Obcy chcą być dobrzy. Prace Krzysztofa Skarbka w Galerii Miejskiej

Krzysztof Skarbek, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu maluje obrazy, jakie trudno przeoczyć, skrzą się kolorami tęczy, przywodząc na myśl prace ludowych artystów. Styl (nawiązujący do pop artu i fantastyki) jest także od lat charakterystyczny. Tym razem na płótnach uwiecznieni zostali bohaterowie amerykańskiej pop kultury i filmów science fiction - Obcy, Predator, Terminator, Robot, czy Marsjanie. Nie grożą jednak ludziom, przeciwnie, pomagają im i się zaprzyjaźniają.

 • krzysztof skarbek galeria miejska

  Obraz „Obcy uśmiecha się do pary wznoszącej toast”

 • krzysztof skarbek galeria miejska

  Obraz „Król Marsjan uczestniczy w indiańskim święcie”

 • krzysztof skarbek galeria miejska

  Obraz „Sympatyczna Marsjanka zakochała się w królu piosenki”

 • krzysztof skarbek galeria miejska

  Obraz „Wznosimy toast, a Koliber nakłania Predatora, żeby przytulił Obcą”


Na wystawę „Obcy chcą być dobrzy” w Galerii Miejskiej Krzysztof Skarbek wybrał 50 prac, jakie powstały w ostatnich dwóch latach. Królują w nich postaci zaczerpnięte z amerykańskiej pop kultury, choć pokazane w nieprawdopodobnych sytuacjach, które zdarzyć mogłyby się jedynie w wyobraźni. – Kosmici, marsjanie, predatorzy nie są tu agresorami, pragną pozostać z nami, uczestniczyć w zabawie, pracy – wyjaśnia Krzysztof Skarbek. Poprzez spotkanie ludzi i kosmitów artysta wyraża niepokój o stan naszej cywilizacji, walkę o komunikację międzyludzką (obcy niejedno ma imię), o miłość. – Obcości nie powinniśmy się obawiać, jeżeli bowiem nie poznamy obcego, nie będziemy wiedzieć, co jest nasze – podkreśla Krzysztof Skarbek.

Krzysztof Skarbek: wystawa „Obcy chcą być dobrzy” w Galerii Miejskiej

Krzysztof Skarbek: wystawa „Obcy chcą być dobrzy” w Galerii Miejskiej

Wystawa
Termin od 7 października 2016 do 19 listopada 2016

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz
Malarz, profesor ASP uwielbia żywe kontrastowe kolory, nie waha się wykorzystywać nowych technologii (m.in. specjalne żele, brokaty). To wzmacnia efekt intensywności, podkreśla ironię i groteskę. Jego prace uwielbiają nie tylko prezydent Rafał Dutkiewicz (płótno wisi w gabinecie w Sukiennicach), ale też odbiorcy za oceanem, gdzie science fiction jest niezwykle popularna, a postaci z filmów są bohaterami zbiorowej wyobraźni. – Filmy sf są rodzajem przekazu odczytywanego doskonale w
każdej kulturze na świecie, może dlatego, że oprócz warstwy fabularnej widzowie podświadomie wyczuwają w scenariuszu lęk o społeczeństwo dotyczący choćby budowania relacji międzyludzkich – dodaje Krzysztof Skarbek.
 
Uwagę warto też poświęcić tytułom obrazów, bo są osobnym tematem i rozbawią szczególnym sposobem opisu rzeczywistości (ƒ„Anioł Stróż zaprzyjaźnia zająca z zamyślonym robotem”, „Śpiew nieznanej pieśni wzbudza w dziewczynie wyzwolenie pozytywnej mocy”, „Zdziwiony jeleń uratował zakłopotaną panią przed wypadkiem”).
 
Wystawa w Galerii Miejskiej potrwa do 19 listopada.
Zgłoś uwagę