Maestro Zubin Mehta odsłonił pamiątkową tablicę przed NFM

– Cieszę się z tej tablicy, a Wrocław to drugie miejsce, po Hollywood Boulevard, gdzie mam swoją „gwiazdę” – nie krył radości wybitny indyjski dyrygent, wieloletni dyrektor muzyczny Israel Philharmonic Orchestra, który w sobotę odsłonił tablicę przed Narodowym Forum Muzyki tuż przed koncertem, który poprowadził podczas festiwalu Wratislavia Cantans. To kolejna wielka postać muzyki poważnej upamiętniona w ten sposób przy NFM obok m.in. dyrygentów Stanisława Skrowaczewskiego, Christopha Eschenbacha, Johna Eliota Gardinera.

  • zubin mehta nfm tablica pamiątkowa

    Maestro Zubin Mehta i prezydent Jacek Sutryk, z prawej Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM/fot. Sławek Przerwa/NFM

  • zubin mehta nfm tablica pamiątkowa

    Zubin Mehta odsłania tablicę pamiątkową przed NFM/fot. Sławek Przerwa/NFM

  • zubin mehta nfm tablica pamiątkowa

    Tablica pamiątkowa Zubina Mehty/fot. Sławek Przerwa/NFM


Maestro przywitał we Wrocławiu prezydent Jacek Sutryk przypominając, że to druga już wizyta dyrygenta w stolicy Dolnego Śląska. W 2015 roku prowadził wykonanie IX Symfonii Gustava Mahlera, tym razem III Symfonię tego kompozytora. – Ucztą jest móc wysłuchać symfonii wiedząc, że Pan będzie na scenie – podkreślił prezydent Wrocławia. 

Zubin Mehta dziękował za tablicę, ale nie omieszkał podziękować też za...całe pudełko pierogów, które dostał od wrocławian. – Jeśli tempo podczas koncertu będzie wolniejsze, zrozumiecie Państwo – zażartował Maestro.

Dyrygent przyszedł na świat w 1936 roku w indyjskim Mumbaju w rodzinie muzycznej, a jego ojciec Mehli Mehta założył Bombay Symphony Orchestra. Sam Zubin miał zostać lekarzem, ale ostatecznie wybrał ścieżkę muzycznej kariery. W minionych latach pełnił funkcję dyrektora muzycznego Orchestre symphonique de Montréal (1961–67), Los Angeles Philharmonic (1962–78), New York Philharmonic (1978–91) i Bayerische Staatsoper (1998–2006). Najdłużej związany jest jednak z Israel Philharmonic Orchestra (od 1969 roku), która ustanowiła go dożywotnim dyrektorem muzycznym. Zubin Mehta jest nie tylko znakomitym dyrygentem symfonicznym, ale też operowym. Zgłoś uwagę