Wrocławskie lotnisko z najlepszym systemem lądowania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ostatnie inwestycje w infrastrukturę i nowy system lądowania w warunkach ograniczonej widzialności daje wrocławskiemu lotnisku miejsce w ścisłej europejskiej czołówce. Teraz samoloty mogą lądować i startować w dużo gorszych warunkach niż jeszcze niedawno. 

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk


Potwierdził to odpowiednim certyfikatem  Urzęd Lotnictwa Cywilnego. - To skok porównywalny do tego kiedy otwieraliśmy nowy terminal - komentuje Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Nowoczesny system ILS CAT II sprawia, że Wrocław jest atrakcyjnieszy dla linii lotniczych. 

- Dzięki temu znacząco podnieśliśmy standardy nawigacyjne wrocławskiego lotniska, co jeszcze bardziej usprawni jego funkcjonowanie. Pasażerowie mogą się spodziewać jeszcze większego komfortu podróżowania – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Jesteśmy obecnie jedynym w Polsce portem, który korzysta z ILS kategorii drugiej z tak bardzo rygorystycznymi wymaganiami.

Rewolucyjna zmiana

Nowy certyfikat dla ILS CAT II we wrocławskim porcie oznacza, że samoloty będą mogły podejść i lądować przy wysokości decyzji nie niższej niż 32 m (było 65 m) oraz widzialności na drodze startowej nie mniejszej niż 300 m (było 550 m).

- Skala zmiany jest zatem ogromna – mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Skomplikowany proces i uzyskanie certyfikacji LVTO i LVP dla ILS CAT II to strategiczny krok w rozwoju, dzięki któremu operacje lotnicze we Wrocławiu stają się jeszcze bezpieczniejsze. Na uwagę zasługuje fakt, że system, którym dysponuje aktualnie Wrocław należy do najbardziej zaawansowanym technologicznie na świecie – dodaje.

Dodatkowe połączenia

Nowy system to mniej odwołanych operacji lotniczych przy złych warunkach atmosferycznych. Oznacza to korzyść dla pasażerów, ale i linii lotniczych, które rzadziej będą przekierowywały swoje rejsy na inne lotniska. Tym samym przewoźnicy chętniej wybiorą stolicę Dolnego Śląska jako bazę dla swoich samolotów.

- Zmiana oznacza, że wrocławski port wchodzi do rodziny europejskich lotnisk spełniających najwyższe standardy, a liczba przekierowań na inne lotniska spowodowanych warunkami atmosferycznymi będzie minimalna – mówi Jarosław Wróblewski. 
To między innymi wiedząc o tych inwestycjach Ryanair ogłosił, że we Wrocławiu będzie stacjonował trzeci samolot i pojawią się nowe kierunki.

Czytaj więcej: Nowe kierunku z Wrocławia 2016 

 

Co to jest ILS II ?

Na nową infrastrukturę nawigacyjną składa się kilka elementów. ILS (Instrument Landing System) to system wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Złożony jest z zestawów anten, wskazujących kierunek pasa i precyzyjną ścieżkę zniżania do punktu przyziemienia na nim. Towarzyszy mu specjalistyczne oświetlenie, a całość uzupełnia złożony system sterowania i zabezpieczenia systemów elektrycznych i elektronicznych, pozwalający na indywidualną kontrolę jego poszczególnych elementów.  Jednym z kluczowych elementów, który umożliwił podniesienie ILS do wyższej, II kategorii było nowoczesne i energooszczędne oświetlenie nawigacyjne. - To między innymi światła podejścia, drogi startowej, dróg kołowania, a także system sterowania tym oświetleniem. Lotnisko zostało wyposażone w około 2 tysiące lamp typu LED. Dodatkowo jest to system niskonapięciowy, a więc również energooszczędny. Dopiero zakończenie wszystkich inwestycji otworzyło nam drogę do uzyskania certyfikatu ILS CAT II – mówi Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.


Koszt inwestycji, które przeprowadził Port Lotniczy Wrocław w celu podniesienia kategorii ILS, w tym w tym skomplikowany proces przebudowy i modernizacji pasa startowego wrocławskiego lotniska, wyniósł 50 mln zł.

Zobacz, jak wyglądał: Nocny remont drogi startowej Portu Lotniczego Wrocław - ZDJĘCIAZgłoś uwagę