wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

UNESCO ma Sieć Światowych Stolic Książki. Deklarację podpisano we Wrocławiu: 14 miast z 4 kontynentów.

Maciej Wołodko,
Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO. Reprezentanci miast - sygnatariuszy we wrocławskim Starym Ratuszu, 22 września 2022. fot. Max Pflegel, Wrocławski Dom Literatury
Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO. Reprezentanci miast - sygnatariuszy we wrocławskim Starym Ratuszu, 22 września 2022.

W czwartek 22 września w Starym Ratuszu odbyła się uroczystość podpisania deklaracji założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO. Ma ona na celu podejmowanie wspólnych projektów. M.in. wspierających rozwój czytelnictwa czy edukację poprzez literaturę. Poza stolicą Dolnego Śląska do sieci weszło 14 miast z 4 kontynentów.

Reklama

Dostęp do książek sprzyja budowaniu zrozumienia

Jak podkreślają przedstawiciele Wrocławskiego Domu Literatury - dostęp do książek przyczynia się do poszerzania wiedzy społeczeństw na temat światowego dziedzictwa, sprzyja budowaniu zrozumienia, tolerancji, dialogu i pokoju, pomaga rozwijać krytyczne myślenie, budować niezależność i wolność.

Sieć Światowych Stolic Książki wierzy, że książki i opowieści posiadają ogromną moc wzmacniania i przemiany zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Każdy człowiek ma prawo dostępu do książek, które są kluczowym elementem edukacji i życia kulturalnego wspólnoty, ma prawo do cieszenia się nimi i czerpania z nich korzyści
czytamy w Deklaracji Założycielskiej Sieci

Deklarację Założycielską Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO zdecydowało się podpisać 15 miast

 Są to: Akra, Antwerpia, Ateny, Buenos Aires, Guadalajara, Incheon, Kuala Lumpur, Madryt, Montreal, Lubljana, Strasbourg, Szardża, Tbilisi oraz Turyn. Poza reprezentantami miast-sygnatariuszy we Wrocławiu pojawili się także wysocy przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO), Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów (IAF). Wrocław reprezentował wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, który w swoim powitalnym przemówieniu podkreślał wagę literatury:

Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na jeden z zapisów Karty. Mówi się w nim, że książki są unikatowymi obiektami kultury i budują tolerancję, wzajemne zrozumienie, dialog, pokój i pomagają nam kreować wspólną przyszłość. Uważam, że świat bardzo potrzebuje dzisiaj tych wszystkich wartości, a szczególnie w kontekście wczorajszych kolejnych smutnych wiadomości, pokoju. Jestem pewien, że wyrażam nadzieję nas wszystkich tutaj, reprezentujących miasta z czterech kontynentów, że już niedługo, po zwycięstwie nad agresorem, dołączy do grona Światowych Stolic Książki miasto ukraińskie
wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur

Światowe Stolice Książki UNESCO

W 2001 UNESCO powołało pierwszą Światową Stolicę Książki – Madryt – na roczną kadencję, która zawsze rozpoczyna się właśnie w Światowy Dzień Książki. Kolejne miasta-stolice otrzymują ten tytuł jako nagrodę za przygotowanie wyróżniających się programów promujących książki i czytelnictwo. Wrocław nosił ten tytuł w 2016 roku. Obecnie stolicą jest Guadalajara, w 2023 będzie nią Akra, a w 2024 – Strasbourg.

W tym roku UNESCO we współpracy z byłymi stolicami zdecydowało o powołaniu nowej literackiej sieci. Ma ona za zadanie wykorzystać potencjał, doświadczenie i zaangażowanie miast-założycieli we wspólnych projektach, budujących świadomość wagi dla współczesnego świata, jaką mają:

Sieć planuje także promować m.in. zrównoważone pod względem ochrony środowiska praktyki wydawnicze oraz wspierać wymianę międzynarodową, w tym mobilność pisarzy, tłumaczy i przedstawicieli branży.

Podpisanie Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO odbyło się we Wrocławiu z inicjatywy Wrocławskiego Domu Literatury. Tekst Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, opublikowany został na www.wroclaw.literatura.pl

Źródło: Wrocławski Dom Literatury

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl