wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Cafe Berg już przyjmuje gości. Domek nad fosą Maxa Berga otwarty [ZDJĘCIA]
Cafe Berg od 7 kwietnia 2021 r. przyjmuje gości ZZK
Cafe Berg od 7 kwietnia 2021 r. przyjmuje gości

Na kawę i coś słodkiego można już wpaść do Cafe Berg. Domek nad fosą, zaprojektowany przez słynnego architekta Maxa Berga, od 7 kwietnia przyjmuje gości. Gruntowny remont obiektu sfinansowało miasto.

Reklama

W niewielkim kiosku nad fosą, tuż obok Wzgórza Partyzantów, przed wojną była pijalnia mleka. Tak ten budynek wymyślił ponad 100 lat temu Max Berg, projektant m.in. Hali Stulecia. W ostatnich latach w zabytkowym budynku był m.in. punkt wyrabiania pieczątek i dorabiania kluczy. Teraz, na cześć słynnego architekta, jest tam Cafe Berg. Zabytkowy kiosk nad fosą, u zbiegu ulic Podwale i Piotra Skargi, został właśnie otwarty. W Cafe Berg można zamówić kawę i coś słodkiego.

– Przyjmujemy gości od środy 7 kwietnia. Oferujemy specjalnie dla nas wypalaną kawę. Mamy własne wypieki i ofertę śniadaniową. Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa wszystko serwujemy na wynos – wylicza Monika Kuklis, menadżerka Cafe Berg.

Domek nad fosą

W kwietniu 2020 r., gdy planowano przetarg na najemcę, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na Twitterze poinformował, że po epidemii koronawirusa będzie to doskonałe miejsce na kawę. 

Budynek, zanim stał się piękny jak przed laty, musiał przejść roczny remont. Za pierwszy etap prac miasto zapłaciło 1 mln 368 tys. zł. 

– Cieszymy się, że pomimo trwającej pandemii udało się uruchomić w tym historycznym obiekcie kawiarnię. Tym samym nasz cel został osiągnięty. Zabytkowy obiekt został wyremontowany i dodatkowo zyskał nową funkcję – dodaje Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. 

7 kwietnia 2021 r. otwarto Cafe Berg, źródło: ZZK

Cafe Berg – kawiarnia otwarta

Monika Kuklis podkreśla, że pierwsze reakcje gości na odnowiony, zabytkowy domek nad fosą są bardzo miłe. – Wiele osób obserwowało remont. Teraz, jak przychodzą są zaskoczeni, że wyszło to tak ładnie. Są zachwyceni widokiem na fosę. Czekają z niecierpliwości gdy skończą się obostrzenia spowodowane koronawirusem i będą mogli usiąść w środku – dodaje.

Cafe Berg z dbałością o historię

7 kwietnia 2021 r. otwarto Cafe Berg, źródło: ZZK

Będąc w Cafe Berg można zapoznać się z informacjami o Maxie Bergu. Jego zdjęcie przy wejściu przypomina, że domek nad fosą jest dziełem słynnego twórcy Hali Stulecia.

– Zależało nam, by tak zaaranżować wnętrze, aby nadać Cafe Berg odpowiedni klimat i smak z okresu przedwojennego – dodaje Monika Kulis.

Czytaj też: 150. urodziny twórcy Maxa Berga

Cafe Berg – kiosk jak grecka świątynia

Budynek ma żelbetową konstrukcję szkieletową. Małe pomieszczenie na poziomie zero otoczono kolumnami, na wzór doryckich. Podobno, Max Berg zaprojektował kiosk na wzór greckiej świątyni.

– Żeby kawiarnia mogła funkcjonować, musimy wyburzyć wszystko, co zostało tam dobudowane i dodać przeszklenie, które powstanie w miejscu ścian znajdujących się między kolumnami. Ściany dobudowano przed wojną i po wojnie, a my cofniemy się do czasów Berga – mówiła w trakcie remontu Anita Luniak z Atelier 33, która wykonała projekt rewitalizacji obiektu.

Wypożyczalnia łódek z widokiem na ul. Kołłątaja, rok 1913. Z lewej strony: budynek Maxa Berga, źródło: fotopolska.eu

– Przepiękny, niezwykły budynek. Antyczna świątynia odlana w betonie, w pięknej proporcji, z kolumnadą. Przez lata zapomniany, teraz okazało się, że tam wszystko jest ładnie zachowane. Odsłonięte zostało oryginalne lastryko. Zachowały się też balustrady. Ta realizacja będzie szokująca. Z odrapanego budynku odzyskamy naprawdę przepiękny obiekt. Warto było o niego walczyć – podkreślała w trakcie prac  Agata Chmielowska, miejski konserwator zabytków.

Dzierżawca Cafe Berg wybrany w przetargu

Dzierżawcą Cafe Berg jest właściciel firmy Nasza Pączkarnia, który od kilku lat prowadzi we Wrocławiu cukiernię przy ul. Świdnickiej.

Najemcę lokalu miasto wybrało w drugim przetargu, do którego na początku października 2020 r. zgłosiły się cztery firmy. Po analizie złożonych ofert komisja przetargowa ZZK zdecydowała, że najlepszą propozycję przedstawiła firma Nasza Pączkarnia sp z o.o. sp.k.

Przedstawiciele ZZK podkreślają, że pod uwagę brana była nie tylko wysokość proponowanego czynszu, ale również wiarygodność ekonomiczna najemcy i doświadczenie w prowadzeniu działalności gastronomicznej.

– Cieszymy się, że w tak trudnym dla wielu przedsiębiorców czasie, udało się znaleźć nowego najemcę dla zabytkowego pawilonu. To unikatowy obiekt, który niedawno został wyremontowany. Zgodnie z umową powstanie tam kawiarnia. O dokładnym terminie jej otwarcia zdecyduje najemca – mówiła w listopadzie 2020 r. Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Wyremontowany domek nad fosą już wkrótce otworzy się jako Cafe Berg, 25 sierpnia 2020 r. Fot. Jarek Ratajczak

Przypomnijmy, że na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zarząd Zasobu Komunalnego ogłosił pierwszy przetarg na najemcę domku nad fosą. Wpłynęło 7 ofert. 12 sierpnia przetarg rozstrzygnięto i wybrano wrocławską spółkę, która w mieście prowadzi już cukiernię. Okazało się jednak, że wyłoniony najemca, zrezygnował z podpisania umowy. Miasto raz jeszcze musiało przeprowadzić procedurę przetargową.

25 sierpnia 2020 r. Fot. Jarek Ratajczak

– Ponownie będzie to miejsce spotkań, bo powstanie tam kawiarenka – mówiła po zakończeniu prac remontowych w lutym 2020 r. Urszula Badura, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Cafe Berg – remont domku nad fosą

Budynek nad fosą przed remontem, źródło: fotopolska.eu

ZIM na początku 2019 r. rozstrzygnął przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac remontowych, który wygrała wrocławska firma AKBiK Sp. z o.o. 12 lutego 2019 r. wykonawca rozpoczął prace.

Początek prac remontowych, kwiecień 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

W kwietniu 2019 r. pierwszy efekt prac było już widać. Odsłonięto betonowe kolumny, które przez lata były zabudowane ścianami. Odkryto oryginalne lastryko i balustrady.

Rozpoczęcie rac remontowych, kwiecień 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

W pierwszy etapie zrobiono remont – żelbetowej konstrukcji całego budynku, dachu, balkonu z zabytkową balustradą, posadzek, odsłonięto i zabezpieczono pierwotne ściany wewnętrzne wykonane w konstrukcji żelbetowej, a także wyremontowano dwanaście filarów podpierających szeroki gzyms i wsparty na nim dach. Wyremontowano również schody zewnętrzne na skarpie fosy oraz balustrady przy budynku.

Luty 2020 r. końcówka prac remontowych, fot. Jarek Ratajczak

W zakresie robót było też wykonanie nowych instalacji, przyłączy do budynku, wypełnienie szkłem przestrzeni pomiędzy filarami (przesuwane tafle szklane), co powiększyło powierzchnię użytkową obiektu, ale też pozwoli w okresie letnim otworzyć wnętrze na zieleń przy fosie. Na te prace miasto wydało 1 mln 368 tys. zł.

Domek nad fosą. W planach jest taras

W dalszej kolejności zostanie zrobiony taras nad fosą (wizualizacja poniżej), z widokiem na Wzgórze Partyzantów. Na końcu zaplanowano prace na poziomie -1, gdzie znajdowała się stacja redukcji gazu. Zachowane zabytkowe maszyny będą wyeksponowane.

wizualizacja, źródło: Anita Luniak

Rewitalizacja Wzgórza Partyzantów

Cafe Berg to nie koniec inwestycji w tym rejonie. Miasto chce rewitalizacji Wzgórza Partyzantów. W planach jest m.in. odrestaurowanie kolumnady, schodów, tarasów, basenu z fontanną i renowacja dawnego źródełka Freytaga. Mówi się też o odbudowie 32-metrowego belwederu z wieżą widokową.

Wzgórze Partyzantów, rok 1870, źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia

Czytaj więcej – o interesującej historii Wzgórza Partyzantów, które w przedwojennym Breslau nosiło nazwę Wzgórza Liebichów (Liebichshöhe).

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl