wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozmawiają o znaczeniu wody dla miasta. Ruszył Kongres Woda – Miasto - Jakość życia

Blisko 1000 uczestników oraz 60 ekspertów z całego świata bierze udział w piątej edycji międzynarodowego Kongresu Miasto – Woda – Jakość życia, który rozpoczął się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Rozmawiają o relacjach człowieka ze środowiskiem wodnym oraz o tym, jak mądrze rozwijać miasta, wykorzystując tę życiodajną substancję.

Reklama

Celem Kongresu Miasto – Woda – Jakość życia jest wskazanie działań niwelujących lub likwidujących negatywne efekty wzajemnych oddziaływań środowiska miejskiego i wodnego. Stąd też uczestnicy wydarzenia rozmawiają o aktualnych wyzwaniach związanych z ekonomią miast wodnych, środowiskiem wodnym oraz o tym, jak gospodarowanie wody wpływa na miasta i ich mieszkańców.

To ważne wydarzenie na mapie intelektualnych zdarzeń w naszym mieście. Mówią o nas, że jesteśmy Wenecją Północy oraz Miastem Stu Mostów. Jesteśmy czwartym miastem w Europie, jeśli chodzi o liczbę mostów. To tylko świadczy o tym jak bardzo rzeka Odra wpływa na nasze życie. Cała zachodnia Polska jest mocno powiązana z rzeką. To bardzo oddziałuje na jakość życia.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

Woda to żywioł, który zmienia miasto

Jak powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, woda w połączeniu z miastem jest ważną dziedziną dla tej uczelni. Jej tradycje są dość ściśle związane z rzeką. Natomiast miasta przyszłości należą obecnie do jej priorytetów badawczych. Zatem tematyka kongresu idealnie pasuje do profilu Politechniki.

Relacja między miastem a rzeką jest wieloraka. Wiemy dobrze, że woda to żywioł, który potrafi miasto zaatakować. Z drugiej strony rzeka łączy miasto z resztą świata, dodaje też miastu atrakcyjności, uroku, zmienia wygląd miasta i powietrze. Tworzy miasto w sensie estetycznym i architektonicznym. Poza tym woda jest potrzebna do życia zarówno mieszkańcom, jak i firmom, które się tu instalują. Nieraz dostęp do wody może być ograniczającym czynnikiem.
Prof. Arkadiusz Wójs

Dyskusje w trzech blokach tematycznych

Podczas Kongresu dyskusje odbywają się w trzech wiodących blokach tematycznych: 

  • Miasto

Blok ten skupia się na istotności występowania wody w miastach nie tylko jako surowca, ale także jako elementu krajobrazu, architektury, kultury i gospodarki. Stąd też zaprezentowane ścieżki tematyczne dotyczą miast odpornych i przyjaznych dla klimatu, jak i wody w architekturze.

  • Woda

W ramach tego bloku nacisk położono na utrzymanie jakości i ilości wody w sposób wystarczający do rozwoju i funkcjonowania miast. Eksperci dyskutują na temat efektywnego gospodarowania wodą w mieście, miejskiej polityki wodnej w praktyce oraz wypracowaniu skutecznego zarządzania wodą w miastach w warunkach kryzysowych.

  • Jakość życia

W ramach tego bloku tematycznego uczestnicy rozmawiają o wdrażaniu programów rozwijających społeczną odpowiedzialność za wodę i o tym, jak można włączyć ją w mechanizm rozwoju miasta.

Istotne kwestie dla miast położonych nad rzekami

Wśród tematów poruszanych podczas kongresu znalazły się również „Sektor wodny w miejskiej gospodarce o obiegu zamkniętym”, „Miasto bioróżnorodne- rola miast w regeneracji środowiska”, „Indeks zdrowych miast”, „Rola miast w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu”, „Rola i wykorzystanie wód podziemnych w rozwoju miast”oraz „Odra - rzeka bez granic”.

Głównymi organizatorami kongresu są Open Eyes Economy oraz miasto Wrocław, natomiast współorganiozatorami są Politechnika Wrocławska, MPWiK Wrocław, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Convention Bureau Wrocław.

V Kongres Miasto – Woda – Jakość życia odbywa się zarówno w formule stacjonarnej w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, jak i online. Aby wziąć w nim udział trzeba zarejestrować się na stronie wydarzenia. Kongres potrwa do 25 października 2023 r..

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl