www.wroclaw.pl

  Wiadomo kto poprowadzi kawiarnię Cafe Berg. Miasto podpisało umowę [ZDJĘCIA]

  Zarząd Zasobu Komunalnego podpisał umowę najmu na zabytkowy pawilon przy skrzyżowaniu ulic Podwale i Piotra Skargi. Domek nad fosą wydzierżawiła od miasta firma, która prowadzi ogólnopolską sieć pączkarni. Teraz, zgodnie z umową, powstanie tam kawiarnia.

  Wyremontowany domek nad fosą już wkrótce otworzy się jako Cafe Berg, 25 sierpnia 2020 r. Fot. Jarek Ratajczak
  Wyremontowany domek nad fosą już wkrótce otworzy się jako Cafe Berg, 25 sierpnia 2020 r.

  Najemcę lokalu wybrano w drugim przetargu, do którego na początku października zgłosiły się cztery firmy. Po analizie złożonych ofert komisja przetargowa ZZK zdecydowała, że najlepszą propozycję przedstawiła firma Nasza Pączkarnia sp z o.o. sp.k.

  Przedstawiciele ZZK podkreślają, że pod uwagę brana była nie tylko wysokość proponowanego czynszu, ale również wiarygodność ekonomiczna najemcy i doświadczenie w prowadzeniu działalności gastronomicznej.

  – Cieszymy się, że w tak trudnym dla wielu przedsiębiorców czasie, udało się znaleźć nowego najemcę dla zabytkowego pawilonu. To unikatowy obiekt, który niedawno został wyremontowany. Zgodnie z umową powstanie tam kawiarnia. O dokładnym terminie jej otwarcia zdecyduje najemca – podkreśla Anita Białowąs dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

  Ważna tradycja

  Kolejny krok to przygotowanie lokalu do otwarcia. Przedstawiciel firmy już zadeklarował, że planuje tak zaaranżować wnętrze, aby nadać Cafe Berg odpowiedni klimat i smak z okresu przedwojennego.

  Przyszły dzierżawca za najem wyremontowanego zabytkowego lokalu o powierzchni blisko 90 m2 będzie płacił gminie co miesiąc blisko 4 tysiące złotych.

  Przypomnijmy, że na przełomie maja i czerwca br. Zarząd Zasobu Komunalnego ogłosił pierwszy przetarg na najemcę domku nad fosą. Wpłynęło 7 ofert. 12 sierpnia przetarg rozstrzygnięto i wybrano wrocławską spółkę, która w mieście prowadzi już cukiernię. Okazało się jednak, że wyłoniony najemca, zrezygnował z podpisania umowy. Miasto raz jeszcze musiało przeprowadzić procedurę przetargową.

  Wyremontowany domek nad fosą już wkrótce otworzy się jako Cafe Berg, 25 sierpnia 2020 r. Fot. Jarek Ratajczak

  W kwietniu, gdy planowano przetarg na najemcę, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na Twitterze poinformował, że po epidemii koronawirusa będzie to doskonałe miejsce na kawę. 

  Budynek, zanim stał się piękny jak przed laty, musiał przejść roczny remont. Zaprojektowany przez Maxa Berga kiosk nad fosą, u zbiegu ulic Podwale i Kołłątaja, został właśnie odnowiony. Za pierwszy etap prac miasto zapłaciło 1 mln 368 tys. zł. 

  25 sierpnia 2020 r. Fot. Jarek Ratajczak

  W niewielkim kiosku nad fosą, tuż obok Wzgórza Partyzantów, przed wojną była pijalnia mleka. Tak ten budynek wymyślił ponad 100 lat temu Max Berg, projektant m.in. Hali Stulecia. W ostatnich latach w zabytkowym budynku był m.in. punkt wyrabiania pieczątek i dorabiania kluczy. Teraz, na cześć słynnego architekta, będzie tam Cafe Berg.

  Czytaj też: 150. urodziny twórcy Maxa Berga

   

  Zakończenie prac remontowych, 26 luty 2020 r., fot. Jarek Ratajczak

  – Ponownie będzie to miejsce spotkań, bo powstanie tam kawiarenka – mówi Urszula Badura, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

  Początek prac remontowych, kwiecień 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

  W kwietniu 2019 r. pierwszy efekt prac było już widać. Odsłonięto betonowe kolumny, które przez lata były zabudowane ścianami. Odkryto oryginalne lastryko i balustrady.

  Luty 2020 r. końcówka prac remontowych, fot. Jarek Ratajczak

  – Przepiękny, niezwykły budynek. Antyczna świątynia odlana w betonie, w pięknej proporcji, z kolumnadą. Przez lata zapomniany, teraz okazało się, że tam wszystko jest ładnie zachowane. Odsłonięte zostało oryginalne lastryko. Zachowały się też balustrady. Ta realizacja będzie szokująca. Z odrapanego budynku odzyskamy naprawdę przepiękny obiekt. Warto było o niego walczyć – podkreślała w trakcie prac  Agata Chmielowska, miejski konserwator zabytków.

  Luty 2020 r. końcówka prac remontowych, fot. Jarek Ratajczak

  Prace etapami

  ZIM na początku 2019 r. rozstrzygnął przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac remontowych, który wygrała wrocławska firma AKBiK Sp. z o.o. 12 lutego 2019 r. wykonawca rozpoczął prace.

  Luty 2020 r. końcówka prac remontowych, fot. Jarek Ratajczak

  W pierwszy etapie zrobiono remont – żelbetowej konstrukcji całego budynku, dachu, balkonu z zabytkową balustradą, posadzek, odsłonięto i zabezpieczono pierwotne ściany wewnętrzne wykonane w konstrukcji żelbetowej, a także wyremontowano dwanaście filarów podpierających szeroki gzyms i wsparty na nim dach.

  Rozpoczęcie rac remontowych, kwiecień 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

  Wyremontowano również schody zewnętrzne na skarpie fosy oraz balustrady przy budynku.

  W zakresie robót było też wykonanie nowych instalacji, przyłączy do budynku, wypełnienie szkłem przestrzeni pomiędzy filarami (przesuwane tafle szklane), co powiększyło powierzchnię użytkową obiektu, ale też pozwoli w okresie letnim otworzyć wnętrze na zieleń przy fosie.

  Na te prace miasto wydało 1 mln 368 tys. zł.

  Budynek nad fosą przed remontem, źródło: fotopolska.eu

  W planach jest taras

  W dalszej kolejności zostanie zrobiony taras nad fosą (wizualizacja poniżej), z widokiem na Wzgórze Partyzantów.

  Na końcu zaplanowano prace na poziomie -1, gdzie znajdowała się stacja redukcji gazu. Zachowane zabytkowe maszyny będą wyeksponowane.

  wizualizacja, źródło: Anita Luniak

  Kiosk jak grecka świątynia

  Budynek ma żelbetową konstrukcję szkieletową. Małe pomieszczenie na poziomie zero otoczono kolumnami, na wzór doryckich. Podobno, Max Berg zaprojektował kiosk na wzór greckiej świątyni.

  – Żeby kawiarnia mogła funkcjonować, musimy wyburzyć wszystko, co zostało tam dobudowane i dodać przeszklenie, które powstanie w miejscu ścian znajdujących się między kolumnami. Ściany dobudowano przed wojną i po wojnie, a my cofniemy się do czasów Berga – mówi Anita Luniak z Atelier 33, która wykonała projekt rewitalizacji obiektu.

  Wypożyczalnia łódek z widokiem na ul. Kołłątaja, rok 1913. Z lewej strony: budynek Maxa Berga, źródło: fotopolska.eu

  Rewitalizacja Wzgórza Partyzantów

  Cafe Berg to nie koniec inwestycji w tym rejonie. Miasto chce rewitalizacji Wzgórza Partyzantów. W planach jest m.in. odrestaurowanie kolumnady, schodów, tarasów, basenu z fontanną i renowacja dawnego źródełka Freytaga. Mówi się też o odbudowie 32-metrowego belwederu z wieżą widokową.

  Wzgórze Partyzantów, rok 1870, źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia

  Czytaj więcej – o interesującej historii Wzgórza Partyzantów, które w przedwojennym Breslau nosiło nazwę Wzgórza Liebichów (Liebichshöhe).