Profesor Simon uhonorowany Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego

Wrocławski hematolog i wirusolog profesor Krzysztof Simon otrzymał Medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Wyróżnienie przyznawane jest przez Towarzystwo Jana Karskiego.

  • Profesor Krzysztof Simon

    Profesor Krzysztof Simon, fot. Janusz Krzeszowski


„Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny” – czytamy w komunikacie Towarzystwa.

– Pozycja, jaką odgrywa prof. Krzysztof Simon w walce z pandemią, i autorytet wśród rodaków są porównywalne z rolą profesora Anthony’ego Fauciego w Stanach Zjednoczonych. Dzięki takim ludziom społeczeństwa w dźwiganiu tragedii zarazy mogą nie czuć się opuszczone – podkreśla Marek Wieczerzak, Sekretarz Wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego.

Prof. Krzysztof Simon urodził się 1 listopada 1952 r. we Wrocławiu. W roku 1977 ukończył Akademię Medyczną im. Piastów Śląskich. W 2004 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych. Jest nauczycielem akademickim i wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych. W listopadzie 2020 r. został członkiem Rady Medycznej doradzającej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w zakresie walki z COVID-19.

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego, fot. Towarzystwo Jana Karskiego

Od początku pandemii wypowiadał się głośno na temat walki z koronawirusem – krytykował brak przygotowania, chwalił za wcześnie wprowadzone restrykcje, tłumaczył, wyjaśniał, apelował. Kiedy w marcu 2020 r. Ministerstwo Zdrowia zakazało konsultantom wojewódzkim wypowiadać się publicznie na temat koronawirusa, miał odwagę zabierać głos w mediach jako obywatel.

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego wybity został w liczbie 30 egzemplarzy. Wśród laureatów wyróżnienia znaleźli się m.in. papież Franciszek, Abraham Foxman – wieloletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), doktor Maciej Siekierski – historyk z Instytutu Hoovera, kurator polskich zbiorów w tej instytucji. W 2019 r. medalem odznaczony został także wrocławski muzyk i promotor zbliżenia między kulturami Tomasz Sikora.Zgłoś uwagę