wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Norwegowie zamówili kilkadziesiąt pociągów regionalnych, których części produkowane są we Wrocławiu
Dwa składy Coradia Nordic Materiały prasowe
Dwa składy Coradia Nordic

Obok Wrocławskiego Parku Przemysłowego działała kiedyś fabryka wagonów Pafawag, która była jednym z największych i najważniejszych lokalnych zakładów przemysłowych. Dziś jej bogate tradycje są poniekąd kontynuowane. Przy ulicy Fabrycznej powstają bowiem części do elektrycznych pociągów, które wyjadą na trasy koło Oslo w Norwegii.

Reklama

Firma Alstom jest producentem z branży kolejowej. Ma hale w Niemczech, we Francji, a także w Polsce, gdzie działa od 25 lat. Wrocławski zakład znajduje się przy ul. Fabrycznej — obok Wrocławskiego Parku Przemysłowego, gdzie po wojnie była Państwowa Fabryka Wagonów Pafawag, zatrudniająca w 1975 r. 7800 osób.

Firma Alstom podkreśla, że czerpie z bogatego dziedzictwa przemysłowego dawnych zakładów. Przy Fabrycznej produkuje nadwozia lokomotyw i pojazdów pasażerskich, we tym pociągów dużych prędkości. Robi także ramy wózków dla różnych typów pojazdów szynowych. Łączna wartość realizowanych we Wrocławiu projektów to blisko 700 milionów euro.

Pociągi regionalne dla Norwegów

Obecnie wrocławski zakład produkuje nadwozia do pociągów regionalnych Coradia Nordic zamówionych przez Norwegów. Składy wyjadą na podmiejskie i pośpieszne trasy w obszarze metropolitalnym Oslo.

Pociągi Coradia Nordic są dostosowane do potrzeb norweskiej sieci kolejowej i warunków pogodowych Skandynawii. Składy, składające się z sześciu jednopiętrowych wagonów, są niskopodłogowe i elektryczne. Osiągają prędkość maksymalną 200 km/h.

Obecnie Alstom produkuje dla Norwegów 30 pociągów. Ich dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku. Drugie zamówienie, złożone w lutym tego roku, obejmuje 25 składów. Wartość całej umowy pomiędzy producentem a firmą Norske tog opiewa na 1,8 mld euro, a samo dodatkowe zamówienie jest warte 230 mln euro.

Części do tych pociągów są produkowane także innych zakładach Alstom np. systemy trakcyjne powstaną w halach w Tarbes, silniki — w zakładzie w Ornans, systemy sygnalizacyjne — w Villeurbanne, a transformatory — w Petit-Quevilly.

Zakład wrocławski zajmuje przy Fabrycznej powierzchnię ponad 170 tys. mkw. i zatrudnia ponad 1000 pracowników.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl