Pełnomocniczka ds. wzajemnego szacunku w MPK Wrocław

W MPK Wrocław pracuje prawie 2800 osób. Różnią się one wiekiem, wykształceniem i światopoglądem lub orientacją seksualną. W takim środowisku może dochodzić do nieporozumień, sytuacji przykrych, a już na pewno niezręcznych. Dlatego prezes MPK powołał pełnomocniczkę ds. wzajemnego szacunku. Został nią Agnieszka Brzezińska.

  • Agnieszka Brzezińska została pełnomocniczką ds. wzajemnego szacunku. Z lewej: Krzysztof Balawejder, z prawej: Bartłomiej Ciążyński

    Agnieszka Brzezińska została pełnomocniczką ds. wzajemnego szacunku. Z lewej: Krzysztof Balawejder, z prawej: Bartłomiej Ciążyński


– W MPK nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na dyskryminację kogokolwiek ze względu na płeć, orientację seksualną, narodowość, poglądy czy wiek – zapewnia prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – Świat się zmienia, ale nie zawsze na gorsze. To, co kilkanaście lat temu mogło uchodzić za zabawne, a przynajmniej akceptowalne, dziś jest nie do przyjęcia. Impulsem do powołania pełnomocnika była właśnie tego typu sytuacja – podkreśla.

Powołana pełnomocnik będzie nie tylko reagować na incydenty, ale ma również zapobiegać nierównemu traktowaniu.

– Nie można deprecjonować uczuć innego człowieka. Jeśli ktoś czuje się dotknięty jakimś określeniem lub zachowaniem, to tak się czuje i nie można tego bagatelizować sprowadzając do stwierdzenia, że jest przewrażliwiony – mówi Agnieszka Brzezińska, pełnomocnik ds. wzajemnego szacunku. – To oznacza, że jest coś niewłaściwego w relacjach między pracownikami. Potencjalnych punktów zapalnych jest sporo, może źle się zadziać nie tylko na polu nierówności płci, ale też orientacji seksualnej czy wieku. W MPK niektórzy pracują po kilkadziesiąt lat, ale przychodzą też młode osoby z innych organizacji, gdzie panują inne standardy i to, co dla jednych jest normą, dla innych może być problematyczne.

Spotkanie o równym traktowaniu

Pełnomocnik spotkała się już ze współprzewodniczącym nowo powołanej Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania i rozmawiała o przyszłej współpracy pomiędzy MPK i Radą.

– Cieszy mnie, że największa wrocławska spółka miejska wykazała się taką otwartością. Deklaruję pełne wsparcie, oddaję się do dyspozycji, jeśli potrzebna byłaby pomoc i mam nadzieję, że wspólnie zrobimy dużo dobrego. Liczę, że już niedługo u innych dużych pracodawców taki pełnomocnik lub rzecznik ds. wzajemnego szacunku będzie normą. Jestem przekonany, że z powodu swojej otwartości i empatii pani Agnieszka Brzezińska dobrze sprawdzi się w nowej roli – mówi Bartłomiej Ciążyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia i Współprzewodniczący Rady ds. Równego Traktowania.

Czytaj też: Zielone torowiska i rośliny na przystankach. UWr wesprze MPK

Agnieszka Brzezińska jest kierownikiem działu szkoleń MPK, dyplomowanym mediatorem, a niebawem również będzie dyplomowanym coachem. W roli pełnomocnika zamierza nie tylko wyjaśniać nieprzyjemne sytuacje, jeśli do nich dojdzie, ale prowadzić kampanie uwrażliwiające pracowników.Zgłoś uwagę