wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Bombardier we Wrocławiu zrobi lokomotywy hybrydowe dla USA
Lokomotywa z napędem hybrydowym ALP-45 źródło: Bombardier Transportation
Lokomotywa z napędem hybrydowym ALP-45

We wrocławskich zakładach koncernu Bombardier wyprodukowane zostaną nadwozia do 17 lokomotyw hybrydowych, które będą jeździć w USA. Kontrakt opiewa na 133 mln euro.

Reklama

Bombardier Transportation informuje, że New Jersey Transit Corporation zamówił 17 dodatkowych lokomotyw z napędem hybrydowym ALP-45. Dzięki innowacyjnemu napędowi pasażerowie mogą podróżować bez przesiadek jednym pociągiem pomiędzy New Jersey a Penn Station w Nowym Jorku.

– To zamówienie będzie kontynuacją tego, co już robiliśmy dla tego kontrahenta w 2008 r., gdy wyprodukowaliśmy 26 lokomotyw hybrydowych. Teraz we Wrocławiu powstaną nadwozia do 17 lokomotyw. Wartość całego kontraktu to 133 mln euro – mówi Maciej Kaczanowski, Head of Communications and Public Relations, Eastern Europe & CIS, Bombardier Transportation.

Lokomotywy hybrydowe z Wrocławia

Lokomotywy z napędem hybrydowym mogą być eksploatowane zarówno w trybie spalinowym, jak i elektrycznym, zasilane prądem przemiennym z sieci trakcyjnej.

– Kolejne zamówienie od NJ Transit potwierdza jakość naszych wysoce innowacyjnych, energooszczędnych, niezawodnych i bezpiecznych technologii. Nowe lokomotywy będą spełniać normy emisji spalin EPA Poziom 4, określone przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Będą to więc pojazdy przyjazne dla środowiska, co jest szczególnie ważne na wielkomiejskim obszarze takim jak Nowy Jork – powiedział Benoit Brossoit, prezydent regionu Ameryki Północnej i Południowej Bombardier Transportation.

Kontrakt na 133 mln euro

Wprowadzenie tych lokomotyw do eksploatacji w latach 2011–2012 przez NJ Transit oraz ówczesną Agence Métropolitaine de Transport w Montrealu (teraz działającej pod nazwą Réseau de transport métropolitain) było debiutem technologii hybrydowej w Ameryce Północnej. Lokomotywy będą produkowane w zakładach Bombardier w Niemczech i w Polsce. Rozpoczęcie dostaw zaplanowano na listopad 2019.

Ponad 2,4 tys. lokomotyw

Wrocławski zakład Bombardier, zajmujący w sumie powierzchnię ponad 190 tys. mkw, specjalizuje się w produkcji nowoczesnych nadwozi i ram wózków dla wielu różnych pojazdów szynowych. Głównymi produktami zakładu są nadwozia do lokomotyw Bombardier TRAXX eksploatowanych w Polsce, Europie oraz na rynkach północnoamerykańskich, a także nadwozia dla nowych pociągów podmiejskich dla Hamburga (S-Bahn). W fabryce we Wrocławiu wyprodukowano do tej pory blisko 2,4 tys. lokomotyw i ponad 16 tys. ram wózków.   

Tradycje Pafawagu

Zakład Bombardier we Wrocławiu jest jedną z najstarszych fabryk taboru kolejowego w Europie i jednocześnie najstarszą działającą fabryką taboru w Polsce. Produkcja na terenie zakładu rozpoczęła się już w latach trzydziestych XIX wieku, co oznacza około 180 lat tradycji w budowie taboru kolejowego w tym miejscu. Fabryka znana od 1945 roku jako Państwowa Fabryka Wagonów (PAFAWAG) została przejęta przez firmę Bombardier w 2001 roku.

Pafawag – przemysłowa wizytówka Wrocławia w czasach PRL-u.

Centrala Bombardier Transportation mieści się w Berlinie, a wyroby i usługi koncernu znalazły swoich odbiorców w ponad 60 krajach. Obecnie na całym świecie jest eksploatowanych ponad 100 tysięcy pojazdów wyprodukowanych przez Bombardier. Koncern oferuje rozwiązania dla branży transportu szynowego oraz dostarcza innowacyjne wyroby i usługi z zakresu zrównoważonej mobilności.

Dla kolei i lotnictwa

Bombardier Transportation jest światowym liderem w produkcji lokomotyw elektrycznych. Wrocławski zakład prowadzi produkcję ich nadwozi. W ramach współpracy wewnątrz koncernu, we Wrocławiu produkowane są także podzespoły dla innych pojazdów szynowych, produkowanych przez Bombardier Transportation m.in. ramy wózków dla pociągów wielkich prędkości, zespołów trakcyjnych ruchu regionalnego, tramwajów i wagonów metra. Koncern Bombardier, do którego należy Bombardier Transportation, jest jedynym na świecie producentem zarówno taboru kolejowego, jak i samolotów.

Bombardier otworzył nową halę za 250 mln zł

Bombardier inwestuje we Wrocławiu i zwiększa zatrudnienie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl