6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton [WYNIKI]

Za nami rekordowy 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 10 832 biegaczy. Pokonali oni trasę 21 kilometrów ulicami Wrocławia. Półmaraton zwyciężył Etiopczyk Mengistu Zelalem (czas 01:03:55), zaś drugie miejsce zajął Polak Szymon Kulka (01:05:21). Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Gortel-Maciuk (01:14:49).


Półmaraton rozpoczął się o godzinie 22.00. Wówczas spod bramy kompleksu Stadionu Olmpijskiego na ulice Wrocławia wbiegło blisko 11 tysięcy uczestników. Trasa – identyczna jak przed rokiem – obfitowała w wyjątkowe widoki i dodatkowe atrakcje. Cały półmaraton toczył się w stylistyce muzyki disco lat 70, 80 i 90 – takie dźwięki usłyszeli przy starcie, na mecie oraz w wyznaczonych miejscach trasy zarówno biegacze, jak i kibice. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że nocny półmaraton to przede wszystkim świetna zabawa.

Zobacz pełne wyniki tegorocznego półmaratonu. Nagrody zwycięzcom wręczyli: Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia oraz Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zobacz galerię zdjęć 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu.

Relacja wideo

Rekordowa liczba chętnych

To już szósta edycja nocnego półmaratonu we Wrocławiu. W ciągu kilku lat organizatorzy zdążyli nadać biegowi odpowiednią renomę, dzięki czemu cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. W tym roku tempo sprzedaży pakietów startowych znów okazało się rekordowe.

– Dwanaście tysięcy dostępnych miejsc rozeszło się w zaledwie 15 dni od rozpoczęcia zapisów – co oznacza 800 biegaczy dziennie i ponad 30 pakietów na godzinę. Tegoroczne zainteresowanie startem w biegu ponad dwukrotnie przerosło ubiegłoroczne tempo – informował Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu. W tym roku numery startowe trafiły do zawodników z aż 36 krajów.

Krasnale wróciły na szyje biegaczy

Każdy z uczestników po przekroczeniu mety otrzymał medal w kształcie krasnala, nawiązującego do stylistyki disco: w tanecznej pozie, charakterystycznych spodniach „dzwonach” w jaskrawozielonym kolorze i z brodą ułożoną w „afro”. Podobnie, jak w poprzednich latach, trofea z półmaratonu i maratonu będą łączyły się ze sobą: pamiątką ukończenia biegu na pełnym dystansie stanie się drugi krasnal, tym razem upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – z flagą narodową, elementami wojskowego umundurowania i czerwonym kwiatem.

fot. Iwona Litarska

Dodatkowo biegacze otrzymali biało-czerwoną koszulkę techniczną z rysunkami znanych wrocławskich zabytków, między innymi: Hali Stulecia, Katedry, Starego Ratusza.

– Dzięki temu biegowa pamiątka ze Stolicy Dolnego Śląska zawiera zarówno motywy typowo wrocławskie, jak i barwy narodowe – obie tegoroczne imprezy biegowe (półmaraton i maraton) są bowiem częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości – podkreślił Wojciech Gęstwa.

Bieg Rodzinny im. Jerzego Witkowskiego

Zgodnie z tradycją, przed startem półmaratonu, wszyscy chętni mieli okazję wziąć udział w PKO Wieczornym Biegu Rodzinnym im. Jerzego Witkowskiego. Dystansem do pokonania była 1 mila olimpijska – około 1600 metrów. Po finiszu zawodnicy otrzymali medale bardzo zbliżone wyglądem do trofeów półmaratończyków.Zgłoś uwagę