Urodziny Muzeum Współczesnego Wrocław

Schron przy pl. Strzegomskim cztery lata temu przeistoczył się z zupełnie zapomnianego fragmentu poniemieckiej infrastruktury w pulsujące sztuką i życiem miejsce. MWW świętować będzie swoje czwarte urodziny w ostatni weekend sierpnia. Zaproszeni są wszyscy!


Zaczęło się od… „Zaczyna się we Wrocławiu” – projektu Zbigniewa Gostomskiego, pierwszej wystawy muzeum. Taki tytuł nosiła praca artysty przygotowana w 1970 roku na Sympozjum Plastyczne Wrocław 70, słynnej prezentacji sztuki konceptualnej.

- Muzeum bardzo silnie będzie się opierać na lokalnej tradycji sztuki awangardowej – zapowiadała przed otwarciem Dorota Monkiewicz, dyrektor MWW.

Awangardowy Wrocław

Dlatego wśród wystaw zaprezentowanych w dawnym bunkrze można było zobaczyć m.in. wystawę „Gdzie jest PERMAFO?” – gromadzącą fotografie i filmy wrocławskich artystów Natalii LL i Andrzeja Lachowicza, Zbigniewa Dłubaka. Była też wystawa poświęcona legendarnej grupie LUXUS. Do muzeum trafiło też i zostało pokazane archiwum Jerzego Ludwińskiego, słynnego krytyka sztuki, animatora życia artystycznego w latach 70. ubiegłego wieku we Wrocławiu.

Jednak nie samą przeszłością MWW żyje. W walcowatym budynku schronu gościła też wystawa „Pełnia sztuczna” - wybór z prac artystycznych zgromadzonych przez Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Tytuł odwoływał się do obrazu „nasyconego zbioru”, w postaci którego zwykliśmy wyobrażać sobie różnego rodzaju kolekcje.

Oglądać też można było interaktywne instalacje np. Patrycji Mastej, brać udział w różnego rodzaju warsztatach, oglądać filmy w kinie plenerowym, a nawet sadzić warzywa na terenie przylegającym do budynku. Muzeum wpisuje się też w dyskusje na tematy urbanistyczne, związane z rozwojem Wrocławia, organizuje też dyskusje na aktualne tematy społeczne związane z tolerancją, mniejszościami narodowymi i seksualnymi.

Urodziny MWW

MWW to wiele działań, wiele wydarzeń , te najbliższe, związane z czwartymi urodzinami muzeum zaplanowano w ostatni weekend wakacji. W programie znalazły się dyskusja, animacje, koncert i oprowadzanie po wystawie „Vot ken you mach?”. Urodziny rozpoczną się w piątek 28 sierpnia o godz. 17 panelem dyskusyjnym „Funkcja Muzeum Współczesnego w tworzeniu kapitału symbolicznego miasta” z udziałem m.in. wrocławskich radnych – Jerzego Skoczylasa i Mirosławy Stachowiak-Różeckiej oraz Hanny Wróblewskiej, dyrektorki Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki i Joanny Mytkowskiej, dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Dla swoich gości Muzeum przygotowało też zabawę w stylu Flash Mob oraz wspólne zdjęcie Przyjaciół MWW na dachu z lotu ptaka, czyli z dronu. Na finał piątkowych wydarzeń zagra zespół Dead Snow Monster. Niedziela upłynie pod znakiem Urodzinowych Warsztatów Rodzinnych o godz. 13.30, zaś o 15.00 po wystawie „Vot ken you mach?” oprowadzi Bartek Lis – kurator projektów społecznych MWW.

W dniach 28-30 sierpnia Muzeum Współczesne Wrocław będzie można zwiedzać bezpłatnie. Wejściówki będą do pobrania w kasie.

 Zgłoś uwagę