wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prestiżowa nagroda studenta Politechniki Wrocławskiej

Student Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Architektury Piotr Pańczyk wygrał prestiżowy konkurs architektoniczny eVolo. Zaprojektował przenośny wieżowiec dla ofiar klęsk żywiołowych.

Reklama

Konkurs eVolo jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla architektury wieżowców. Z założenia nagradzane są w nim projekty drapaczy chmur, które zakładają wdrożenie nowych technologii i materiałów oraz proponują nową estetykę i organizację przestrzeni. I tak też było w przypadku projektu Piotra Pańczyka.

Student Politechniki Wrocławskiej wraz z Damianem Granosikiem z Politechniki Łódzkiej i Jakubem Kulisą z Politechniki Krakowskiej zaproponowali Skyshelter.zip, czyli rozkładany wieżowiec dla ofiar klęsk żywiołowych. Wygrana w tym prestiżowym konkursie, poza gratyfikacją finansową, pozwala również zyskać rozgłos w środowisku architektonicznym na całym świecie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie tak innowacyjnego projektu?

– Pomysł pojawił się jesienią zeszłego roku, kiedy wszyscy trzej zaczęliśmy semestr studiów na Politechnice Mediolańskiej, w ramach programu Erasmus. Temat architektury dla ofiar kataklizmów jest często ignorowany i dlatego swoim projektem chcieliśmy zwrócić uwagę branży architektonicznej na ten fakt – mówi oficjalnemu portalowi PWr Piotr Pańczyk.

Konstrukcja z pomocą dla ofiar kataklizmów

Prace nad Skyshelter.zip trwały pół roku, a pomysł, aby konstrukcja służyła ofiarom kataklizmów, pojawił się po trzęsieniu ziemi i tsunami w Portoryko. Projekt zapewnia dużą powierzchnię użytkową, dodatkowo jest łatwy w transporcie i może być wykorzystany przy minimalnych nakładach czasu i siły roboczej. Miałby pełnić rolę wielofunkcyjnego centrum różnego rodzaju operacji ratunkowych. Konstrukcja ma maksymalnie 100 m długości i podstawę kwadratu 10x10m. Co ciekawe, liczba powstałych pięter może być kontrolowana przez ilość wpompowanego gazu do wnętrza balonu.

Stropy projektowego wieżowca miałyby być stworzone w technologii druku trójwymiarowego, a łączenia między stropami i odciągi z lin stalowych, tak aby zabezpieczyć budynek przed silnym wiatrem i innymi czynnikami środowiskowymi.

Konkurs z założenia jest koncepcyjny, dlatego nie ma pewności, że powyższy projekt kiedykolwiek powstanie, tym bardziej, że na obecną chwilę jego produkcja byłaby za droga i nieopłacalna. Jednak jak zaznacza jego twórca, być może za 10-20 lat tego typu konstrukcje będą tańsze i pomocne dla ofiar klęsk żywiołowych.

inf. PWr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl