Prawie 500 mln zł na inwestycje dla MPK Wrocław

Stało się – prawie pół miliarda złotych trafi na konto wrocławskiego MPK. Dziś przewoźnik podpisał w tej sprawie umowę z Bankiem Pekao SA i PKO BP. Spółka w całości wykorzysta te pieniądze na podniesienie standardu komunikacji miejskiej.

  • Zajezdnia Ołbin należąca do MPK Wrocław


MPK wyemituje obligacje, które zapewnią spółce 457,1 mln złotych. To jedna z największych inwestycji w komunikację miejską w Polsce.

– Kolejne nowe tramwaje i modernizacja zajezdni to cele, które sfinansujemy dzięki podpisanej dziś umowie. (…) To kolejny ważny element trwającego od 2018 roku procesu poprawiania jakości komunikacji miejskiej we Wrocławiu - obszaru będącego priorytetem Prezydenta miasta, Jacka Sutryka – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Fundusze pozwolą także na remonty stacji prostownikowych, które zasilają tramwajową sieć trakcyjną i na modernizację już posiadanych przez MPK tramwajów.

– Podpisanie tej umowy pozwoli nam na skokowe podniesienie jakości komunikacji miejskiej. Całość pozyskanej kwoty zostanie wydana na inwestycje w tabor i w infrastrukturę, czyli w bezpieczny, wygodny i ekologiczny transport publiczny – podkreśla Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

MPK podpisuje umowę z Bankiem Pekao

Fot. MPK Wrocław

Obligacje to forma tzw. finansowania zwrotnego

To, że banki zdecydowały się podpisać umowę z wrocławskim MPK oznacza, że traktują miejską spółkę jako wiarygodnego i solidnego partnera.

– Udział w finansowaniu inwestycji samorządowych jest wpisany w nasze DNA, robimy to skutecznie od wielu lat. W tym wypadku szczególnie cieszy nas, że możemy przyczynić się do inwestycji w nowoczesną komunikację publiczną, poprawiającą komfort życia mieszkańców, a przy tym oszczędną, bezemisyjną i przyjazną dla środowiska naturalnego (…) – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.Zgłoś uwagę