wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zobacz malarstwo rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wystawa w Narodowym Forum Muzyki [WSTĘP WOLNY]

Rzadko nadarza się okazja, aby oglądać w jednym miejscu tyle obrazów namalowanych przez rektora ASP. To już wystarczający powód, by pójść na wystawę indywidualną Wojciecha Pukocza „Czternaście razy osiem” do Narodowego Forum Muzyki. Ekspozycja prezentowana jest do 21 października we foyer.

Reklama

Narodowe Forum Muzyki codziennie organizuje koncerty, a od czasu do czasu także wystawy. Obecnie we foyer wiszą pasiaste pejzaże górskie autorstwa Wojciecha Pukocza – rektora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Czternaście ośmiotysięczników na obrazach

Wystawa „Czternaście razy osiem” składa się z części serii obrazów, której trzonem jest cykl poświęcony czternastu ośmiotysięcznikom. Artysta rozpoczął ich malowanie w trakcie pandemii.

Są to majestatyczne przedstawienia gór wysokich, odwołujące się do klasycznych wzorców. To rasowe malarstwo, sięgające do korzeni - tematyka wynika z potrzeb zarówno estetycznych, jak i intelektualnych. A także z oczywistego wymogu chwili.
Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

W opisie czytamy, że pejzaże mają nakłonić do zrewidowania mocno przesłoniętego rozmaitymi filtrami, głównie medialnymi, rozumienia i widzenia gór, a w szerszym kontekście także rzeczywistości.

Obrazy mają nakłonić do refleksji nad tym, co by się stało, gdyby to malarstwo, nie fotografia czy film, na powrót stało się jedynym przekaźnikiem rzeczywistości, a malarz dysponentem prawdy.

Wystawa przypomina nam także na czym polega fenomen pejzażu. Motyw przez kilka dziesiątków lat nieco zapomniany w kontekście malarstwa, a jednocześnie eksploatowany bez przerwy w nowych mediach.
Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

„Czternaście razy osiem” można obejrzeć (bezpłatnie) we foyer Narodowego Forum Muzyki do 21 października. Kuratorem wystawy jest prof. Piotr Kielan.

Wojciech Pukocz – malarz, rysownik, rektor

Warto pójść do NFM choćby dlatego, że nieczęsto nadarza się okazja, aby zobaczyć tyle przejawów malarstwa rektora w jednym miejscu. Poprzednie wystawy indywidualne miał dwa lata temu w Muzeum Współczesnym Wrocław i w roku 2018 w Pałacu Sztuki we Lwowie na Ukrainie.

Wojciech Pukocz, profesor, jako nauczyciel akademicki jest związany z wrocławską akademią od 1997 roku. Był dziekanem Wydziału Malarstwa i Rzeźby przez dwie kadencje. Rektorem został w 2020 roku.

– Jestem malarzem, rysownikiem, autorem instalacji i filmów, tworzę spektakle multimedialne, łączące obraz wideo z muzyką wykonywaną na żywo. Jestem autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, wziąłem udział w 160 wystawach zbiorowych. Jestem również kuratorem, organizatorem wystaw i autorem tekstów o sztuce – mówi Wojciech Pukocz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl