wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Życie bez nakłuwania palca. GlucoActive, wie jak pomóc cukrzykom

Robert Stachurski, założyciel i prezes GlucoActive GlucoAtive
Robert Stachurski, założyciel i prezes GlucoActive

GlucoActive, wrocławski startup z branży medtech, z powodzeniem pracuje nad nowoczesnym glukometrem dla cukrzyków. Ich GlucoStation to pierwszy na świecie przebadany w warunkach klinicznych bezinwazyjny glukometr. Dzięki niemu diabetycy będą mogli żyć bez nakłuwania palca. Urządzenie ma trafić do sprzedaży już w 2023 r.

Reklama

Medtech GlucoActive bezinwazyjny glukometr

O znaczeniu wrocławskiego wynalazku najlepiej świadczy tytuł artykułu w Forbes – „Polski GlucoActive na czele wyścigu o Świętego Graala biotechnologii. Wyprzedza gigantów z miliardowymi budżetami”. Chodzi o wrocławski startup GlucoActive, który wymyślił i zrobił bezinwazyjny glukometr, już wkrótce dostepny dla pacjentów.

Obecnie trwają prace nad konfiguracją GlucoStation. Finalna wersja nowego urządzenia zostanie zaprezentowana w połowie tego roku.

Glukometr GlucoActive jak działa urządzenie

Cukrzyca, według Światowej Organizacji Zdrowia, to epidemia XXI wieku, która w ciągu najbliższych 30 lat może dotknąć nawet co trzeciego z nas. Obecnie życie z tą chorobą jest możliwe, ale znacznie obniża jego komfort. Kontrolowanie poziomu glukozy wymaga codziennego nakłuwania palców.

Glukometr GlucoActive ma być atrakcyjną alternatywą zarówno dla glukometrów paskowych, jak i rozwiązań półinwazyjnych. Wrocławskie urządzenie dostarczać będzie dokładne wyniki pomiarów bez konieczności nakłuwania ciała i pobierania jakichkolwiek płynów fizjologicznych. Sprzężona z urządzeniem aplikacja automatycznie zapisze mierzone parametry i poinformuje użytkownika o potencjalnie niepokojących rezultatach.

GlucoActive: GlucoStation, GlucoFit

Obecnie GlucoActive rozpoczął wdrażanie dwóch typów urządzeń:

Glukometr GlucoActive – kiedy będzie można kupić

– Stacjonarne urządzenie GlucoStation może trafić do sprzedaży już w 2023 roku. Aby jego zakup nie był zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, planujemy także wprowadzenie sprzedaży ratalnej bądź abonamentowej. Równolegle będziemy prowadzić rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wszystko po to, aby pierwszy na świecie bezinwazyjny glukometr medyczny mógł być refundowany dla polskich pacjentów – Robert Stachurski, prezes GlucoActive.

Ile będzie kosztował glukometr GlucoActive

Pacjenci zapłacą za bezinwazyjny glukometr GlucoActive ok. 4,5 tys. zł. Przedstawiciele GlucoActive chcą, by ich urządzenie było dostępne w wielu krajach. Jest o co walczyć, bo Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że z cukrzycą zmaga się dziś ponad 400 milionów osób na całym świecie.

– Co istotne, zakup takiego urządzenia będzie wydatkiem jednorazowym. Nie ma więc mowy o dokupowaniu pasków, igieł czy sensorów – dodaje Robert Stachurski.

Szacuje się, że dorosły chorujący na cukrzycę Polak może wydawać na badanie się i leczenie nawet do 1200 zł miesięcznie. Ta kwota obejmuje m.in. wkłucia, strzykawki, pompy insulinowe, glukometry, paski glukozowe czy zabiegi . Już w 2019 roku dla większości zdiagnozowanych pacjentów takie wydatki stanowiły nawet do 10 proc. rodzinnego budżetu.

GlucoActive: pomiar glukozy, cholesterolu, hemoglobiny

GlucoActive tworzy rozwiązania w dziedzinie nowoczesnej medycyny, skupiając się na nieinwazyjnym pomiarze nie tylko glukozy we krwi, ale także innych substancji, takich jak cholesterol, hemoglobina, nawodnienie i wiele innych.

GlucoActive startup z Wrocławia: historia sukcesu

Pomysł na powstanie GlucoActive powstał w 2015 r. Urządzenia GlucoActive wymyślił i zrobił zespół (obecnie w spółce pracuje 30 osób), składający się w większości z absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Na ich czele stoi Robert Stachurski, założyciel i prezes GlucoActive. Spółka GlucoActive ma siedzibę we Wrocławiu przy ul. Ksawerego Liskego 7.

To, co robi GlucoActive doceniono na krajowych i międzynarodowych konkursach:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama