wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: zła

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Rynek nieruchomości
  6. Lofty w szpitalu im. Babińskiego

Kompleks zabudowy mieszkaniowo-usługowej o wielkomiejskim charakterze i wysokim standardzie rozwiązań architektonicznych – to plan nowego właściciela na zagospodarowanie terenu po byłym Wojewódzkim Szpitalu im. J. Babińskiego. W czwartek, 22 maja, marszałek województwa oficjalnie przekazał nieruchomość inwestorowi.

Nowym właścicielem terenu w ścisłym centrum miasta przy ul. Jana Pawła II we Wrocławiu jest i2 Development Sp. z o.o., która w lutym br. kupiła go od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za 35,8 mln zł. Jest to działka o powierzchni ponad 2,6 ha wraz z 13 budynkami, z których część jest wpisana na listę zabytków.

- Nieruchomość ta stała pusta od 2008 roku, dlatego cieszę się, że wreszcie znalazła swojego właściciela, zwłaszcza, że do tej pory trzeba było ponosić koszty jej utrzymania – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. - Obiekt, z którego nikt nie korzysta niszczeje, tymczasem na tym terenie znajdują się cenne obiekty nawet z XVI wieku. Dobrze się też stało, że teren po szpitalu im. Babińskiego kupiła polska spółka, w dodatku ze stolicy Dolnego Śląska. Dzięki temu to, co tam powstanie, będzie miało wrocławski klimat.

- Od dawna przymierzaliśmy się do tego terenu – mówi Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development Sp. z o.o.. - Na szczęście udało się go kupić i od razu przystąpiliśmy do prac projektowych. Do 2019 r. chcielibyśmy nie tylko zakończyć inwestycję, ale również skomercjalizować całą nieruchomość. Na razie nie jest jeszcze znana całkowita wartość przedsięwzięcia.

Inwestycje projektuje Pracownia Projektowa Maćków.

- Jest to miejsce szczególne i drugiego takiego nie ma już we Wrocławiu – twierdzi Zbigniew Maćków. - To duży fragment miasta, który ma wielki potencjał. Wreszcie jest szansa, żeby w jednym miejscu zbudować prawdziwy kawałek miasta, stanowiący pewną całość i budujący wyjątkowy klimat, który zafrapuje nie tylko mieszkańców miasta, ale i turystów. Budynki zabytkowe, które znajdują się na tym terenie, to dodatkowa wartość, którą chcemy zachować.

Inwestycja z uwagi na swoją wielkość zostanie podzielony na dwie fazy – południowej i północnej części działki. W ramach pierwszej fazy planowane jest wykonanie ok. 270 mieszkań - w tym ok. 50 loftów, budynku biurowego oraz powierzchni usługowych.

- Całość będzie skomunikowana parkingiem dwupoziomowym, który chcemy zmieścić w bezdrzewnej części działki – mówi Zbigniew Maćków.

Drugi etap to budynki nad samą Odrą, zlokalizowane wzdłuż północnej części działki. W planach jest również m.in. wykonanie największej w mieście mariny wraz z przestrzenią rekreacyjną nad rzeką, rewitalizacja istniejącej zieleni oraz przywrócenie świetności znajdującym się na zakupionym terenie zabytkom.

- Bardzo zależy nam, żeby wykreować tu architekturę wielkomiejską, w której człowiek będzie czuł się przyjaźnie, korzystając z tej wartości dodanej, jaką jest tu woda – zarówno rzeka, jak i fosa – twierdzi Maćków. - Chcemy, aby żyli tu mieszczanie XXI wieku, korzystający z wszystkich atutów miasta takich, jak kina, teatry, opera czy organizowane we Wrocławiu festiwale.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl