wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wystawa w NFM: „Pogodny Zakład Nagród i Kar” do 30 września

Wystawa prac Eugeniusza Józefowskiego, profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Narodowym Forum Muzyki to spełnienie marzeń artysty, bo w tej szczególnej przestrzeni, którą artysta szczególnie lubi, można pokazać wszystkie 196 prac z cyklu „Pogodny Zakład Nagród i Kar, czyli zapisy wizualne codzienności”, którą akademik zrealizował w rok (2019/2020). Wystawę obejrzymy do 30 września, ale trzeba pamiętać o wyjątkowych środkach ostrożności.  

Reklama

Obrazy jako terapia artystyczna 

Profesor Eugeniusz Józefowski znany jest nie tylko jako malarz, grafik i fotograf, także jako autor książek z dziedziny artterapii i, jak przyznaje, pomysł realizacji cyklu „Pogodny Zakład Nagród i Kar, czyli zapisy wizualne codzienności” narodził się, kiedy artysta był zimą 2019 roku w górach.

Ale bodaj najwięcej obrazów powstało latem tego samego roku, które akademik spędził w czeskim mieście Mikulov, gdzie został zaproszony jako jeden z pięciu artystów na sympozjum przypominające plener malarski. W atelier na zamku powstały 22 obrazy. – To było wspaniałe pracować tam, obserwować artystów, życie mieszkańców miasta i zachowania tysięcy przejeżdżających turystów. Mikulov to stolica morawskiego wina i miejsce pełne śladów bogatej przeszłości – wspominał profesor Józefowski.

Najważniejsza okazała się inspiracja codziennością i historią miejsca, bo jedną z prac zainspirowała miniatura z barwną postacią rycerza z XII wieku, który w Mikulovie mieszkał, kolejne zaś m.in. nożyce winiarskie znajdujące się w herbie właścicieli miasta i okolicy. Oprócz obrazów profesor spisał także teksty komentujące miasteczko i wykorzystujące zabawy słowne, które posłużyły za tytuły prac. 

A tytuł samego cyklu – „Pogodny Zakład Nagród i Kar, czyli zapisy wizualne codzienności”? – Kary i nagrody dotyczą codziennej aktywności artystycznej, czyli tworzenia prac wizualnych, jak również czynności bardziej prozaicznych, takich jak prace przydomowe czy kuchenne. Bardzo ważne są, jak zwykle, w moich wypowiedziach wizualnych tytuły prac. Wystarczy je przeczytać, by lepiej zrozumieć tematykę tych dzieł lub wejść na właściwy tor imaginacji pomagającej w percepcji – przyznaje artysta.

Pogodny Zakład Nagród i Kar,  czyli zapisy wizualne codzienności. Wystawa malarstwa Eugeniusza Józefowskiego

Pogodny Zakład Nagród i Kar, czyli zapisy wizualne codzienności. Wystawa malarstwa Eugeniusza Józefowskiego

Wystawa
Termin od 8 czerwca 2020 11:00 do 30 września 2020 18:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Przed wystawą – pamiętajmy 

Ważne, aby wybrać się na zwiedzanie wystawy z maseczką ochronną, zachować bezpieczny dystans 2 metrów między osobami i być przygotowanym na mierzenie temperatury, bo przed wejściem pracownicy ochrony NFM wpuszczać będą tylko tych zwiedzających, u których temperatura nie będzie wyższa niż 37,5ºC. Podczas trwania wystawy szatnia jest nieczynna.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama