Pieniądze od miasta na premierę Lupy w Teatrze Polskim

„Teatr Polski nie należy do Miasta. Wiem jednak o problemach ze sfinansowaniem spektaklu Krystiana Lupy. Szanuję decyzje właściciela i w tym trudnym momencie chcę pomóc dokładając do wspomnianej premiery brakujące 200 tys. zł.” – napisał na tweeterze Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

  • Zdjęcia z prób "Wycinki" w Teatrze Polskim (fot. Oskar Sadowski)

    Zdjęcia z prób "Wycinki" w Teatrze Polskim (fot. Oskar Sadowski)

  • Zdjęcia z prób "Wycinki" w Teatrze Polskim (fot. Oskar Sadowski)

    Zdjęcia z prób "Wycinki" w Teatrze Polskim (fot. Oskar Sadowski)


Teatr Polski we Wrocławiu ma poważne kłopoty finansowe. Jest zadłużony na 800 tys. zł. Zarząd województwa dolnośląskiego pod koniec sierpnia podjął decyzję o odwołaniu obecnego dyrektora teatru Krzysztofa Mieszkowskiego. Zarząd zarzuca mu złe gospodarowanie finansami teatru. Dyrektor Mieszkowski nie zgadza się z zarzutami, uważa bowiem, że kwota, którą dostaje na funkcjonowanie teatru od początku jest niedoszacowana i za niska o 3 miliony złotych.

Problemy finansowe sceny mogą zagrozić planowanym w tym sezonie premierom. Zwłaszcza przygotowywanej w tej chwili przez Krystiana Lupę „Wycince”, której premiera planowana jest na 18 października.

- Pamiętamy, że Teatr Polski zarządzany jest przez Marszałka województwa i współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, więc w kwestiach zarządczych nie mamy nic do powiedzenia i oczywiście szanujemy ten stan rzeczy. Szanujemy wszelkie decyzje, które podejmuje właściciel – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Ale pamiętamy też, że Teatr Polski znajduje się we Wrocławiu i że jest jedną z najważniejszych scen polskich. Chodzi przecież o Krystiana Lupę wybitnego twórcę teatru o randze światowej i jego najnowszy spektakl. Ważne jest również, że Lupa jest laureatem przyznanej we Wrocławiu Europejskiej Nagrody Teatralnej. Nie możemy pozwolić, aby ze względów finansowych premiera została odwołana. Oceniliśmy, że mamy takie możliwości, więc chcemy wspomóc powstanie spektaklu. Zresztą w przeszłości już wspieraliśmy przedsięwzięcia w Teatrze Polskim – dodaje prezydent.

W roku 2011 miasto przeznaczyło 250 tys. na „Utwór o matce i ojczyźnie” w reżyserii Jana Klaty, w 2008 roku wspomogło kwotą 140 tys. zł „Sprawę Dantona” w reżyserii Klaty i „Latającą Akademię Teatralną” Włodzimierza Staniewskiego i Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. W roku 2007 przeznaczyło 300 tys. na spektakle „Zaśnij teraz w ogniu” Przemysława Wojcieszka i „Przypadek Klary” Pawła Miśkiewicza.

„Wycinka” Thomasa Bernharda – najnowszy spektakl w reżyserii Krystiana Lupy to opowieść o dawnej bohemie artystycznej. Na artystycznej kolacji, która przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie odkrycie skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. To także portret dawnej bohemy, która energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady.

Na scenie zobaczymy m.in. Piotra Skibę, Helenę Rasiakównę, Wojciecha Ziemiańskiego, Jana Frycza, Andrzeja Szeremetę, Ewę Skibińską, Adama Szczyszczaja, Krzesisławę Dubielównę. Adaptacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła – Krystian Lupa, kostiumy Piotr Skiba, oprawa muzyczna Bogumił Misala, wideo Łukasz Twarkowski.

akZgłoś uwagę