Nieznany Wrocław - okno na wszechświat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ciekawość tym razem zawiodła nas do obserwatorium i planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika. Wielu, przechodząc obok charakterystycznych budynków, zastanawia się: co w nich jest? My zajrzeliśmy do środka. Kiedyś było to okno na wszechświat dla naukowców. Teraz uczą się tam studenci i powstało planetarium.   

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium. fot. Janusz Krzeszowski

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Główny, dwupiętrowy budynek obserwatorium, to w nim znajduje się największy teleskop.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Widok z tarasu głównego obserwatorium, po lewej budynki gdzie pracujący naukowcy, w głębi mniejsze obserwatorium gdzie znajduje się teleskop przejściowy Repsolda.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Przy ul. Kopernika swoją siedzibę ma Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego ale także naukowcy z PAN.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Biblioteka i sala wykładowa. Na półkach znajdują się księgi, które pamiętają połowę XIX wieku.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Tabliczka producenta na teleskopie w głównym obserwatorium.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  203-mm refraktor Clarka Repsolda.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Specjalny fotel do obserwacji tak dużym teleskopem.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Misternie wykonana, drewniana kopuła obserwatorium.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Mapa księżyca.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Barbara Cader-Sroka pokazuje nam stare fotografie nieba wykonane jeszcze na szkle.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  W planetarium można obejrzeć zabytkowy chronometr, sekstans i inne przyrządy astronomiczne.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Mniejszy z teleskopów we wrocławskim obserwatorium.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Koło wertykalne i teleskop Repsolda.

 • Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium

  Nieznany Wrocław-planetarium/obserwatorium


Obecna lokalizacja obserwatorium astronomicznego to nie pierwsze miejsce w dziejach wrocławskiej nauki, gdzie naukowcy oglądali gwiazdy. Najpierw była nim - znana teraz głównie jako punkt widokowy - Wieża Matematyczna. Na początku prowadzono z niej obserwacje okazjonalnie. Dopiero za sprawą profesora Longinusa Antona Jungnitza, który w latach 1790-1791 urządził tam obserwatorium, we Wrocławiu narodziła się astronomia akademicka. Podstawowym instrumentem obserwatorium była wtedy linia południkowa wyznaczona w posadzce na wieży. Towarzyszył jej gnomon, jeden z najstarszych i najprostszych przyrządów astronomicznych. Linie 17 południka można oglądać na wieży do dzisiaj.

Obserwacje z wyspy

Pod koniec XIX wieku naukowcy stworzyli też prowizoryczne obserwatorium na Wyspie Śluz naprzeciwko gmachu Uniwersytetu. Mimo, że zrobione w barakach, były wyposażone w imponujący jak na tamte czasy sprzęt astronomiczny, później jego część trafiła na ul. Kopernika. 
(Obserwatorium na wyspie Śluz, ilustracja.www.mbd.muzeum.uni.wroc.pl)

Plany przeprowadzki z centrum miasta na obrzeża pojawiły się na przełomie 1912 i 1913 roku. Jednak dopiero w 1917 roku lokalizację wyznaczono na parceli na skraju Parku Szczytnickiego. W tamtych czasach było to miejsce na uboczu miasta i odpowiednio ciemne do prowadzenia obserwacji nocnych. Dzisiaj warunki są dużo gorsze. Wokół powstała gęsta zabudowa i wiele źródeł światła. Zanim główny teleskop trafił pod kopułę najważniejszego budynku minęło kolejne kilka lat. 

Elitarny kierunek studiów

Nam udało się zobaczyć to, co zachowało się z tamtych czasów, a jest tego sporo. Teraz w obserwatorium przy parku nie prowadzi się już obserwacji naukowych. Swoje oczy na wszechświat Uniwersytet Wrocławski ma w Białkowie. To mała wieś 70 kilometrów za Wrocławiem, gdzie są dużo lepsze warunki do oglądania nieba. Na ul. Kopernika prowadzone są jedynie okazjonalne obserwacje dla miłośników i studentów. Oprócz obserwatorium i budynków dydaktycznych odwiedziliśmy też planetarium, gdzie popularyzuje się astronomię wśród dzieci i młodzieży.

(Projekt obserwatorium, ilustracja: www.mbd.muzeum.uni.wroc.pl)

Naszym przewodnikiem po całym terenie jest mgr Barbara Cader-Sroka z Instytutu Astronomicznego. Zaczynamy od budynku głównego i biblioteki połączonej z salą dydaktyczną. Półki z książkami ustawione są na piętrze, wchodzi się tam po prawie pionowych, metalowych schodach. Wśród pozycji są m.in. pisma z połowy XIX wieku, na których złożył podpisy Johann Gottfried Galle, odkrywca Neptuna i pierścieni wokół Saturna, a także dyrektor wrocławskiego obserwatorium. Poza tym można znaleźć tam stare katalogi gwiazd i pozycje poświęcone teorii astronomii. 

(Stare księgi i katalogi astronomiczne)

W sali wykładowej rzuca się w oczy liczba miejsc. Jest ich tak mało, że od razu widać, że astronomia to elitarny kierunek. – Jest ich kilkanaście, ale dla wszystkich starczy, nawet z pierwszego roku – mówi Barbara Cader-Sroka.
Idziemy na piętro, tam na tarasie w specjalnej szafie, ustawionej na szynach zachował się zabytkowy niewielki instrument do obserwacji słońca wyprodukowany w Berlinie. Specjalny zestaw kół zębatych, łańcuszków i obciążników wprowadza teleskop w delikatny ruch, równy prędkości obrotu ziemi. Aż trudno uwierzyć, że to tak precyzyjny mechanizm, bo teraz teleskopami poruszają małe silniczki elektryczne, a wszystkim steruje komputer. 

Serce obserwatorium

Idziemy na sam szczyt, do serca obserwatorium. Pod drewnianą, misternie wykonaną kopułą jest 203-mm refraktor Clarka Repsolda. Został zbudowany w 1881 roku, a pod kopuła w Parku Szczytnickim jest od 1925 roku. Do 1945 r. refraktor był wykorzystywany m.in. do obserwacji pozycyjnych gwiazd podwójnych, komet, czy zakryć gwiazd. - Jest on w stanie spoczynku, ale ciągle w pełni sprawny. Obserwacje prowadzą tutaj miłośnicy astronomii, którzy biorą udział w wykładach popularno-naukowych organizowanych przez instytut  - wyjaśnia Barbara Cader-Sroka.(203-mm refraktor Clarka Repsolda)

Kopułę otwiera się za pomocą specjalnej instalacji linek i kół. Wszystko, choć konstruowane blisko sto lat temu, działa bardzo precyzyjnie i bez zarzutów. Gigantyczną drewnianą konstrukcję można też w całości obracać za pomocą silników elektrycznych. W pomieszczeniu są mapy księżyca i nieba, a także meble - w tym zabytkowy fotel - który umożliwiał naukowcom wygodne prowadzenia obserwacji. Zwiedzamy jeszcze budynek w głębi terenu z dachem przesuwanym na specjalnych szynach. To tam znajduje się koło wertykalne i instrument przejściowy Repsolda, dzięki którym zbierano dane do katalogów gwiazd. Badania prowadzono tam jeszcze w latach 50. XX wieku. Teraz takie badania prowadzi się z teleskopów instalowanych na satelitach. 

Niebo na wielkim ekranie

Wycieczkę kończymy w planetarium, które jest w pawilonie dydaktycznym w głębi terenu. Jego początek związany jest z tym, że naukowcy z Instytutu Astronomicznego na potrzeby Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zrobili namiastkę planetarium w parku. Cieszyło się tak ogromną popularnością, że postanowili na kolejną edycję festiwalu stworzyć coś większego. Własnym sumptem na specjalnym szkielecie zbudowali zakrzywiony ekran. Po festiwalu trafił do budynków instytutu i tak powstało mini-planetarium. Teraz jest tam nowsza i profesjonalna konstrukcja.
(Pokaz o gwiazdozbiorach w planetarium)

Naukowcy zakupili dobry projektor, którego światło kieruje się na lustro półsferyczne i odbija na odpowiednio zakrzywiony ekran. Mimo, że planetarium jest kameralne, po zgaszeniu światła robi spore wrażenie. Można zobaczyć w nim specjalne popularno-naukowe projekcje o gwiazdozbiorach, gwiazdach, galaktykach czy innych obiektach niebieskich. Korzystają z tego głównie wycieczki szkolne i pasjonaci astronomii. 

Więcej: O dziejach wrocławskiej astronomii

Planetarium Wrocław, wykłady popularno-naukowe, lekcje astronomii

fot. Janusz Krzeszowski
wideo: Arkadiusz Cichosz 

Zgłoś uwagę