wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Życie bez nakłuwania palca. GlucoActive, wie jak pomóc cukrzykom

GlucoActive, wrocławski startup z branży medtech, z powodzeniem pracuje nad nowoczesnym glukometrem dla cukrzyków. Ich GlucoStation to pierwszy na świecie przebadany w warunkach klinicznych bezinwazyjny glukometr. Dzięki niemu diabetycy będą mogli żyć bez nakłuwania palca. Urządzenie ma trafić do sprzedaży już w 2023 r.

Reklama

Medtech GlucoActive bezinwazyjny glukometr

O znaczeniu wrocławskiego wynalazku najlepiej świadczy tytuł artykułu w Forbes – „Polski GlucoActive na czele wyścigu o Świętego Graala biotechnologii. Wyprzedza gigantów z miliardowymi budżetami”. Chodzi o wrocławski startup GlucoActive, który wymyślił i zrobił bezinwazyjny glukometr, już wkrótce dostepny dla pacjentów.

Obecnie trwają prace nad konfiguracją GlucoStation. Finalna wersja nowego urządzenia zostanie zaprezentowana w połowie tego roku.

Glukometr GlucoActive jak działa urządzenie

Cukrzyca, według Światowej Organizacji Zdrowia, to epidemia XXI wieku, która w ciągu najbliższych 30 lat może dotknąć nawet co trzeciego z nas. Obecnie życie z tą chorobą jest możliwe, ale znacznie obniża jego komfort. Kontrolowanie poziomu glukozy wymaga codziennego nakłuwania palców.

Glukometr GlucoActive ma być atrakcyjną alternatywą zarówno dla glukometrów paskowych, jak i rozwiązań półinwazyjnych. Wrocławskie urządzenie dostarczać będzie dokładne wyniki pomiarów bez konieczności nakłuwania ciała i pobierania jakichkolwiek płynów fizjologicznych. Sprzężona z urządzeniem aplikacja automatycznie zapisze mierzone parametry i poinformuje użytkownika o potencjalnie niepokojących rezultatach.

GlucoActive: GlucoStation, GlucoFit

Obecnie GlucoActive rozpoczął wdrażanie dwóch typów urządzeń:

 • GlucoStation 1.0 – jest urządzeniem biurkowym, z którego może korzystać każdy. Wymaga kalibracji jednorazowej (w sprzedaży w pierwszej połowie 2023 r.). Następna wersja GlucoStation 2.0 (w sprzedaży w drugiej połowie 2023 r.) nie będzie wymagał kalibracji. Te urządzenia przeznaczone będą głównie dla placówek medycznych, aptek, wszelkich miejsc publicznych oraz do użytku domowego przez diabetyków. Dzięki GlucoStation każdy będzie mógł szybko i bezboleśnie zmierzyć sobie poziom glukozy we krwi.
 • GlucoFit (w sprzedaży od 2024 r.) – to urządzenia typu wearable w postaci opaski i zegarka, które umożliwia ciągły, 24-godzinny i nieinwazyjny pomiar glukozy we krwi. Jest on skierowane do każdego diabetyka, niezależnie od rodzaju choroby, ale także dla sportowców.

Glukometr GlucoActive – kiedy będzie można kupić

– Stacjonarne urządzenie GlucoStation może trafić do sprzedaży już w 2023 roku. Aby jego zakup nie był zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, planujemy także wprowadzenie sprzedaży ratalnej bądź abonamentowej. Równolegle będziemy prowadzić rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wszystko po to, aby pierwszy na świecie bezinwazyjny glukometr medyczny mógł być refundowany dla polskich pacjentów – Robert Stachurski, prezes GlucoActive.

Ile będzie kosztował glukometr GlucoActive

Pacjenci zapłacą za bezinwazyjny glukometr GlucoActive ok. 4,5 tys. zł. Przedstawiciele GlucoActive chcą, by ich urządzenie było dostępne w wielu krajach. Jest o co walczyć, bo Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że z cukrzycą zmaga się dziś ponad 400 milionów osób na całym świecie.

– Co istotne, zakup takiego urządzenia będzie wydatkiem jednorazowym. Nie ma więc mowy o dokupowaniu pasków, igieł czy sensorów – dodaje Robert Stachurski.

Szacuje się, że dorosły chorujący na cukrzycę Polak może wydawać na badanie się i leczenie nawet do 1200 zł miesięcznie. Ta kwota obejmuje m.in. wkłucia, strzykawki, pompy insulinowe, glukometry, paski glukozowe czy zabiegi . Już w 2019 roku dla większości zdiagnozowanych pacjentów takie wydatki stanowiły nawet do 10 proc. rodzinnego budżetu.

GlucoActive: pomiar glukozy, cholesterolu, hemoglobiny

GlucoActive tworzy rozwiązania w dziedzinie nowoczesnej medycyny, skupiając się na nieinwazyjnym pomiarze nie tylko glukozy we krwi, ale także innych substancji, takich jak cholesterol, hemoglobina, nawodnienie i wiele innych.

GlucoActive startup z Wrocławia: historia sukcesu

Pomysł na powstanie GlucoActive powstał w 2015 r. Urządzenia GlucoActive wymyślił i zrobił zespół (obecnie w spółce pracuje 30 osób), składający się w większości z absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Na ich czele stoi Robert Stachurski, założyciel i prezes GlucoActive. Spółka GlucoActive ma siedzibę we Wrocławiu przy ul. Ksawerego Liskego 7.

To, co robi GlucoActive doceniono na krajowych i międzynarodowych konkursach:

 • Zwycięzca Startup Pitch Contest na Collision Conference 2020 w Toronto, Kanada
 • Nagroda za najlepsze rozwiązanie technologiczne - „Orzeł Innowacyjności” Magazynu Rzeczpospolita 2019
 • Zwycięzca MIT Enterprise Forum's CEE Acceleration Program DemoDay - I nagroda: Bootcamp na kampusie MIT w Bostonie, USA
 • The Best Startup Award na Life Science Open Space 2019 w Krakowie
 • Finalista TOP3 w konkursie ThinkBig: Grow Smarter Competition 2019 organizowanym przez UPC
 • Finalista Nottingham Business School's Biomed PFR Academy 2019

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl