Noc Muzeów 2019. Specjalna trasa pisarki Nadii Szagdaj

– Spośród wszystkich miejsc, które będziecie mogli zwiedzić 18 maja, ja polecam szczególnie gorąco pięć z nich, jeśli możecie poświęcić pięć minut, by zaznajomić się z listą propozycji, ułożoną nie tylko przez pisarkę, ale także miłośniczkę Wrocławia – zachęca Nadia Szagdaj, autorka superpopularnej serii książek o detektyw Klarze Schulz i laureatka 30 Kreatywnych Wrocławia

  • nadia szagdaj

    Nadia Szagdaj, wrocławska pisarka, autorka serii kryminałów breslauerskich o Klarze Schulz, miłośniczką historii związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem/fot. Janusz Krzeszowski


1. Vivid Gallery

Spotkajmy się w centrum, na placu Kościuszki i zajrzyjmy do stosunkowo nowego punktu na mapie wrocławskich galerii – Vivid Gallery. To tu będziecie mogli poznać bliżej i przyjrzeć się ciekawym, mniej znanym pracom, jednego z najwybitniejszych artystów dwudziestego wieku. Mowa o Zdzisławie Beksińskim. Ten wyjątkowy twórca z pewnością zaintryguje was swoją nietuzinkowością, a gdybyście czuli niedosyt, Vivid Gallery, dodatkowo przygotowała dla was przejazd autokarem, do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie będziecie mogli zwiedzić wystawę rzeźb Beksińskiego. Galerię poznałam podczas kręcenia serialu Mroki Dolnego Śląska, w pewien zimny, marcowy dzień roku 2018. Nigdy nie zapomnę okraszonej gościnnością herbaty, wypitej na antresoli, w towarzystwie prac Beksińskiego właśnie. Gorąco polecam!

Noc Muzeów 2019 – Vivid Gallery

Noc Muzeów 2019 – Vivid Gallery

Wydarzenie kinowe / Wernisaż / Wystawa
Termin 18 maja 2019 od 11:00 do 23:57

Miejsce Vivid Gallery

Zobacz

2. Narodowe Forum Muzyki

Pora na dobrą muzykę. Z placu Kościuszki piechotą przejdziecie na plac Wolności, gdzie od 22.00 zwiedzicie Narodowe Forum Muzyki, od kuchni. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na to szczególne miejsce z perspektywy artysty. I tak się składa, że jako niegdysiejszy muzyk wiem, o czym mówię! Możliwość wejścia do garderoby, czy na scenę, zdarza się niezwykle rzadko! Będziecie mogli również zgłębić tajniki sztuki akustycznej. Takich sal koncertowych, jak ta w NFM, jest tylko kilkadziesiąt na świecie. Opuszczając NFM w Noc Muzeów, będziecie zachwyceni.

Noc Muzeów 2019  – Narodowe Forum Muzyki

Noc Muzeów 2019 – Narodowe Forum Muzyki

Wystawa
Termin 18 maja 2019 od 15:00 do 23:30

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

3. Muzeum Archeologiczne

Po opuszczeniu NFM musicie przyspieszyć kroku. Macie jeszcze chwilę, by zdążyć zwiedzić wystawę stałą oraz wystawy tymczasowe w Muzeum Archeologicznym. Jeśli natomiast życie muzyka w ogóle was nie kręci, polecam dotrzeć do muzeum już na 18.00. Gdybyście planowali wycieczkę z dziećmi, nie zabraknie atrakcji, także dla nich. Poza samym zwiedzaniem wyjątkowych wnętrz Arsenału, będziecie mogli zagrać w grę rodzinną. Dla mnie osobiście to miejsce zawsze będzie miało osobisty wymiar. Dyrektor Muzeum, profesor Maciej Trzciński, był bohaterem dwóch ostatnich odcinków serialu dokumentalnego „Mroki Dolnego Śląska”, w których podzielił się z widzami wyjątkowo rozległą wiedzą o najsłynniejszym dolnośląskim zbrodniarzu, Karlu Denkem. Jeśli uda się wam spotkać dyrektora w kuluarach wystaw, pozdrówcie go ode mnie.

Noc Muzeów 2019 – Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów

Noc Muzeów 2019 – Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów

Termin 18 maja 2019 od 18:00 do 23:57

Miejsce Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne

Zobacz

4. OP ENHEIM

Od kolejnych atrakcji dzieli was kilka kroków. Nie zapominajcie jednak, że 13 maja to ostatni dzień, w którym możecie zapisać się na listę. Bez wpisu nie uda wam się wejść. Zmierzacie na plac Solny, gdzie czeka na was wyjątkowa okazja: zwiedzanie domu Oppenheimów, oczywiście we współczesnym, nabytym i odnowionym przez panią Violę Wojnowski, OP ENHEIM. Jako częsta bywalczyni tej niezwykłej przestrzeni dla kultury, polecam wam wizytę w tym magicznym miejscu, z całego serca. Szczególnie jeśli lubicie oglądać Wrocław z nietypowej perspektywy, takiej jak położony od strony ulicy Kiełbaśniczej, taras.

Noc Muzeów 2019 – OP ENHEIM

Noc Muzeów 2019 – OP ENHEIM

Termin 18 maja 2019 od 19:00 do 22:00

Miejsce Dom dla Kultury OP ENHEIM

Zobacz

5. Radio Wrocław

A teraz w te pędy do tramwaju. Jeśli macie szczęście, zdążycie na siedemnastkę, która podwiezie was prosto pod budynek Radia Wrocław. Dostępne na co dzień Muzeum Radia jest doprawdy kroplą w morzu atrakcji, jakie możecie zobaczyć podczas Nocy Muzeów. Jako były pracownik tej placówki, szczerze rekomenduję odkrywanie tajników pracy, która cieszy was, gdy jedziecie samochodem lub pichcicie kolację.

Noc Muzeów 2019 – Radio Wrocław

Noc Muzeów 2019 – Radio Wrocław

Termin 18 maja 2019 od 21:00 do 23:57

Miejsce Radio Wrocław

Zobacz


Zgłoś uwagę