Infermedica pozyskała 14 mln zł na rozwój platformy do wstępnej diagnostyki medycznej

,

Infermedica, polska firma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do wstępnego diagnozowania pacjentów, pozyskała 14 mln zł (3,65 mln dolarów) w rundzie seed, której przewodzi estoński fundusz Karma Ventures. Firma przeznaczy nowe środki na zwiększenie swojej obecności w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz przyspieszenie rozwoju technologii.

Infermedica to wrocławski startup, który wspomaga system ochrony zdrowia poprzez oferowanie rozwiązań do wstępnej diagnozy medycznej. Firma została założona w roku 2012 przez zespół inżynierów i lekarzy, którzy chcieli pomóc pacjentom w rozpoznawaniu swoich chorób i stworzyli aplikację działającą w przeglądarce internetowej oraz na urządzeniach mobilnych. Pacjent opisuje swoje objawy, a system, oparty o sztuczną inteligencję, zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób.

Obecnie, ta sama technologia diagnostyczna, potrafi nie tylko wstępnie rozpoznać dolegliwości pacjentów, ale także ocenić, jak poważne są ich objawy (ang. triage) i zasugerować następne kroki. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, system rekomenduje telekonsultację, wizytę u lekarza lub natychmiastowe zgłoszenie się na pogotowie. Ponadto, zebrane informacje mogą być wysłane do placówki lub lekarza, jeszcze przed wizytą.

Nieefektywność systemu ochrony zdrowia

Infermedica pomaga zredukować niepotrzebne koszty leczenia (np. w sytuacji, gdy pacjent zgłosił się na pogotowie, a mógł zostać w domu), które każdego roku pochłaniają na całym świecie miliardy dolarów. Według badań amerykańskiej National Academy of Medicine, tylko w USA kwota ta wynosi nawet 765 miliardów dolarów – jedną czwartą wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną.

Niewłaściwy wybór usług medycznych generuje koszty na poziomie 210 mld dolarów, a z powodu nieefektywnej obsługi pacjentów oraz braku profilaktyki, marnuje się kolejne 185 mld dolarów.

Nowe fundusze

Najnowszą rundę finansowania (tzw. rundę seed) o wartości 14 mln zł (3,65 mln dolarów) poprowadził estoński fundusz venture capital – Karma Ventures. Pozostali inwestorzy to: amerykański Dreamit Ventures, niemiecki koncern medialny Müller Medien oraz polski Inovo Venture Partners.

– Od pewnego czasu przyglądamy się rozwojowi Infermedica. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i umiejętności zespołu, który tworzy wyróżniające się produkty i zamienia je w dochodowy biznes. To unikalne połączenie sprawia, że Infermedica ma duże szanse stać się zwycięskim rozwiązaniem na rynku – mówi Margus Uudam, Founding Partner w Karma Ventures.

– Infermedica ma jeden z najlepszych zespołów technologicznych jakie widzieliśmy w polskich startupach. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu w rozwoju biznesu skala działalności firmy urośnie wielokrotnie, a In-fermedica jest na dobrej drodze, by stać się polskim jednorożcem – dodaje Michał Rokosz, Partner w Inovo Venture Partners.

W ciągu ostatniego roku Infermedica powiększyła zespół do ponad 70 osób i prze-tłumaczyła swoje produkty na 13 języków, m.in. na chiński i arabski. Nowe środki przyspieszą globalną ekspansję Infermedica, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie, i pomogą w dalszym rozwoju autorskiej technologii.

Rosnąca skuteczność diagnostyczna

Infermedica wykorzystuje uczenie maszynowe (ang. machine learning) do analizowania ogromnych zbiorów danych, m.in. udokumentowanych przypadków medycznych i notatek lekarzy. Algorytmy szukają wzajemnych powiązań między danymi i pomagają ulepszać medyczną bazę wiedzy. Uzyskane w ten sposób informacje są dodatkowo weryfikowane przez zespół lekarzy i specjalistów.

Lekarze nie tylko nadzorują wyniki działania algorytmów. Dodają również nowe objawy i jednostki chorobowe, a także ustalają – w oparciu o naukowe źródła – co powoduje występowanie poszczególnych chorób. Rozwój bazy danych pochłonął do tej pory ponad 18 tysięcy godzin pracy.

Nowe technologie w służbie zdrowia

Infermedica planuje dalszą współpracę ze szpitalami i SOR-ami. Już w tym roku rusza pilotażowy program na jednym z największych szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce. Sztuczna inteligencja dokładnie oceni stan pacjentów i skieruje ich do właściwego specjalisty, a informacja zwrotna od lekarzy umożliwi dalszy rozwój algorytmów diagnostycznych.

– Współpracujemy z wiodącymi organizacjami z sektora ochrony zdrowia, od firm ubezpieczeniowych po szpitale. Dzięki nam klienci dostarczają swoim pacjentom odpowiednią opiekę, a lekarze otrzymują wszystkie potrzebne informacje jeszcze przed wizytą. Nowoczesna technologia pomaga zoptymalizować cały proces diagnostyczny – mówi Piotr Orzechowski, CEO firmy Infermedica.

Infermedica dostarcza swoje rozwiązania ponad 30 firmom na całym świecie, a z ich narzędzi skorzystało ponad 3,5 miliona osób. Głównymi klientami wrocławskiego startupu są duże firmy ubezpieczeniowe, szpitale, a także całe systemy ochrony zdrowia – m.in. Allianz, PZU Zdrowie, portugalski Médis, czy słowacka Dovera.

Startup Infermedica gościliśmy podczas siódmej edycji Startup Wroclaw: meetup oraz na targach Made In Wrocław 2017.