Piękny Wrocław. Edycja XXVI [ZDJĘCIA]

Narodowe Forum Muzyki zdobywcą Grand Prix w XXVI edycji konkursu „Piękny Wrocław”, który organizowany jest w ramach Święta Wrocławia. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 21 czerwca w Muzeum Architektury. Prezentujemy wszystkie nagrodzone obiekty.


W dniu 14.04.2016 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody „PIĘKNY WROCŁAW” rozstrzygające konkurs. W skład Kapituły weszli:

  • Piotr Fokczyński – Architekt Miasta - przewodniczący
  • Jan Paluchniak – Towarzystwo Miłośników Wrocławia
  • Wojciech Gryczyński – Towarzystwo Miłośników Wrocławia
  • Andrzej Poniewierka – architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia
  • Marcin Major – Stowarzyszenie Architektów Polskich
  • Aleksander Szarapo – Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP

Do siedziby Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz na adres elektroniczny Wydziału Architektury i Budownictwa wab@um.wroc.pl zgłoszono 37 obiektów (wpłynęło 38 zgłoszeń). Jedno zgłoszenie dotyczyło obiektu, który w roku 2015 nie został jeszcze dopuszczony do użytkowania. Ponadto 13 obiektów rekomendował Kapitule Architekt Miasta.

Po przedstawieniu wszystkich kandydatur spełniających wymogi formalne, Kapituła jednogłośnie zadecydowała o wyłączeniu z obrad przy wyborze najlepszej przestrzeni publicznej Marcina Majora, ze względu na zgłoszenie do konkursu obiektu jego autorstwa.

W obecnej, XXVI edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, która będzie przyznawana w roku przyszłym, otrzymują 4 obiekty:

Wyróżnienie:

  • Przebudowa zabytkowych budynków dawnej stajni i wozowni na potrzeby laboratoriów badawczych KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, ul. Pracka 3 i 3a

Autor:

arch_it Piotr Zybura - Piotr Zybura, Agnieszka Gałwiaczek, współpraca: Aleksandra Górecka, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Sylwian Moska, Iga Peruga, Paweł Szyport, Wrocław

Inwestor:

KGHM CUPRUM Sp. z o.o. - Centrum Badawczo-Rozwojowe, Wrocław

Wykonawca:

Starcorp SA, Wrocław

 

Wyróżnienie:

  • HYDROPOLIS – centrum wiedzy o wodzie, ul. Na Grobli 19-23

Autor:

Studio EKA Pracownia Projektowa - Ewa Kinecka, Wrocław

ART FM - Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz, Kraków

Inwestor:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław

Wykonawca:

Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z .o.o., Wrocław

Wyróżnienie:

  • Hotel PIAST, ul. Gen. Józefa Piłsudskiego 98

Autor:

Firma Projektowa Kwolek & Januszkiewicz - Marta Kwolek-Januszkiewicz, Grzegorz Januszkiewicz, Magdalena Kozak, Justyna Surma-Pietruszka, Anna Chrzanowska, Michał Płoucha, Antonina Pawłowa, Elżbieta Bester, Barbara Majchrzak, Wojciech Szlachcic, Wrocław

Inwestor:

Rafin Sp. z o.o., Wrocław

Wykonawca:

Silkbau Sp. z o.o., Wrocław

 

Wyróżnienie:

  • Pałac Oppersdorffów, ul. Wierzbowa

Autor:

Medusa Group Sp. z o.o. Sp. k., Bytom

Inwestor:

TENALI INVESTMENTS Sp. z o. o. LISTERA Sp. k., Warszawa

Wykonawca:

Skanska SA, Warszawa

W regulaminowych kategoriach Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

Wyróżnienie:

  • Budynek biurowo-handlowo-usługowy, ul. Ks. Piotra Skargi / ul. Wierzbowa

Autor:

Medusa Group Sp. z o.o. Sp. k., Bytom

Inwestor:

TENALI INVESTMENTS Sp. z o. o. LISTERA Sp. k., Warszawa

Wykonawca:

Skanska S.A., Warszawa

3. nagroda:

  • Budynek biurowo-usługowy, ul. Życzliwa 8

Autor:

Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. - Bartosz Łukaszewicz, Marcin Dziewoński, Miłosz Wróbel, Wrocław

Inwestor:

Neurosoft Sp. z o.o., Wrocław

Wykonawca:

PPHU SAJMON Szymon Chmieliński, Świebodzice

 

2. nagroda:

  • Centrum Naukowej Informacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ul. Karola Marcinkowskiego 2-6

Autor:

Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. - Thomas Heinle, Anna Stryszewska-Słońska, Agata Jasiewicz, Areta Keller, Friedemann Rentsch. Współpraca: Maciej Markowski, Zuzanna Sulikowska, Wojciech Szubiński, Mateusz Skalski, Wrocław

Inwestor:

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Wykonawca:

Konsorcjum w składzie: NOVUM Management Sp. z o.o. SKA – lider konsorcjum, Kalisz, ABB FDP Polska Sp. z o.o., Warszawa, ALEXANDRE BARBOSA BORGES SA, Portugalia, FDO CONSTRUCOES SA, Portugalia

 

1. nagroda:

  • Narodowe Forum Muzyki z parkingiem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu, Pl. Wolności 1

Autor:

KURYŁOWICZ & ASSOCIATES, Warszawa, Towarzystwo Projektowe, Warszawa

Inwestor:

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.

Wykonawca:

PB Inter-System SA, Wrocław, Elektromontaż Rzeszów SA, Rzeszów

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

 

Wyróżnienie:

  • Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Aleksandra Orłowskiego 3

Autor:

Studio TSB, Tadeusz Sawa-Borysławski, współpraca: Marcin Tobiasz, Kaja Kochan-Skowrońska, Wrocław

Inwestor:

prywatny, Wrocław

Wykonawca:

Jarosław Pasieczny, Marek Orleański, Wrocław

 

3. nagroda:

  • Budynki wielorodzinne, ul. Stefana Grota-Roweckiego 111

Autor:

KURYŁOWICZ & ASSOCIATES Wrocław Sp. z o.o., Chamielec Architekci Sp. z o.o. - Arkadiusz Chamielec, Marcin Łopatka, Małgorzata Maciąg-Rajska, Wrocław

Inwestor:

Echo Investment SA z siedzibą w Kielcach

Wykonawca:

KRAK-CHEM Sp. z o.o., Kraków

 

2. nagroda:

  • Budynek mieszkalny wielorodzinny Stara Odra Residence, ul. Na Polance

Autor:

AP Szczepaniak Sp. z o.o. Sp. k. - Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Wojciech Kik, Przemysław Kolasiński, Piotr Tracz, Ewa Serzysko, Wrocław

Inwestor:

Atal SA, Cieszyn

Wykonawca:

Atal Wykonawstwo Sp. z o.o., Cieszyn

 

1. nagroda:

Autor:

Zespół mieszkalno-usługowy, ul. Kurkowa 14 / ul. Stanisława Dubois 41

Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o., Wrocław

Budynek usługowy Dubois 41 - Zbigniew Maćków,

Anna Jagoda-Major, Mariusz Maury, Magdalena Rokosa, współpraca: Jerzy Kopka, Alicja Mołyń, Anna Puchała

Budynek mieszkalny Kurkowa 14 - Zbigniew Maćków,

Jerzy Kopka, Kinga Bender, Anna Jagoda-Major, Mariusz Maury, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Magdalena Rokosa, Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Bartosz Zięba, współpraca: Przemysław Chimczak, Agata Kowalczyk, Patryk Królikowski, Dominika Mrozińska, Zuzanna Wojtasiak

Inwestor:

Nacarat Polska Sp. z o.o., Warszawa

Wykonawca:

RD bud Sp. z o.o., Warszawa

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

3. nagroda:

  • Budynek mieszkalny jednorodzinny, Klecina

Autor:

a4_project - Dorota Damm-Paradysz, Paweł Paradysz, współpraca: Lukon - Łukasz Błasiak, PB Projekt - Paweł Białek, Robert Markowski, Elektropol - Grzegorz Pierog, Wrocław

Inwestor:

prywatny, Wrocław

Wykonawca:

wielu wykonawców

 

2. nagroda:

  • Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ul. Arachidowa

Autor:

WPA-Wilisowski Pracownia Architektoniczna - Witold Wilisowski, Wrocław

Inwestor:

AZ Budownictwo Inwestycje Sp. z o.o. SKA, Wrocław

Wykonawca:

Zbychpol Sp. z o.o., Wrocław

 

1. nagroda - ex aequo:

  • Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Sygnałowa

Autor:

P33 Pracownia Projektowa Aleksandra Doniec, Wrocław

Inwestor:

prywatny, Wrocław

Wykonawca:

BA Barbara Andruchów, Zbigniew Andruchów, Legnica

 

1. nagroda - ex aequo

  • Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych MIKMAK HOUSE, ul. Międzygórska 1-31

Autor:

ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o. - Mariusz Szlachcic, Renata Gajer, Robert Budny

Inwestor:

Anna Błasiak, Karina Chmielarz, Wrocław, współpraca: Inwestor: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o., Wrocław

Wykonawca:

ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o., Wrocław, ARTIFEX Radosław Kordy, Żórawina, GALEKO Leszek Kordy, Żórawina

Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna

 

1. nagroda:

  • Przestrzeń publiczna przed Barem Barbara, ul. Kazimierza Wielkiego / ul. Świdnicka/ ul. Szewska

Autor:

Major Architekci - Marcin Major, Magda Szkoda, Anna Owsiany, Wrocław

Inwestor:

Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław

Wykonawca:

Spes City Sp. z o.o. SKA, Wysoka

Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny.

Wyróżnione obiekty historyczne

Jednocześnie, dostrzegając wiele innych obiektów, które dzięki udanej metamorfozie znacząco przyczyniły się do podniesienia jakości przestrzeni miejskiej Wrocławia, Kapituła pragnie wyrazić uznanie dla ich inwestorów i zaprezentować je na wystawie, obok obiektów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie. Są to:

1. Promenada Staromiejska

2. Wrocławskie Centrum badań EIT+ - ul. Stabłowicka 147

3. Sąd – ul. Podwale 29, 30, Sądowa 1

4. Politechnika Wrocławska – ul. Bolesława Prusa 53-55


5. Politechnika Wrocławska – ul. Rozbrat 7

6. Politechnika Wrocławska – pl. Grunwaldzki 9, 13


7. Domy Studenckie „Słowianka” i „Parawanowiec” – pl. Grunwaldzki 26, 28


8. Pałac Ballestremów – ul. Pawła Włodkowica 4


9. Kamienica Sachsów – ul. Świdnicka 36 / pl. Teatralny 1


10. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ul. Bernarda Pretficza 11


11. Urząd Wojewódzki – pl. Powstańców Warszawy 1


12. Centrum Ewangelickie – Kamienica Pod Aniołami – ul. Kazimierza Wielkiego 31-33
 

Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą i przyznała: Nagrodę główną - GRAND PRIX, otrzymuje:

  • Narodowe Forum Muzyki z parkingiem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu, Pl. Wolności 1

Autor:

Kuryłowicz & Associates, Warszawa, Towarzystwo Projektowe, Warszawa

Inwestor:

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.

Wykonawca:

PB Inter-System SA, Wrocław, Elektromontaż Rzeszów SA, Rzeszów

 

Zobacz laureatów poprzednich edycji konkursu "Piękny Wrocław"

Zgłoś uwagę