wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. W 2022 r. na scenę Capitolu wkroczy „Cesarz”. Artystyczne plany i zmiany Teatru Muzycznego

W 2022 r. na scenę Capitolu wkroczy „Cesarz”. Artystyczne plany i zmiany Teatru Muzycznego

Małgorzata Wieliczko ,

Rok 2022 r. Capitol zacznie premierą na Scenie Ciśnień fot. Łukasz Gawroński
Rok 2022 r. Capitol zacznie premierą na Scenie Ciśnień

Czy wszystkie plany, które poczyniły na 2022 r. wrocławskie instytucje kultury, zostaną zrealizowane lub zaprezentowane bez zakłóceń, oczywiście pandemiczny czas pokaże. Teatr Muzyczny Capitol o kolejnej edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej informował jeszcze w starym roku, a teraz ujawnia dalsze wydarzenia pod swoją marką i organizacyjne zmiany. Przy okazji podsumowuje ubiegłoroczne dokonania.

Reklama

Premierową nowinką, którą widzowie będą mieli okazję zobaczyć już 5 lutego na Scenie Ciśnień, jest „Cesarz”, zaadaptowany i wyreżyserowany przez Cezarego Studniaka na podstawie głośnej książki Ryszarda Kapuścińskiego pod takim samym tytułem.  

Wydany w 1978 r. „Cesarz” jest fabularyzowanym reportażem o dworze ostatniego cesarza Etiopii Hajle Sellasje (Hajle Syllasje, oficjalnie używał imienia „Cesarz Haile Selassie I”), który sprawował w tym kraju autorytarne rządy w sumie blisko 40 lat. Lubował się w pełnych przepychu ceremoniach i luksusie, doprowadzając dotkniętą klęską głodu Etiopię do ruiny finansowej. Władzę odebrali mu oficerowie w wyniku zamachu stanu. Trafił do więzienia, w którym zmarł w niejasnych okolicznościach – niektóre źródła sugerują, że w wyniku nieudanej operacji prostaty, inne, że Hajle Sellasje został uduszony.

Co zrobi człowiek, by mieć władzę...

Książka Kapuścińskiego jest opowieścią o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę, która składa się w historię o kulisach skorumpowanej władzy. Twórcy spektaklu w Capitolu jednak nie na politycznych kontekstach chcą skupić uwagę widzów. Uważają bowiem, że „Cesarz” jest idealnym materiałem do opowiedzenia o naturalnej, a zarazem ułomnej cesze ludzkiego charakteru – czyli potrzebie narzucania innym własnej woli. Na Scenie Ciśnień zobaczymy więc rzecz o pragnieniu władzy, o tym, do czego zdolny jest człowiek, by ją zdobyć, i jak cierpi, gdy rządzić nie może.

Muzykę do przedstawienia komponują Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, scenografię projektuje Michał Hrisulidis, kostiumy – Barbara Sikorska-Bouffal, za ruch sceniczny odpowiada Barbara Olech. W obsadzie: Helena Sujecka, Emose Uhunmwangho, Rafał Derkacz, Tomasz Leszczyński, Krzysztof Suszek, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet, Michał Zborowski. Głosów użyczyli dziennikarze Dagmara Chojnacka i Marek Obszarny, teatrolog Mirosław Kocur oraz reżyser sztuki Cezary Studniak.

Święto piosenki aktorskiej znów w marcu

Tym Capitol żyje teraz najmocniej. Do 42. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej zostały w zasadzie tylko dwa miesiące. Już w listopadzie ubiegłego roku dowiedzieliśmy się natomiast, jakie spektakle obejrzymy w Nurcie OFF tegorocznej imprezy

Cały program przewidziany na ten rok ma zostać ogłoszony w lutym. Tymczasem informujemy o datach poszczególnych etapów 42. PPA:

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Teatr muzyczny
Termin od 18 marca 2022 do 27 marca 2022

Miejsce Teatr Muzyczny Capitol

Zobacz

Capitolowe zmiany i plany

Jesienią ubiegłego roku doszło do przetasowania w obrębie pionu zarządzającego Capitolem.

Dotychczasowy dyrektor naczelny tej sceny Konrad Imiela przejął funkcję szefa artystycznego, natomiast naczelnym został Hubert Jasina, który czuwał do tej pory nad finansami teatru. 

dyrektorzy Capitolu

Duet „zmienników” (po lewej Hubert Zasina, po prawej – Konrad Imiela) został oficjalnie przedstawiony we wrześniu 2021 r. przez prezydenta Sutryka, fot. UM Wrocławia

Zmiany organizacyjne są kontynuowane również w nowym roku. 10 stycznia br. do zespołu dołączył Marcin Zając, obejmując stanowisko dyrektora administracyjnego Teatru Muzycznego Capitol. Wcześniej był kierownikiem działu zarządzania obiektem w Narodowym Forum Muzyki, jest absolwentem elektrotechniki i telekomunikacji na Politechnice Wrocławskiej oraz podyplomowych studiów zarządzania inteligentnym budynkiem.

Zespół – tym razem artystyczny – w lutym wzmocni Rafał Derkacz, w kwietniu natomiast powróci na scenę Błażej Wójcik. Być może obaj artyści wezmą udział w próbach do kolejnej premiery w Capitolu – sztuki Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, które są planowane na koniec maja 2022. Widzowie mają obejrzeć ich efekty jesienią.

Jak to z Capitolem w 2021 r. było...

...całkiem dobrze, mimo lockdownu, obostrzeń pandemicznych i konieczności zmian w planach i realizacjach artystycznych. W 2021 r. Capitol po trwającym od listopada 2020 zamknięciu ruszył 17 lutego, by ponownie zamknąć się dla publiczności końcem marca. Widzowie ponownie zawitali do teatru 29 maja, w dniu premiery „Alicji” Agnieszki Wolny-Hamkało i Martyny Majewskiej.

Od końca sierpnia do końca grudnia grano już bez przerw, mimo że w maju i czerwcu dla 50% widowni, a potem przy kolejnym limicie (od połowy grudnia 30% miejsc). Na czterech scenach Capitol wystawił łącznie 150 spektakli, w tym 103 na Dużej Scenie. Było też Czytanie na Dywanie dla dzieci na żywo (12) i online (49). Kilkanaście razy także Podwórku Capitolu posłużyło zajęciom miłośników jogi.

Najważniejsze wydarzenia w Capitolu 2021 r.

 • „Alicja” – premiera 29 maja 2021 na Dużej Scenie (23 spektakle/10 017 widzów)
 • 24’21 Różewicz Jam Session – specjalne 24-godzinne wydarzenie według pomysłu Konrada Imieli, przygotowane z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Różewicza (2-3 października)
 • Gala Światowych Musicali – premiera 31 grudnia 2021 na Dużej Scenie (2 spektakle w ub.r./1430 widzów
 • Serial „Bez maski” – edukacyjny serial internetowypokazujący pracę teatru od kulis plus rozmowy z ludźmi teatru (od połowy września 2021)
 • 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej – 11-20 czerwca 2021 (ponad 9 tys. widzów, w tym ponad 1200 online)
 • „Kobieta i życie”Maliny Prześlugi w reż. Piotra Łukaszczyka, koprodukcja z Akademią Sztuk Teatralnych – Filia we Wrocławiu, Instytutem Grotowskiego, Strefą Kultury Wrocław i Wrocławskim Teatrem Współczesnym na scenie Piekarni (premiera listopad 2021)
 • CapitoLOVE – Miłosna Potańcówka w reż. Konrada Imieli, koncert online z okazji walentynek (ponad 550 widzów)

gala musicali, Capitol

Gala Światowych Musicali, fot. Łukasz Giza 

Nowości, powroty i pożegnania w Capitolu:

 • Spektakl z napisami w języku angielskim – w lutym 2021 do „Mocka. Czarnej burleski” (to czwarty spektakl w repertuarze Capitolu, dostępny dla widzów anglojęzycznych, po „Blaszanym bębenku”, „Lazarusie” i „Makbecie”)
 • Audiodeskrypcja i język migowy – w grudniu 2021, „Mock. Czarna burleska” z audiodeskrypcją i napisami w języku polskim, „Alicja” z audiodeskrypcją i językiem migowym (we współpracy z Fundacją Katarynka)
 • Spektakle na Scenie Ciśnień – „Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby” Emose Uhunmwangho, i Skrzypotrąb (wydarzenie towarzyszące 41. PPA), „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” w reż. Magdy Drab, z udziałem Alberta Pyśka i Rafała Derkacza (wyróżnienie w Nurcie Off; trafi do repertuaru w lutym 2022)
 • Powrót Katarzyny Groniec – po dłuższej przerwie w występach w premierowym koncercie „Niektóre sytuacje” – znany repertuar w nowych magicznych aranżacjach
 • Pożegnanie „Polskiej Wody” – spektakl w reż. Konrada Imieli z okazji 100-lecia niepodległości Polski, monolog Henryka Jamrozika ze wsi Kałkowskie w brawurowej interpretacji Bartosza Pichera po raz ostatni pokazano w listopadzie 2021 (od 2018 r. zagrany 21 razy/865 widzów

Alicja, Capitol

„Alicja”, fot. Tobiasz Papuczys

Nagrody i wyróżnienia:

 • Marcin Czarnik otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, m.in. za rolę Thomasa Newtona w „Lazarusie”
 • Krystian Szymczak za kostiumy i Anna Haudek za scenografię do „Alicji” – znalazły się w finale konkursu „Złota Kieszeń” (nagroda lubelskiego Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie)
 • Ewa Szlempo-Kruszyńska – nominowana do nagrody WARTO 2021 „Gazety Wyborczej Wrocław” w kategorii teatr za rolę Elly w „Lazarusie”
 • Wyróżnienia dla spektaklu „Lazarus”:  za najlepszą rolę męską dla Marcina Czarnika i Konrada Imieli, za najlepszą rolę epizodyczną dla Klaudii Waszak, za najlepsze przedstawienie teatru muzycznego, za najlepszą muzykę i dla spektaklu „Gracjan Pan. Musical” – za najlepszą realizację teatralną w sieci – w ankiecie Miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi 2020/2021”

Katarzyna Groniec

Katarzyna Groniec, Niektóre sytuacje, fot. Karol Kacperski

Kolorowy Capitol:

Kilka razy do roku budynek Capitolu „świeci” różnymi kolorami – włączając się do ogólnopolskich i światowych kampanii, które podnoszą świadomość rozmaitych problemów. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia, teatr podświetlany jest na  na niebiesko. 

25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, Capitolu rozświetlił się na pomarańczowo w ramach akcji #OrangetheWorld, solidarnie z innymi instytucjami i organizacjami, żeby zwrócić uwagę na problemy kobiet doświadczających przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej.

6 listopada Wrocław dołączył do akcji „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie! Niech Polska zaświeci na zielono”. Budynek teatru podświetlono na zielono od zewnątrz i wewnątrz, dając sygnał o nieobojętności na na fakt, że na granicy z Białorusią łamane są prawa człowieka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl