Które autobusy i tramwaje mają klimatyzację?

Na trasach wrocławskiej komunikacji miejskiej jeździ 66 klimatyzowanych tramwajów i 233 autobusy. W większości systemy klimatyzacji włączają się automatycznie przy temperaturze zbliżonej do 20 stopni Celsjusza. Zobacz, gdzie w gorące dni szukać ochłody. 

  • Takie piktogramy są na drzwiach klimatyzowanych pojazdów.


Słupki rtęci ostatnio ostro powędrowały w górę. Warto przypomnieć zasady włączania klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej. 

Gdzie znajdziesz ochłodę?

W tej chwili we Wrocławiu wyposażone w klimatyzację są 233 autobusy (MPK+Michalczewski) i 66 tramwajów. Ochłody możemy szukać na pewno w 95 autobusach marki Mercedes (serii I i II), 57 autobusach Solaris oraz w jednym Volvo Hybrid. Klimatyzowane są również pojazdy podwykonawcy MPK, firmy Michalczewski (80 pojazdów marki MAN i Solaris). 

Wśród składów tramwajowych klimatyzacja jest w 31 Skodach 19 T (to te dwukierunkowe z konfetti na burtach), w ośmiu Pesach i 27 Moderusach (tramwaje w kolorze granatowym). Skody 16 T moją rozbudowany system nawiewów, ale nie jest to tradycyjna klimatyzacja.

Wszystkie pojazdy z klimatyzacją są oznaczone specjalnym piktogramem „pojazd klimatyzowany”. Do końca roku przybędzie jeszcze klimatyzowanych pojazdów, bo MPK jest w trakcie realizacji zamówienia na 25 Moderusów i 50 nowych autobusów. 

Kiedy włączają?

Ogólna zasada jest taka, że klimatyzacja w pojazdach MPK Wrocław włączana jest przy temperaturze wewnątrz sięgającej około 20 stopni Celsjusza. W przypadku mercedesów urządzenia włączają się automatycznie w kabinie kierowcy i w przedziale dla pasażerów. Decyduje o tym komputer pokładowy na podstawie temperatury. W autobusach Solaris system włącza się przy temperaturze 19 stopni Celsjusza.

W Skodach 19 T (numery od 3101 do 3131) system klimatyzacji uruchamia motorniczy, ale potem działa on już automatycznie na podstawie temperatury ze środka tramwaju. Motorniczy nie ma możliwości ingerencji. Gdy system doprowadzi do pożądanej temperatury wyłącza się. 

W tramwajach Pesa i Moderus Beta motorniczy załączają system automatycznej klimatyzacji, jednak mają dodatkową możliwość nastawy oczekiwanej wysokości temperatury w trakcie pracy klimatyzacji. 
Reagują na podstawie odczytu danych sytuacji temperaturowej w przestrzeni pasażerskiej. 

Sprawna klimatyzacja w warunkach komunikacji miejskiej jest w stanie obniżyć temperaturę od 3 do 5 stopni Celsjusza. Daje to już odczucie przyjemnego chłodu. Nad prawidłowym używaniem przez kierujących klimatyzacji czuwa w MPK centrala ruchu i dyspozytorzy.

Zgłoś problem

W razie uzasadnionych reklamacji na działanie klimatyzacji w pojazdach MPK Wrocław można zgłosić sprawę do Biura Obsługi Pasażera (ważne, aby zapamiętać numer boczny pojazdu). Zgłoszenie zostanie sprawdzone, a jeśli okaże się, że układ klimatyzacji ma awarię, autobus zjedzie do zajezdni na naprawę.
Biura Obsługi Pasażera MPK (tel. 71 321 72 71, lub bop@mpk.wroc.pl)Zgłoś uwagę