wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Holendrzy pojadą autobusami Volvo z Wrocławia
Volvo 7900 Electric źródło: inwestor
Volvo 7900 Electric

Kolejne duże zlecenie dla Volvo we Wrocławiu – tym razem elektryczne autobusy pojadą do Holandii. Według ekspertów rozwój pojazdów z napędem elektrycznym będzie najważniejszym trendem w motoryzacji do 2025 roku, a Wrocław idealnie się w ten trend wpisuje.

Reklama

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że Volvo z Wrocławia wyprodukuje autobusy elektryczne dla Oslo – 2 lipca, koncern zaprezentował szczegóły kolejnego dużego zlecenia dla Volvo we Wrocławiu.

Firma Volvo Buses otrzymała zamówienie na 23 w pełni elektryczne autobusy od przedsiębiorstwa transportu publicznego Arriva z Holandii. Autobusy będą kursować po Leiden, mieście leżącym w prowincji Holandii Południowej. 

Międzynarodowe przedsiębiorstwo transportu publicznego Arriva, działające w 14 krajach w całej Europie, jest jednym z liderów we wprowadzaniu alternatywnych technologii napędowych. W 2011 r. firma, jako jedna z pierwszych w Europie, zamówiła od Volvo autobusy hybrydowe do miasta Dordrecht w Holandii. Teraz Arriva złożyła zamówienie na 23 w pełni elektryczne autobusy marki Volvo. Zamówienie oficjalnie podpisano w dniu 28 czerwca – na ceremonii odbywającej się przy okazji regat Volvo Ocean Race, które zakończyły się w ubiegłym tygodniu w Hadze.

Nowe, w pełni elektryczne autobusy od Volvo, zasilane akumulatorami o pojemności 200 kWh, będą kursować po Leiden, mieście leżącym w prowincji Holandii Południowej. Autobusy zostaną w całości wyprodukowane we Wrocławiu i dostarczone między I a III kwartałem 2019 roku.

– Cieszymy się, że we współpracy z firmą Arriva, pionierem w dziedzinie zrównoważonego transportu miejskiego, możemy tworzyć w Holandii nasz pierwszy system w pełni elektrycznych autobusów na dużą skalę. Zamówienie to jest kolejnym przykładem na to, że również mniejsze miasta przechodzą na stosowanie zrównoważonych, elektrycznych systemów autobusowych jako sposobu na rozwiązanie problemu jakości powietrza i hałasu w miastach – mówi Håkan Agnevall, prezes firmy Volvo Buses.

– Jest to duży krok w kierunku nadania transportowi publicznemu w prowincji Holandii Południowej bardziej zrównoważonego charakteru. Prowincja Holandii Południowej wraz z przedsiębiorstwem Arriva i firmą Volvo są w stanie za jednym podejściem zmienić charakter transportu publicznego na całkowicie wolny od emisji – dodaje Anne Hettinga, prezes holenderskiego oddziału przedsiębiorstwa Arriva.

Volvo informuje, że autobusy będą ładowane za pośrednictwem czterech stacji w systemie szybkiego ładowania, które zostaną dostarczone przez firmę ABB. Stacje ładowania będą oparte na otwartym interfejsie „OppCharge”, co oznacza, że będą one mogły być używane do ładowania elektrycznych autobusów również innych marek. Zużycie energii elektrycznych autobusów marki Volvo jest o ok. 80% mniejsze niż w przypadku ich odpowiedników napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Czytaj także: Hybrydowe autobusy Volvo z Wrocławia jadą do Brukseli

Czytaj także: Autobusy z Wrocławia jadą w świat

Firma sprzedała już ponad 4000 zelektryfikowanych autobusów Volvo na całym świecie. W pełni elektryczne autobusy marki Volvo zostały już zamówione do miast w takich państwach jak Polska, Szwecja, Wielka Brytania, Luksemburg. Poza w pełni elektrycznym autobusem Volvo 7900 Electric oferta zelektryfikowanych autobusów firmy Volvo Buses obejmuje autobusy hybrydowe oraz elektryczne autobusy hybrydowe (z funkcją ładowania poprzez wtyczkę).

Energia w motoryzacji

Według ekspertów rozwój pojazdów z napędem elektrycznym będzie najważniejszym trendem w motoryzacji do 2025 roku, a Wrocław idealnie się w ten trend wpisuje. LG stworzy w aglomeracji największą w Europie fabrykę baterii litowych do e-aut, a zwiększone zainteresowanie autobusami napędzanymi prądem odnotowuje także Volvo.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl