wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zielony Labirynt we WRO Art Center

"Zielony Labirynt" w Centrum Sztuki WRO fot. Tomasz Walków

Zagubić się w zielonej instalacji, zniknąć w jej zakamarkach – odkryć tajemnicze drzewo, interaktywny wodospad, przyjrzeć się plantacji roślin rozwijających się bez ziemi – to wszystko jest możliwe w Centrum Sztuki WRO, gdzie trwa wystawa „Zielony Labirynt”. Oglądać ją można do 21 września. Podczas zwiedzania przydadzą się smartfony i tablety.

Reklama

Centrum Sztuki WRO po wakacyjnej przerwie ponownie ruszyło z „Zielonym Labiryntem” –specjalnie zaaranżowanym wnętrzem galerii, w którym ukryte są obiekty i instalacje autorstwa różnych artystów. W zaaranżowanej na nowo Czytelni Mediów WRO czekają Przewodnicy Sztuki, którzy poprowadzą spacer interaktywnymi ścieżkami Labiryntu. Do WRO warto zabrać ze sobą swe urządzenia mobilne - smartfony i tablety - by odkrywać nowy sposób zwiedzania i w pełni skorzystać z przygotowanych przez WRO aplikacji.

Zielony Labirynt to instalacja wybudowana z modułowych elementów roślinnych (rośliny doniczkowe, trawa, drzewka) tworzących zielone korytarze, w której zwiedzający odbywają akustyczno – wizualny spacer. Dzięki innowacyjnej technologii widzowie jednocześnie odbierają treści archiwum dźwiękowego, muzycznego i wizualnego. Poprzez sieciowe aplikacje, wykorzystując ekrany smartfonów i można nawigować i odbierać poszerzone treści zawarte w ścieżkach edukacyjnych, w sposób umożliwiający ich zaangażowany odbiór. Widzowie m.in. mogą samodzielnie zaprogramować zmiany dźwięku i światła wypełniających przestrzeń ekspozycyjną. Do dyspozycji mają 80 parametrów wpływających na charakter oświetlenia i ścieżki audio.

Instalacje w „Labiryncie”

W „Labiryncie” napotkamy instalację Cyryla Zakrzewskiego „Krąg”. To nieistniejące drzewo wyrastające z sufitu galerii – na żyłkach zawisły fragmenty kory tworzące pień, który stał się tłem dla projekcji animacji składającej się ze zdjęć ściętych drzew.

Na wystawie zaprezentowana jest też „Wardian case”, czyli instalacja hydroponiczna stworzona przez Pawła Szeibela i uczestników warsztatów organizowanych przez WRO. Rośliny rosnące w naczyniach hydroponicznych nie potrzebują do wzrostu ziemi. Ich potrzeby pokarmowe uzupełnia specjalnie przygotowana pożywka. Uczestnicy warsztatów, licealiści i studenci z Wrocławia, łącząc roślinność z nowymi technologiami, przygotowali mobilne terraria nawiązujące do XIX-wiecznych „Wardian case”, opracowanej przez Nathaniela Warda w czasach wiktoriańskiej Anglii metody przechowywania młodych sadzonek egzotycznych gatunków roślin w szklanych skrzyniach, w których botanicy przywozili je do Europy.

Zieleń i woda to naturalnie funkcjonujące elementy. Częścią instalacji jest też „Wodospad WRO” Pawła Janickiego, przygotowany we współpracy z wrocławskim ośrodkiem TVP w związku z otwarciem w 2008 Centrum Sztuki WRO. Wykorzystuje materiały audiowizualne prezentujące najbardziej znane karkonoskie wodospady: Kamieńczyka, Wilczki i Podgórnej. Ich zdjęcia zostały połączone w jeden wirtualny obraz, w instalacji przedstawiającej wodospad spływający w formie wielkoformatowej, projekcyjnej tafli. Widz może sterować obrazem i dźwiękiem, współtworząc projekcję.

Maciej Markowski w instalacji „Polypody Polychords” proponuje refleksję nad wpływem muzyki na rozwój żywych organizmów. Użytkownik może na żywo tworzyć muzyczno-wizualną kompozycję składającą się z repetycji ośmiu grup instrumentów orkiestrowych i przetworzonego obrazu paprotki, która jest niemym słuchaczem utworu.

„Interactive Fingers” autorstwa Anny Grajper i Sebastiana Dobiesza zachęca widzów do zabawy – ich instalacja to pionowa płaszczyzna, która zmienia się i płynnie dostosowuje do ruchu zwiedzających.

Ak

„Zielony Labirynt” czynny do 21 września w Centrum Sztuki WRO, Widok 7

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl