wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. GlucoActive robi bezinwazyjny glukometr. To może być Święty Graal biotechnologii!
Kliknij, aby powiększyć
Glukometr GlucoStation firmy GlucoActive, Bartosz Kawa, ekspert w dziedzinie spektrofotometrii i mikroelektroniki oraz CTO GlucoActive GlucoActive
Glukometr GlucoStation firmy GlucoActive, Bartosz Kawa, ekspert w dziedzinie spektrofotometrii i mikroelektroniki oraz CTO GlucoActive

GlucoActive, wrocławski startup z branży medtech, z powodzeniem pracuje nad nowoczesnym glukometrem dla cukrzyków. Ich GlucoStation będzie pierwszym na świecie bezinwazyjnym glukometrem, który nie będzie wymagał nakłuwania palca. Urządzenie jest na etapie końcowych testów, przed badaniami klinicznymi i wprowadzeniem na rynek. Zobacz szczegóły.

Reklama

O znaczeniu wrocławskiego wynalazku najlepiej świadczy tytuł artykułu w Forbes – „Polski GlucoActive na czele wyścigu o Świętego Graala biotechnologii. Wyprzedza gigantów z miliardowymi budżetami”.

Chodzi o wrocławski startup GlucoActive, który opracował bezinwazyjny glukometr. Firma informuje, że z powodzeniem zakończono pracę nad sercem technologii (hardware).

Życie bez nakłuwania palca. GlucoActive, wie jak pomóc cukrzykom.

Zespół od 4 lat pracuje nad stworzeniem nieinwazyjnego i bezbolesnego glukometru, który zrewolucjonizuje rynek medyczny na całym świecie. W projekt zaangażowany jest wykwalifikowany zespół inżynierów, specjalistów medycznych i badaczy, którzy z sukcesem zakończyli ważny kamień milowy w rozwoju urządzenia. Ukończyli budowę serca urządzenia, czyli warstwy sprzętowej innowacyjnego glukometru GlucoStation.

Ukończyliśmy pracę nad sercem technologii stacji GlucoStation. Następnym krokiem, który aktualnie realizujemy, jest testowanie naszych algorytmów na zróżnicowanej grupie pacjentów przed badaniami klinicznymi i wprowadzeniem urządzenia na rynek
Bartosz Kawa, ekspert w dziedzinie spektrofotometrii i mikroelektroniki oraz CTO GlucoActive.

Bartosz Kawa dodaje, że są w trakcie testów, jednak są one bardzo czasochłonne i wymagają wiele prób. Dlaczego tak się dzieje?

– Wyzwaniem jest zmienna struktura skóry dla różnych ludzi i pomimo, że technologia pokazuje dobre wyniki na pojedynczych jednostkach, potrzebujemy zebrać więcej różnorodnych danych do rozwoju algorytmów, aby urządzenie spełniało normy certyfikacji medycznej dla glukometrów - tłumaczy Bartosz Kawa.

Jak działa bezinwazyjny glukometr GlucoStation firmy GlucoActive?

Głównym celem startupu od samego początku było stworzenie glukometru, który umożliwiałby pacjentom monitorowanie poziomu glukozy w sposób nieinwazyjny i całkowicie pozbawiony bólu. Technologia wykorzystana przy budowie urządzenia to metoda optyczna, nazywana spektroskopią Ramana.

GlucoStation jest niewielkim, stacjonarnym urządzeniem służącym do pomiaru poziomu glukozy we krwi. Zespół dąży do tego, aby uzyskać dokładności równe glukometrom paskowym, dlatego testy są bardzo czasochłonne i wymagają wielu prób. Analizują tyle przypadków różnej skóry żeby właśnie taką dokładność uzyskać. GlucoActive jednak przyznaje, iż są na bardzo dobrej drodze, aby to osiągnąć.

Urządzenie pozwala na pomiar stężenia glukozy we krwi, wykorzystując zaawansowane metody optyczne. W celu wykonania pomiaru, zamiast nakłuwania, wystarczy na krótką chwilę przyłożyć rękę do urządzenia.

Bezbolesny glukometr pomoże w walce z cukrzycą. Jak?

Przedstawiciele firmy uważają, że bezbolesny glukometr nie tylko usprawni proces monitorowania cukrzycy, ale także zachęci pacjentów chorych na cukrzycę do regularnych pomiarów, co w efekcie przyczyni się do lepszej kontroli poziomu glukozy oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Dużym problemem tak dużej liczby osób chorych jest niechęć użytkowania tradycyjnych glukometrów, związane z dyskomfortem pomiarów oraz towarzyszącym im bólem.

– Kontynuujemy prace nad optymalizacją naszego produktu oraz wkrótce przeprowadzimy szereg badań klinicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność naszego urządzenia. Naszym celem jest wprowadzenie go na rynek jak najszybciej, aby pomóc jak największej liczbie osób z cukrzycą w poprawie jakości życia – podkreśla Bartosz Kawa.

Duże zainteresowanie branży medycznej technologią opracowaną przez firmę GlucoActive.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce jest blisko 4 miliony osób chorych na cukrzycę, z czego około ponad 1 milion – pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że niemal co dziesiąta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę. Co roku, liczba chorych zwiększa się o niemal 100 tysięcy osób.

Technologia opracowana przez firmę GlucoActive budzi duże zainteresowanie wśród dużych korporacji branży medycznej.

Zobacz co robi GlucoActive.

GlucoActive opracowuje innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie medycyny, koncentrując się na bezinwazyjnym pomiarze glukozy we krwi.

GlucoActive startup z Wrocławia. Kiedy powstał?

Pomysł na powstanie GlucoActive powstał w 2017 r. Urządzenia GlucoActive opracował zespół składający się w większości z absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Na ich czele stoi Robert Stachurski, założyciel i prezes firmy. Spółka GlucoActive ma siedzibę we Wrocławiu przy ul. Ksawerego Liskego 7.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl