wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czy nauka może wspierać firmy na zagranicznych rynkach? Udowodnili, że jest niezbędna

Przedstawiciele biznesu, nauki i samorządów spotkali się we Wrocławskim Parku Technologicznym na konferencji „Instytuty badawcze jako satelity wsparcia rozwoju internacjonalizacji przedsiębiorstw”. Rozmawiali o tym, jaka jest rola nauki we wspieraniu innowacyjnych firm w podbijaniu zagranicznych rynków.

Reklama

Podczas konferencji, jaka odbyła się 6 lipca br. we Wrocławskim Parku Technologicznym, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz samorządowcy rozmawiali o tym, jaką rolę w ekspansji innowacji na międzynarodowe rynki odgrywają instytucje badawcze. Dyskutowano m.in. o tym, jak zachęcać polskich przedsiębiorców do wejścia na zagraniczne rynki oraz jak biznes i nauka mogą wykorzystywać zmiany rynkowe na swoją korzyść.

Wrocław niewątpliwie ma trzy przymioty. Jest miastem spotkań, nauki i biznesu. Dlatego liczymy na to, że ta synergia i zespolenie, które powinny się wytwarzać pomiędzy tymi trzema obszarami jest tym, co jest naszemu miastu najbardziej potrzebne. Ta konferencja właśnie o takiej synergii traktuje. Tylko wtedy, kiedy biznes spotka się z nauką, możemy mówić o bardzo poważnych inwestorach i wspaniałych miejscach pracy dla naszych mieszkańców. Dlatego zależy nam, aby właśnie we Wrocławiu rozwijały się bardzo pożądane branże związane z nowymi technologiami oraz centra badawczo-rozwojowe.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

Wspólne korzyści dla nauki i biznesu

W trakcie konferencji swoje dokonania zaprezentowali przedstawiciele Wrocławskiego Parku Technologicznego, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Innowacyjne projekty zaprezentowały również startupy z Dolnego Śląska.  

Wrocławski Park Technologiczny jest platformą, która ma łączyć przedsiębiorstwa, naukę i instytucje badawcze. Dlatego nasze rozmowy dotyczą zagadnień związanych z innowacjami, technologiami, startupami i globalizacją z zakresu badawczo-rozwojowego. Jesteśmy przekonani, że jest to doskonałe miejsce, aby podjąć takie tematy i że dzięki temu spotkaniu zyskany nowe i dalekosiężne spostrzeżenia.
Karolina Bartosik, dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych WPT

Dzięki sektorowi B+R zmieniło się postrzeganie Polski na świecie

Uczestnicy spotkania dyskutowali również o umiędzynarodowieniu sektora B+R, zarówno z perspektywy startupów, małych i średnich przedsiębiorstw, jak również wielkich korporacji i firm giełdowych.

– Zadaniem naszej organizacji jest z jednej strony wspieranie inwestorów, którzy chcą zainwestować w Polsce, jak np. ogłoszone ostatnio - bardzo ważne dla Wrocławia, regionu i dla kraju - przedsięwzięcie Intela, który zainwestuje tu 4,7 mld dolarów. Natomiast z drugiej strony naszym zadaniem jest wspieranie przedsiębiorstw w ekspansji zagranicznej – powiedział Piotr Dytko, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Dzisiejsza konferencja jest bardzo istotna ze względu na to, że dzięki temu, jak prężnie sektor B+R rozwija się w Polsce, zmieniło się postrzeganie Polski, już nie jako taniej siły roboczej, ale jako kraju, który ma wykwalifikowana kadrę inżynierską, która jest rozchwytywana na całym świecie.[/quote]

Ważnym punktem konferencji było uroczyste podpisanie umowy o współpracy między Global Biometrics Council i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Organizatorami wydarzenia były Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Wrocławski Park Technologiczny, natomiast partnerzy konferencji to: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, inQUBE, Global Biometrics Council, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział we Wrocławiu oraz Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl