Coraz więcej autobusów i tramwajów z klimatyzacją – jak je rozpoznać?

Na trasach wrocławskiej komunikacji miejskiej jeździ 101 klimatyzowanych tramwajów i ponad trzysta autobusów. W większości systemy klimatyzacji włączają się automatycznie przy temperaturze zbliżonej do 20 stopni Celsjusza. Zobacz, gdzie w gorące dni szukać ochłody. 

  • Takie piktogramy są na drzwiach klimatyzowanych pojazdów.


Słupki rtęci ostatnio ostro powędrowały w górę. Warto przypomnieć zasady włączania klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej.

Co prawda jeszcze nie wszystkie pojazdy MPK Wrocław są wyposażone w system klimatyzacji, jednak ciągle ich przybywa. Jak odróżnić autobusy i tramwaje klimatyzowane od tych nieklimatyzowanych? Najlepiej po piktogramie śnieżynki znajdującej się na burcie.

Gdzie znajdziesz ochłodę?

W tej chwili we Wrocławiu wyposażone w klimatyzację są 302 autobusy (MPK+Michalczewski+Mobilis) i 101 tramwajów.

Tramwaje z klimatyzacją

  • 8 szt. tramwajów marki Pesa,
  • 31 szt. tramwajów Skoda 19T,
  • 62 szt. tramwajów marki Moderus Beta. 

W klimatyzację zostanie wyposażonych również 25 sztuk tramwajów typu Protram 205 WrAs, które przejdą remont generalny.

Skody 16T, choć nie są wyposażone w system klimatyzacji, to posiadają zaawansowany system nadmuchu. MPK ogłosiło również przetarg na 46 szt. w całości niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. 

Klimatyzacja w autobusach

  • 57 autobusów Solaris,
  • 35 autobusów Mercedes-Benz Citaro 1,
  • 110 autobusów Mercedes-Benz Citaro 2,
  • 30 autobusów firmy Mobilis,
  • 70 autobusów firmy Michalczewski. 

W tym roku nastąpi jeszcze wzrost liczby klimatyzowanych autobusów do 85%, teraz klimatyzację posiada 69% floty autobusowej. W ciągu najbliższych lat MPK Wrocław planuje wymianę pozostałych pojazdów na nowocześniejsze i wyposażone w system klimatyzacji. 

 

Wszystkie pojazdy z klimatyzacją są oznaczone specjalnym piktogramem „pojazd klimatyzowany”. 

Kiedy włączają?

We wszystkich autobusach klimatyzacja włącza się automatycznie w kabinie kierowcy i w przedziale dla pasażerów. Decyduje o tym komputer pokładowy na podstawie temperatury.  

W tramwajach Skoda 19 T klimatyzacja jest włączana przez motorniczego, ale później działa już automatycznie. System sam się wyłączy, gdy doprowadzi tramwaj do pożądanej temperatury. W tramwajach marki Pesa i Moderus Beta motorniczowie załączają system klimatyzacji, jednak mają dodatkową możliwość regulacji w trakcie jego pracy.

Sprawna klimatyzacja w warunkach komunikacji miejskiej jest w stanie obniżyć temperaturę od 3 do 5 stopni Celsjusza. Daje to już odczucie przyjemnego chłodu. Nad prawidłowym używaniem przez kierujących klimatyzacji czuwa w MPK centrala ruchu i dyspozytorzy.

Zgłoś problem

Choć technicy MPK oraz firm podwykonawczych ciągle czuwają nad sprawnością systemów we wszytskich pojazdach, to niestety w czasie przejazdu może dojść do sytuacji, w której system klimatyzacji ulegnie awarii.

Pasażer zawsze może zasygnalizować taką sytuację kierowcy lub motorniczemu, zgłosić awarię bezpośrednio do Biura Obsługi Pasażera MPK (tel. 71 321 72 71, lub bop@mpk.wroc.pl) czy też dać znać pracownikom obsługującym profil Facebook MPK Wrocław, którzy są w stałym kontakcie z dyspozytorami.

Czytaj więcej: MPK od 15 czerwca uruchamia klimatyzacjęZgłoś uwagę