wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Innowacyjne pomysły wrocławskiego GlobalLogic

Jarek Ratajczak,
Embedded Systems źródło: GlobalLogic
Embedded Systems

Samochodowy system rozpoznawania twarzy kierowcy oraz rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, rozszerzonej rzeczywistości i internetu rzeczy – to najnowsze projekty GlobalLogic. Międzynarodowy gigant w branży informatycznej, od kwietnia we Wrocławiu ma nowego prezesa. Firma rozszerza działalność i zwiększa zatrudnienie.

Reklama

Wrocławski GlobalLogic Polska specjalizuje się w oprogramowaniu systemów wbudowanych oraz cyfrowej transformacji przemysłu, przede wszystkim dla takich branż, jak: motoryzacja, bezpieczeństwo, komunikacja oraz finanse. Firma stosuje najnowsze technologie w obszarze przemysłu 4.0 (Industry 4.0), rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality) oraz internetu rzeczy (Internet of Things).

To m.in. dzięki rozwiązaniom wrocławskiej firmy GlobalLogic możliwa jest komunikacja między maszynami w fabrykach, urządzeniami codziennego użytku oraz pojazdami i urządzeniami mobilnymi. Przedsiębiorstwo rozwija nowe obszary technologii informatycznych w ramach działu badań i rozwoju, R&D.

GloFace – rozpoznaje twarz

Jednym z najnowszych projektów badawczych we Wrocławiu prowadzonym przez Adama Pietraszka i Tomasza Filipowskiego, jest GloFace. To aplikacja, która daje możliwość rozpoznania twarzy osoby, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dostępu do danego urządzenia. Jest to rozwiązanie, które można stosować w przemyśle, jak i w branży motoryzacyjnej.

– Samochodowe systemy, po rozpoznaniu kierowcy, nadają mu właściwe uprawnienia, personalizują wyświetlane informacje, jak kalendarz, playlisty i kontakty oraz określają funkcje, jakie może wykonać dana osoba – mówią autorzy projektu GloFace.

źródło: GlobalLogic

Przemysł 4.0 i LoRa

Innym ciekawym projektem realizowanym we Wrocławiu jest Industry Internet of Things Lab realizowany przez zespół kierowany przez Patryka Gusta. To laboratorium bazujące na przepływomierzach (Coriolis, Magnetic, Ultrasonic) oraz sensorach.

– Projekt łączy automatyzację procesów przemysłowych, komunikację przez wszystkie dostępne protokoły przemysłowe, analizę danych oraz predictive maintenance, sterowanie poprzez aplikacje mobilne oraz Virtual i Augmented Reality – wyjaśnia Patryk Gust.

Ciekawy jest  projekt komunikacji radiowej wielu urządzeń za pośrednictwem LoRa. Zakłada on obecność wielu stacji (tzw. Gateway) rozmieszczonych w różnych miejscach zapewniając pokrycie dużego obszaru zasięgiem LoRaWAN. Obecnie we Wrocławiu znajduje się 12 takich Gateway'ów, w tym jeden – GlobalLogic.

– Naszym pomysłem jest wykonanie urządzenia umożliwiającego zabezpieczenie roweru, poprzez czujnik, który rejestruje położenie geograficzne oraz wysyła je za pośrednictwem LoRaWAN do aplikacji w której użytkownik ma m.in. możliwość zobaczenia lokalizacji swojego pojazdu – dodaje Partyk Gust.

GlobalLogic Polska z nowym prezesem

Centrala GlobalLogic znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej, a centrala obsługująca przede wszystkim Europę Zachodnią we Wrocławiu.

Początki firmy w Polsce sięgają roku 2007, kiedy to Krzysztof Kuliński założył firmę Research & Engineering Center (REC Global). To on uznawany jest za ojca chrzestnego, sukcesu branży IT we Wrocławiu. Krzysztof Kuliński jest jednym z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2016” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o ich przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

W życiu i biznesie trzeba mieć fantazję – rozmowa z Krzysztofem Kulińskim.

Czytaj także – REC Global – czyli made in Wroclaw.

Piotr Krzysztofik, źródło: GlobalLogic

W kwietniu 2018 roku nowym prezesem GlobalLogic Polska został Piotr Krzysztofik. Ukończył studia MBA na WSB / Nottingham Trent University, pracował m.in. w firmach Siemens i Atos.

 Cieszę się, że mogłem dołączyć do zespołu GlobalLogic w roli prezesa i osoby zarządzającej naszym oddziałem w Polsce i Chorwacji. Przyglądałem się rozwojowi firmy od 2007 roku i byłem pod wrażeniem jej szybkiego wzrostu, sukcesów biznesowych oraz zdolnych pracowników. Chcę kontynuować ten niesamowity rozwój GlobalLogic w kraju i na świecie, działać na rzecz budowania przyjaznej organizacji dla pracowników pod kątem atmosfery i kultury pracy jak i możliwości realizacji ciekawych, nowoczesnych projektów – podkreśla Piotr Krzysztofik.

Zwiększają zatrudnienie

W 2016 roku firma połączyła się z amerykańską spółką. Od kwietnia 2016 roku, przez okres zaledwie 2 lat, firma podwoiła miejsca pracy w Polsce, w tym we Wrocławiu, zatrudniając 1000 pracowników (z czego ponad 430 inżynierów pracuje we Wrocławiu). Obecnie firma szuka m.in.: programistów, menedżerów projektów, testerów oprogramowania oraz specjalistów wsparcia technicznego. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl