rządowego programu.

Mieszkanie bez wkładu własnego a inne programy

Udział w programach mieszkaniowych funkcjonujących w przeszłości „Mieszkanie dla Młodych”, „Rodzina na Swoim” nie wyklucza udziału w rządowym programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

gov.pl/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl