Parkingi przy stacjach PKP na Wojnowie gotowe. Rusza nowa linia

12 grudnia na tory wyjechał pociąg Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych z Wrocławia Głównego do Jelcza-Laskowice. Miasto Wrocław zainwestowało kilka milionów złotych w infrastrukturę pozwalającą na dojazd do Wojnowa.

  • Blisko 200 m nowej drogi wybudowało miasto Wrocław przy stacji kolejowej Wrocław Wojnów Wschodni /fot. BP

    Blisko 200 m nowej drogi wybudowało miasto Wrocław przy stacji kolejowej Wrocław Wojnów Wschodni /fot. BP


Powstanie Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych (DKA) to efekt prac dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, miasta Wrocławia oraz gmin Czernica i Jelcz-Laskowice.

Trasa ma 35 km długości, a pokonanie jej pierwszym porannym kursem zajmie 53 minuty. Składy będą zatrzymywać się m.in. na nowej stacji kolejowej Wrocław Wojnów Wschodni oraz wyremontowanej Wrocław Wojnów. Stamtąd na Nadodrze można dojechać w 20 minut, a na Dworzec Główny PKP w pół godziny.

Czytaj więcej: Powstają Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne. Od 12 grudnia kursy z Wrocławia do Jelcza-Laskowic

– Miasto wybudowało 200 m nowej drogi dojazdowej oraz chodniki do stacji Wrocław Wojnów Wschodni. Wybudowaliśmy również bezpłatny park and ride na 38 aut, także z miejscami dla osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. 

Przy stacji Wrocław Wojnów Wschodni nie wykonano jednak części chodnika, który poprowadzi pieszych w stronę ronda na drogę wojewódzką nr 455. Według informacji podanych przez Wrocławskie Inwestycje ten teren podlega jednak pod powiat wrocławski i to starostwo będzie odpowiedzialne za dobudowanie brakującego odcinka.

Kiedy chodnik zostanie przedłużony? Do momentu publikacji materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi od starostwa powiatowego.

Chodnik, który podlega pod powiat wrocławski

Tuż obok kolejny park and ride na 20 miejsc powstał na stacji Wrocław Wojnów.

– Wykonaliśmy nowe wiaty rowerowe, fragment chodnika prowadzący na samą stację, jest odwodnienie terenu, monitoring i oświetlenie – wylicza Świercz. – Przy ul. Zagrodniczej powstała stacja Wrocław Strachocin i tam wybudowaliśmy kilkadziesiąt metrów chodnika i wiatę rowerową. 

Prace przy trzech stacjach kolejowych kosztowały ok. 3 mln zł. Ponadto, gmina Wrocław dołożyła 2 mln zł do samej rewitalizacji linii prowadzonej przez PKP PLK. W przyszłym roku dołoży kolejne 900 tys. zł.Zgłoś uwagę