Zielone torowiska i rośliny na przystankach. UWr wesprze MPK

Uniwersytet Wrocławski oraz MPK podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Naukowcy mają pomóc przewoźnikowi m.in. budować zielone torowiska.

  • Krzysztof Balawejder i prof. dr hab. Przemysław Wiszewski podpisali porozumienie o współpracy /fot. MPK Wrocław

    Krzysztof Balawejder i prof. dr hab. Przemysław Wiszewski podpisali porozumienie o współpracy /fot. MPK Wrocław


– Wrocław bez studentów jest smutny, nijaki. To nie jest miasto, które wszyscy pamiętamy i kochamy. Liczymy, że to porozumienie pozwoli nam na odkrywanie od października zupełnie nowych rzeczy. Uniwersytet to nie tylko nauka, ale także praktyczne działanie – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. – Wierzę, że już niedługo biolodzy z tego uniwersytetu pomogą nam zaprojektować zielone torowiska, a studenci innych wydziałów pozwolą zmienić przystanki czy wprowadzić nowe rozwiazania.

Jak będzie przebiegać współpraca? Uczelnia poprosiła swoich naukowców oraz studentów o przygotowanie projektów, które mogą pozytywnie wpłynąć na komunikację miejską we Wrocławiu. Kadra dydaktyczna oraz studenci przedstawili kilkadziesiąt pomysłów.

– Chodzi m.in. o zielone przystanki. Można zbadać, jakie rośliny są w stanie utrzymać sie na nich, jakie rośliny możemy przygotować w Ogrodzie Botanicznym, żeby przekazać je MPK. To konkretne badania nad natężeniem ruchu, miejscem utworzenia nowych przystanków – wyliczał prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Rektor wskazywał również, że uniwersytet razem ze studentami i pracownikami to prawie 30 tys. osób. I każdy może dać coś od siebie. 

Balawejder dodał, że można nadać tramwajom imiona patronów, którzy ukończyli Uniwersytet Wrocławski. Z kolei samo MPK może być dobrym obiektem badawczym przy tworzeniu prac dyplomowych.

 Zgłoś uwagę