wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Inflacja bazowa najwyższa w XXI wieku! Nie przestaje rosnąć od lipca 2021 r.
Poziom inflacji bazowej rośnie nieustannie od 16 miesięcy. Pixabay
Poziom inflacji bazowej rośnie nieustannie od 16 miesięcy.

11 proc. rok do roku – tyle wyniosła inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) w październiku 2022 r. Takie dane podał właśnie Narodowy Bank Polski. W dodatku od 16 miesięcy jej wartość cały czas idzie w górę. Od 2001 roku, czyli odkąd publikowane są te dane, tak złej sytuacji jeszcze nie było.

Reklama

Inflacja bazowa to wskaźnik, który nie bierze pod uwagę cen żywności i energii. Oznacza tempo wzrostu cen nie uwzględniając ich zmian dla zakupów spożywczych, energii elektrycznej i gazu, paliwa, ciepłej wody i opału oraz kosztów centralnego ogrzewania.  Bez tych kategorii wyraźniej widać zachodzące w gospodarce zmiany.

Tymczasem ceny żywności i energii są znacznie bardziej wrażliwe na różnego rodzaju wahania. To oznacza, że mogą nieco wypaczać pomiary zmian cen.

Inflacja bazowa pokazuje jakie są trendy wzrostu cen towarów i usług w gospodarce. Zwłaszcza te związane z polityką pieniężną prowadzoną w danym kraju.

Tak źle nie było było od dawna

Według danych przedstawionych 16 listopada br., inflacja bazowa w październiku 2022 r. sięgnęła w Polsce 11 proc. rok do roku. Nie była tak wysoka od początku prowadzenia jej pomiarów. W dodatku od 16 miesięcy każdy pomiar jest wyższy od tego poprzedniego co oznacza, że wskaźnik ten nie przestaje rosnąć. Jeszcze we wrześniu jego wartość wynosiła 10,7 proc.

NBP podał również wartość inflacji bazowej po wyłączeniu cen administrowanych, czyli z wyłączeniem tych produktów i usług, które są zależne od decyzji rządu, samorządów czy regulatorów rynkowych. Należą do nich m.in. czynsze, zaopatrzenie w wodę, usługi kanalizacyjne, a także koszty wywozu śmieci. Ten wskaźnik wyniósł w październiku 2022 r 18,7 proc. rok do roku. 

Wszystkie miary inflacji bazowej były w październiku na najwyższym poziomie w historii badań NBP.

W tym roku inflacja nie przestanie rosnąć

Według Narodowego Banku Polskiego, zarówno inflacja bazowa, jak i całkowita będą jeszcze rosnąć, co najmniej do pierwszych miesięcy 2023 r. Dopiero w drugim kwartale przyszłego roku jest szansa na ich spadek.

Aktualny poziom inflacji całkowitej wyniósł w październiku 17,9 proc.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl