wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Infermedica podbija świat. Inwestują 10 mln dolarów w rozwój i ekspansję
Zespół wrocławskiego startupu źródło: Infermedica
Zespół wrocławskiego startupu

Wrocławski startup Infermedica pozyskał ponad 40 mln złotych (10,25 mln dolarów) w Serii A, której przewodziły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) i fundusz Heal Capital. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój platformy oraz ekspansję firmy w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Firma współpracuje z ponad 60 partnerami z 30 krajów, w tym gronie są tacy międzynarodowi giganci jak: Microsoft, Allianz, Global Excel. Zdaniem specjalistów to kolejny wrocławski pretendent do miana jednorożca.

Reklama

Infermedica to wrocławski startup, który rozwija narzędzia do wstępnej diagnozy medycznej oparte o sztuczną inteligencję. Spółka powstała w 2012 roku, a na początkowym etapie pomogło jej dofinansowanie z Wrocławskiego Centrum Badań EIT +. Teraz firma informuje, że właśnie pozyskali ponad 40 mln zł (10,25 mln dolarów) w Serii A, której przewodziły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) i fundusz Heal Capital. W rundzie inwestycyjnej wzięli również udział dotychczasowi inwestorzy Infermedica – fundusze Karma Ventures, Inovo Venture Partners oraz Dreamit Ventures. W sumie Infermedica pozyskała od inwestorów już ok. 60 mln zł (15 mln dolarów) – w tym 14 mln zł w ubiegłorocznej rundzie seed.

– Dodatkowe środki pomogą nam w dalszym rozwoju naszej unikatowej technologii oraz w dalszej ekspansji komercyjnej – mówi Piotr Orzechowski, CEO Infermedica.

Infermedica w czołówce startupów. Pretendent do miana jednorożca

Spółka podkreśla, że pozyskane środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na dalszy rozwój produktu, w zakresie technologii wstępnej diagnozy medycznej oraz oceny stanu zdrowia pacjentów (triage), a także narzędzi wspierających analizę informacji i podejmowanie decyzji przez lekarzy – w tym przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, diagnostykę różnicową oraz interpretację wyników badań laboratoryjnych.

źródło: Infermedica

– Rok po rundzie inwestycyjnej, w której wzięliśmy udział, Infermedica pozyskuje bardzo wysoką jak na warunki regionu Serię A, z udziałem topowych funduszy. Tym samym dołączyła do ścisłej czołówki polskich startupów pod względem wielkości finansowania. W ciągu tego roku Infermedica bardzo wzmocniła swoją działalność komercyjną, co przełożyło się na świetne wyniki sprzedażowe. Pod kątem przychodów spółka rośnie szybciej niż najlepsze polskie startupy, jak Booksy czy Znany Lekarz, w analogicznym etapie rozwoju. Dodatkowo przekonaliśmy się, że technologia, którą stworzyła Infermedica jest prawdopodobnie najlepsza na świecie wśród tzw. symptom checkerów, co potwierdza chociażby zastosowanie jej przez Microsoft w swoim chatbocie. We Wrocławiu wyrósł nam właśnie kolejny pretendent do miana jednorożca – mówi Michał Rokosz, Partner Zarządzający w Inovo Venture Partners.

Pieniądze z inwestycji posłużą także rozwojowi działalności Infermedica w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie firma posiada lokalne biuro.

Spółka powiększy także swój zespół. W tej chwili Infermedica dynamicznie się rozwija – obecnie zespół stanowi 100 specjalistów z różnych dziedzin - inżynierów, programistów, specjalistów data science, analityków i designerów. W kolejnym roku firma planuje kolejne rekrutacje, głównie specjalistów z zakresu medycyny i IT.

Infermedica wspiera lekarzy we wstępnej diagnostyce

Założona w roku 2012 przez Piotra Orzechowskiego, Infermedica tworzy narzędzia do wstępnej diagnostyki medycznej oparte o algorytmy sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe (ang. machine learning).

Piotr Orzechowski, źródło: Infermedica

Rozwiązania, które dostarcza Infermedica, pomagają usprawnić sposób obsługi pacjenta, wspierają lekarzy we wstępnej diagnostyce, jednocześnie obniżając koszty.

– Systemy opieki zdrowotnej są na całym świecie ograniczone fizyczną dostępnością i kosztami, co często sprawia, że pacjenci nie otrzymują pomocy, której potrzebują. Pandemia COVID-19 postawiła przed służbą zdrowia wyzwanie, by jak najwięcej wsparcia udzielać na odległość. Trend wykorzystania nowoczesnych technologii w opiece zdrowia rośnie. Rozwiązania telemedyczne weszły do mainstreamu, a dostawcy usług medycznych poszukują nowych sposobów na zapewnienie najwyższej jakości obsługi pacjentów. Cieszymy się z inwestycji w Infermedica i wierzymy, że czeka ją świetlana przyszłość – mówi Maria Barsuk z zespołu Venture Capital Investment Programme w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Spółka oferuje swoim klientom przede wszystkim trzy produkty. Symptom Checker to aplikacja, która umożliwia szybkie sprawdzanie i analizę symptomów pacjentów, sugerując najbardziej prawdopodobne przyczyny. Rozwiązanie jest dostępne także jako chatbot i asystent głosowy.

Call Center Triage to rozwiązanie, które wspiera telemedycynę, ułatwiając lekarzom i konsultantom wystawianie wstępnej diagnozy pacjentów i określanie powagi ich sytuacji. Dzięki temu mogą zalecić pacjentom następne kroki. Z kolei Infermedica API pozwala firmom na pełną integrację silnika i bazy danych Infermedica w ich aplikacjach, serwisach internetowych i systemach telemedycznych.

Wrocławskie korzenie i światowe aspiracje: 60 partnerów z 30 krajów

Infermedica działa w modelu B2B, dostarczając swoje usługi między innymi medycznym firmom ubezpieczeniowym, platformom telemedycznym, szpitalom, a także całym systemom ochrony zdrowia. Firma współpracuje z ponad 60 partnerami z 30 krajów.

źródło: Infermedica

W gronie klientów Infermedica znajdują się m.in. Microsoft, który wykorzystuje technologię polskiej firmy w usłudze Microsoft Healthcare Bot, Allianz, kanadyjski Global Excel, niemiecki Sana Kliniken, portugalski Médis, czy polskie PZU Zdrowie. Rozwiązania oferowane przez Infermedica dostępne są w 17 językach. Dotychczas narzędzie posłużyło do wykonania ponad 6 mln wywiadów medycznych na całym świecie.

Infermedica walczy z koronawirusem

Spółka angażuje się także w projekty non-profit. W marcu tego roku, w ciągu trzech tygodni, zespół Infermedica opracował narzędzie COVID-19 Risk Assessment, które pomaga w ocenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Z narzędzia skorzystało ponad 600 tys. pacjentów, a zaimplementowało je ponad 300 organizacji z całego świata, w tym polskie Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy.

– Cieszymy się, że do grona inwestorów Infermedica dołączył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Naszą wspólną misją jest poprawa jakości i dostępności podstawowej opieki zdrowotnej, z wykorzystaniem stale przez nas ulepszanej technologii opartej o sztuczną inteligencję. Wszyscy wiemy, że pandemia COVID-19 wywarła olbrzymią presję na systemy ochrony zdrowia na całym świecie. Naszym obowiązkiem jest pomóc dostawcom usług medycznych w zapewnieniu opieki w sposób bezpieczny i sprawny – mówi Piotr Orzechowski, CEO Infermedica.

Dr Christian Weiss, Partner Zarządzający w Heal Capital dodaje, że technologia pozwala na ulepszenie systemów opieki zdrowotnej, ale do tego potrzebna jest równowaga między innowacją, a ludzkim doświadczeniem, którą znalazła Infermedica.– Platforma usprawnia pracę lekarzy i pomaga pacjentom, a jej wysoka skuteczność wsparta zaangażowaniem zespołu zrobiły na nas bardzo duże wrażenie. Cieszymy się, że możemy dołączyć do kolejnego etapu rozwoju Infermedica – podkreśla.

Startup Infermedica był gościem siódmej edycji Startup Wroclaw: meetup oraz uczestniczył w targach Made In Wrocław 2017.

Czytaj także:

Infermedica/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl