wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławski Teatr Lalek: Spektakle już od 13 sierpnia. Premiery jesienią

Scena ze spektaklu dla najnajów „Dżungla”/fot. K. Krukowski

W lipcu w WTL-u wakacje, ale od czwartku 13 sierpnia wrocławska scena wraca z czterema spektaklami (także dla najnajów), które zostaną wystawione łącznie 12 razy. Na widowni zasiądzie połowa dotychczasowych widzów, aby zachować środki ostrożności w związku z epidemią. Także w sierpniu zaplanowano wyjątkowe warsztaty teatralne dla ograniczonej liczby uczestników.  

Reklama

– Ufamy, że widzowie zachowają się odpowiednio do wyjątkowych okoliczności, zwłaszcza że nasza publiczność jest naprawdę wspaniała i nigdy nie mieliśmy w teatrze żadnych problemów – podkreśla Katarzyna Krajewska, sekretarz literacka i kierowniczka Pracowni Pedagogiki Teatru. – Startujemy jednak ostrożnie, musimy po prostu przetestować różne dogodne rozwiązania – dodaje.

Calineczka

Calineczka

Spektakl / Dla dzieci
Termin od 16 lipca 2020 do 14 sierpnia 2020

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Pamiętajmy o bezpieczeństwie w teatrze

Przed każdym z dwunastu sierpniowych spektakli trzeba będzie obowiązkowo uzupełnić specjalne oświadczenie dotyczące COVID-19, zdezynfekować dłonie (na miejscu znajdziemy wszystkie potrzebne środki), mieć ubraną maseczkę (wszyscy widzowie, poza dziećmi do 4 lat). Jeśli zapomnimy o maseczce, kupimy ją w kasie. Bezpieczeństwa na sali doglądać będą pracownicy WTL. Układ miejsc został zaplanowany w taki sposób, aby widzowie nie siedzieli bezpośrednio za sobą, dlatego zajętych będzie tylko połowa miejsc. Wszystkie zasady bezpieczeństwa znajdziecie tutaj.

Nie zmienią się ceny biletów na spektakle, organizatorzy zachęcają jednak do ich kupna przez internet.

Skarpety i Papiloty

Skarpety i Papiloty

Dla dzieci / Teatr lalek
Termin od 21 sierpnia 2020 do 23 sierpnia 2020

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Spektakle w niewielkiej obsadzie

Do repertuaru wracają w sierpniu cztery tytuły – „Calineczka” (4+), „Skarpety i papiloty” (4+), „Tesla vs Edison” (+6) oraz „Dżungla” dla najnajów (od pół roku do 2,5 lat) – wszystkie w niewielkiej obsadzie i to celowe działanie. W przypadku „Dżungli” na próbę wznowienia przyjedzie reżyserka Alicja Morawska-Rubczak, specjalizująca się w przedstawieniach dla najmniejszej widowni, która dostosuje swój spektakl pod kątem większego bezpieczeństwa najnajów. 

Spektakl: Dżungla w Teatrze Lalek

Spektakl: Dżungla w Teatrze Lalek

Dla dzieci / Teatr lalek
Termin od 27 sierpnia 2020 do 30 sierpnia 2020

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Warsztaty w plenerze i w małych grupach

Na tym nie koniec sierpniowych atrakcji, bo także od niedzieli 23 sierpnia rusza nowy cykl warsztatów „Bawimy się w teatr” (potrwa do października), w obecnej sytuacji dostosowany dla ograniczonej ilości uczestników (tylko dwanaścioro, z czego sześcioro to dzieci w wieku od półtora do trzech lat). – W miarę możliwości zajęcia będą się odbywały na scenie letniej, a gdyby nie sprzyjała pogoda – w teatrze – wyjaśnia Katarzyna Krajewska.

Warsztaty realizowane wspólnie z Fundacją „T:” i we współpracy z Fundacją „Katarynka” w ramach programu „Kultura dostępna” spełniają też wymagania dzieci z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. – O warsztaty rodzice dopytywali się już od dłuższego czasu, zwłaszcza że to bardzo ważny punkt działalności Wrocławskiego Teatru Lalek – podkreśla Krajewska.

WTL nadal online

Dla tych widzów WTL-u, którzy przez cały okres pandemii przyzwyczaili się do działalności teatru w internecie są dobre wiadomości. Wprawdzie zniknie cykl „Rodzinne niedziele z WTL-em”, podczas którego online prezentowane były zarejestrowane spektakle wrocławskiej sceny, ale pozostanie popularna „Spółdzielnia Bajek Tęcza”, a jej kolejny odcinek na FB teatru już w sierpniu. – Nie mogło jej zabraknąć, bo mamy dużą grupę współpracujących przy tym projekcie dzieci, które zasypują nas swoimi pomysłami – mówi Katarzyna Krajewska. 

Dzieci „zapisywały się” do spółdzielni tworząc, raz w tygodniu, rysunek, przesyłając nagrany dźwięk, albo po prostu podrzucając kilka słów. Wszystkie nadesłane materiały oglądała i przesłuchiwała kierowniczka literacka WTL Maria Wojtyszko (a także kierowniczka Spółdzielni Bajek Tęcza). 

Początek nowego sezonu we wrześniu

Jeszcze w tym sezonie miała się odbyć premiera dla nieco starszych dzieci (13+), a Marta Streker miała w planach reżyserię tekstu Andrzeja Błażewicza „Polskie rymowanki albo ceremonie” – historię młodego chłopaka, który wraca do rodzinnego miejsca na Dolnym Śląsku i poznaje losy rodziny przedstawione na tle historii Polski. – Zawrotne tempo dzisiejszego życia, i zwały pamięci historycznej kontra jeden młody chłopak, którego w trzecim pokoleniu dopada zespół stresu pourazowego – zapowiadała sztukę Marta Streker.

Już wiadomo, że spektaklu nie będzie w tym roku na scenie, ale na początek sezonu 2020/2021 planowany jest projekt online w formie koncertowej i dość niezwykłej, bo zrealizowanych zostanie 10 hiphopowych teledysków do 10 utworów z tekstami Błażewicza i stworzą album audiowizualny, którego premierę zaplanowano na 12 września. – Ten niezwykły projekt będzie można obejrzeć, z tłumaczeniem migowym i audiowstępem, na naszej stronie – zapowiada Katarzyna Krajewska.

AnderSEN O TEATRZE z premierą online

W październiku coś dla dla fanów Hansa Christiana Andersena i jego baśni, czyli spektakl „AnderSEN O TEATRZE” na podstawie 7 baśni duńskiego mistrza – w reżyserii czeskiego duetu SKUTR (tworzą go Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský) – który zostanie profesjonalnie nagrany na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek z użyciem kilku kamer i udostępniony widzom 17 października. – Zespół teatru jeszcze nigdy nie realizował internetowej premiery spektaklu – mówi Katarzyna Krajewska. I zaprasza także na cykle reportaży dokumentujących proces pracy nad przedstawieniem w czasie pandemii, które poprzedzą premierę. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama