Od 15 czerwca włączona klimatyzacja w tramwajach i autobusach

Wrocławskie MPK włącza od 15 czerwca klimatyzację. Jest sprawdzona i zdezynfekowana. Miejska spółka nie może dłużej czekać na stanowisko GIS w tej sprawie, o które wystąpiła z innymi firmami przewozowymi w Polsce. 

  • W autobusach i tramwajach wraca klimatyzacja/fot. FB MPK


Miesiąc temu wrocławskie MPK wspólnie z innymi dużymi polskimi firmami komunikacyjnymi zwróciło się do Głównego Inspektora Sanitarnego o jasne wskazania dotyczące włączania klimatyzacji w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej w przypadku wciąż panującej pandemii koronawirusa. Wcześniej bowiem wskazywano przewoźnikom obserwacje chińskich naukowców, z których wynikało, że rozprzestrzenianiu koronawirusa może sprzyjać klimatyzacja. Były to jednak badania przeprowadzone nie w komunikacji miejskiej, ale w restauracji w Guangzou. 

Nie ma odpowiedzi GIS

Z drugiej strony pasażerowie w mailach i na forach społecznościowych codziennie proszą i żądają uruchomienia klimatyzacji. Szczególnie w ostatnie ciepłe i duszne dni, gdzie wewnątrz pojazdów temperatura dochodzi do 30 stopni. Mimo ponagleń wrocławskiego przewoźnika Główny Inspektor Sanitarny nie dał jasnej odpowiedzi, jak należy postępować. Do tej pory nie ma odpowiedzi od GIS, dlatego od poniedziałku 15.06.2020 wrocławskie MPK włączy klimatyzację we wszystkich pojazdach w nią wyposażonych.

W tramwajach starszego typu dalej będą otwarte okna i wywietrzniki dachowe. Przewoźnik jednocześnie przypomina, że jeśli jest włączone chłodzenie pojazdów, okna muszą być zamknięte. Ich otwarcie w większości pojazdów automatycznie odłącza klimatyzatory.

MPK kompleksowo odświeżyło klimatyzację

By obniżyć do minimum możliwość negatywnego wpływu na zdrowie pasażerów (badania z Guangzou wskazywały, że czynnikiem ryzyka mogą być brudne filtry klimatyzatorów i brak ich regularnej dezynfekcji) MPK Wrocław we własnym zakresie, przeprowadziło w ostatnich tygodniach kompleksowe prace konserwacyjne systemów klimatyzacyjnych. Przeprowadzane jest ozonowanie pojazdów i urządzeń, które niszczy potencjalne cząsteczki koronawirusa. 

MPK Wrocław kontynuuje codzienne działania dezynfekcyjne, ozonowanie a także cotygodniowe czyszczenie pojazdów wirusobójczą metodą antystatyczną. Niestety układy klimatyzacyjne fabrycznie montowane w pojazdach komunikacji publicznej nie są wyposażone w filtry Hepa, obecne w samolotach. A tylko one wyłapują cząsteczki koronawirusa. Dlatego przewoźnik cały czas przypomina pasażerom o obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej, a także o zachowaniu odpowiedniego dystansu.

materiały prasowe: MPK Wrocław Zgłoś uwagę