Nowe parkingi typu park&ride - jest umowa na 3 obiekty

Przy pętli Klecina i dwa przy ul. Kosmonautów. Wrocławskie Inwestycje podpisały właśnie umowy na wykonanie trzech parkingów typu park&ride. Na czwarty przy stacji Wrocław-Osobowice trwa przetarg. Wykonawca poszukiwany jest również do rozbudowy parkingu park&ride przy stacji Wrocław Psie Pole. 

  • zdjęcie ilustracyjne


Parkuj i Jedź (ang. Park&Ride, P&R) to parkingi zlokalizowane w pobliżu przystanków i węzłów przesiadkowych. Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które łączą podróż samochodem i komunikacją publiczną.

We Wrocławiu obecnie funkcjonują łącznie 24 parkingi, które wpisują się w ideę park&ride. W sumie do dyspozycji kierowców jest około 1450 miejsc postojowych przy węzłach komunikacyjnych, pętlach i stacjach PKP.

Teraz spółka Wrocławskie Inwestycje podpisała umowy na trzy kolejne parkingi tego typu. Jeden parking ma powstać przy pętli tramwajowej na Klecinie. Kierowcy będą mieć do dyspozycji 69 miejsc. Kolejne powstaną także w rejonie przystanków tramwajowych „Kamiennogórska” przy ul. Kosmonautów (57 miejsc), rozbudowany zostanie też ten przy przystankach „Fieldorfa” przy Kosmonautów (49 miejsc). 

Prace w formule zaprojektuj i wybuduj wykona firma Rotomat, która wyceniła te trzy inwestycje na około 4,5 miliona złotych.

Przetarg na budowę miejsc postojowych w rejonie stacji PKP Wrocław Osobowice (28 miejsc) musiał zostać powtórzony. Niebawem, bo 25 marca ma nastąpić w nim otwarcie ofert. Spółka WI jednocześnie szuka wykonacy dla rozbudowy parkingu park&ride przy stacji Wrocław Psie Pole. Tym razem powiększy się o kolejne 40 miejsc. Obecnie kierowcy korzystają już tam z 117 miejsc.

Czytaj więcej: Park&ride pytania i odpowiedzi 

Według harmonogramu Wrocławskich Inwestycji jeśli uda się bez przeszkód podpisać umowę, prace projektowe będą trwały do 3 kwartału 2020 roku, natomiast same roboty do połowy 2021 roku.

Trzy z tych parkingów będą działały na zasadach kontrolowanego dostępu, polegającej na wpuszczaniu na parking wyłącznie stałych użytkowników wrocławskiej komunikacji zbiorowej. Czwarty parking przy stacji Wrocław Osobowice – będzie otwarty dla wszystkich.

Zadanie jest współfinansowane z RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Czytaj więcej: Park&ride we Wrocławiu [ZASADY]Zgłoś uwagę