wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

O roli Wrocławia na mapie sektora BSS rozmawiano podczas spotkania w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, fot. Arkadiusz Cichosz.

Ponad 24 tys. zatrudnionych w 72 centrach usług biznesowych (BSS) we Wrocławiu – to oznacza, że miasto jest wśród liderów nowoczesnych usług dla biznesu. Tak wynika z raportu „10 lat sektora BSS w Polsce” autorstwa PAIiIZ i Hays Poland. BSS.

Reklama

BSS, czyli nowoczesne usługi dla biznesu, to najszybciej rozwijający się sektor w Polsce. W ponad 650 przedsiębiorstwach z kapitałem polskim i zagranicznym pracę w Polsce znalazło ponad 150 tys. osób. To dane na koniec 2014 r. opublikowane w raporcie „10 lat sektora BSS w Polsce” autorstwa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Hays Poland. Dokument zaprezentowano podczas spotkania w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, którego tematem była rola Wrocławia na mapie sektora BSS.

Wrocław wśród liderów nowoczesnych usług dla biznesu

Pod względem zatrudnienia w sektorze BSS, Wrocław (ponad 24 tys. osób) wyprzedzają tylko Kraków (30 tys.)i Warszawa (27 tys.). Najwięcej, bo aż 33 proc. miejsc pracy we wrocławskim sektorze BSS powstaje w centrach badawczo-rozwojowych (B+R).

Czytaj więcejWrocław wśród najlepszych na świecie miejsc do inwestowania w najnowszym międzynarodowy ranking Global Cities of Future 2014/2015 przygotowany przez fDi Intelligence z grupy Financial Times.

– Atutem Wrocławia jest bez wątpienia obecność renomowanych centrów B+R takich firm, jak: Nokia, Dolby Laboratories, Viessmann, UTC Aerospace Systems, 3M czy Diehl Controls. Fakt, że takie znane marki wybrały Wrocław na swoją lokalizację świadczy dobitnie o tym, że jest to miejsce z dużym potencjałem, w którym dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej jest często decydującym faktem przemawiającym na naszą korzyść – uważa Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Autorzy raportu podkreślają, że czynnikami, które decydują o ulokowaniu centrów B+R są: stabilny wzrost polskiej gospodarki i bezpieczeństwo badań oraz niskie koszty ich prowadzenia oraz wysoko wykwalifikowana kadra o określonych kompetencjach językowych i technicznych.

– O sukcesie Wrocławia decyduje długofalowa strategia nakierowana na zdobywanie kluczowych inwestorów, otwartość miasta i jego atmosfera – mówi Łukasz Czajkowski, dyr. Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Czytaj takżeToyota będzie miała we Wrocławiu centrum usług.

Atutem Wrocławia są uczelnie wyższe

Wrocław jest jednym z 8 głównych centrów akademickich w kraju (obok Warszawy, Krakowa, Lublina, Poznania, Aglomeracji Górnośląskiej, Trójmiasta oraz Łodzi). W mieście działają 24 uczelnie wyższe, na których studiuje prawie 125 tys. osób, a co roku na rynek pracy trafia ponad 33 tys. absolwentów. W wielu branżach laboratoria B+R działają bezpośrednio przy polskich jednostkach badawczo-rozwojowych oraz uczelniach, lub w ścisłej z nimi współpracy, jak np. Nokia i Politechnika Wrocławska

– Coraz więcej młodych ludzi wybiera kierunki, dzięki którym po studiach może znaleźć pracę w centrach nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Biznes i administrację studiuje we Wrocławiu już ponad 27 tys. osób, a kierunki inżynieryjno–techniczne blisko 20 tys. – zaznacza Magda Wójcik, Talent Acquisition Team Leader w Hays Talent Solutions i dodaje, że ponad 90 proc. wrocławskich studentów deklaruje znajomość języka angielskiego, a prawie 46 proc. niemieckiego. kolejnymi najpopularniejszymi językami obcymi wśród wrocławskich studentów są: rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

Wrocław atrakcyjny do lokowania inwestycji

Wrocław najchętniej wybierają firmy amerykańskie, polskie oraz niemieckie. W mieście jest m.in. 18 centrów z kapitałem amerykańskim, 17 z polskim oraz 11 z kapitałem niemieckim.

Czytaj takżeFresenius otworzył Centra Usług Wspólnych we Wrocławiu.

Czytaj takżeGigant branży medycznej otwiera we Wrocławiu centrum usług.

– Międzynarodowe koncerny coraz częściej dostrzegają, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji, szczególnie nastawionych na badania i rozwój. Firmy znajdują tutaj wysoko wykwalifikowanych, zmotywowanych pracowników – mówi Iwona Chojnowska–Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Kategorie centrów usług

pod względem świadczonych usług:

  • BPO (Business Process Outsourcing) – dostawcy usług dla klientów zewnętrznych, przede wszystkim w ramach: finansów i księgowości, obsługi klientów, prowadzenia obsługi kadrowo-płacowej oraz administracji  związanej z procesem zakupów
  • IT – dostawcy usług informatycznych dla klientów zewnętrznych (krajowych oraz zagranicznych) – outsourcing IT w obszarze sprzętu, infrastruktury, rozwoju oprogramowania, wdrożeń oraz integracji systemów, w tym również centra deweloperskie firm, których główna działalność polega na tworzeniu, wdrażaniu i sprzedaży oprogramowania.
  • SSC (Shared Services Centre) – centra usług wspólnych tworzone w ramach jednej korporacji, świadczące usługi przede wszystkim w następujących obszarach: finanse i księgowość, kadry, działy zakupów oraz wsparcia IT na potrzeby klientów wewnętrznych.
  • B+R – firmy prowadzące działalność badawczą oraz rozwój produktu, a także rozwój aplikacji i oprogramowania, obejmuje wewnętrzne działy firm, których główna działalność nie polega na sprzedaży oprogramowania, np. Nokia Networks (Wrocław).

Zobacz infografikę – 10 lat sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Kierunek Wrocław.

Raport (pdf) – „10 lat sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl