wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Reklama

Lofty to przestronne lokale mieszkalne z wysokimi sufitami, dużymi oknami i ogromnymi możliwościami aranżacyjnymi, powstające zwykle w dawnych budynkach przemysłowych. Dzielą się na dwa rodzaje – soft i hard.

– Tak zwane hard lofty to mieszkania, powstałe np. w dawnych magazynach, fabrykach czy spichlerzach – tłumaczy Ewa Piechota, marketing manager wrocławskiej Nowej Papierni. – Ważne jest, by miały historyczne detale architektoniczne i oddawały dawny klimat miejsca. Z kolei soft lofty buduje się od podstaw, ale w taki sposób, by odwzorowywały poprzemysłowe wnętrza.

Wyjątkowy i prestiżowy klimat loftów sprawia, że są one idealnym miejscem zarówno na biuro, kancelarię, gabinet medyczny, jak i sklep.

Mieszkanie w dawnych magazynach

Pierwsze lofty w Polsce powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. We Wrocławiu miały powstać najpierw w dawnym Browarze Piastowskim, jednak inwestycja nie doszła do skutku. Pierwsze taka wrocławska inwestycja – Lofty Platinum, powstała w 2013 r.w budynku dawnej destylatorni, i magazynów winiarskich braci Wolf z 1896 roku przy ul. Inowrocławskiej.

Dziś szklane tafle fasad współgrają z detalami starej, ceglanej elewacji i industrialnym wystrojem zabytkowego obiektu. Ponad trzymetrowe, pełne światła pomieszczenia oraz otwarte przestrzenie umożliwiają dowolną aranżację. Właścicieli i gości szczególnie zachwycają historyczne elementy, stylizowana na przemysłową winda, żelbetowe podciągi, ogromne przeszklenia i taras widokowy.

Uwagę przykuwają tu także ceglane ściany i industrialne detale budynku. Rury wentylacyjne, drewniane wykończenia i metalowe balustrady to efekt pracy rzeźbiarza Józefa Sztajera.

Lofty Platinum mają 5 pięter oraz podziemny parking. Realizatorem tej inwestycji jest Archicom.

W klimacie Nowego Jorku

Obecnie nowe lofty powstają na Przedmieściu Oławskim przy ul. Kościuszki. Nowa Papiernia to poprzemysłowe mieszkania charakteryzujące się przestrzenią i oryginalnym stylem. Osiedle powstaje w dawnej fabryce papieru z 1889 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie historycznego gmachu od podstaw realizowany jest budynek New Line, w którym znajdą się mieszkania inspirowane loftami.

Lofty to również niezwykły klimat miejsca. Mieszkania Nowej Papierni są wykańczane oryginalną, 100-letnią cegłą, a realizacja odbywa się pod okiem konserwatora zabytków. Obecnie to jedyne lofty realizowane we Wrocławiu.

– Po zakończeniu prac przyszli mieszkańcy poczują tu klimat znany nowojorczykom, którzy mieszkają w poprzemysłowych obiektach na Manhattanie – zapowiada Ewa Piechota. – W budynkach fabryki papieru z 1889 roku zobaczyliśmy potencjał mieszkaniowy. Zapragnęliśmy również przywrócić to miejsce do życia, tak by inwestycja zmieniła sąsiedztwo. Dawniej to była piękna okolica, jednak dzisiaj jest nieco zapomniana.

Nowa Papiernia współgra z historią miejsca. Z jednej strony – nieużywane i niszczejące latami budynki fabryki papieru dostały drugie życie. Z drugiej powstanie Nowej Papierni wiąże się też z remontami podwórek i ościennych kamienic.

W planach jest budowa loftów w zabytkowym ceglanym budynku, znajdującym się na terenie byłego szpitala im. Babińskiego przy ul. Mikołaja. Inwestycję tę zamierza zrealizować i2 DEVELOPMENT.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl